Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Sınav Yerleri Açıklandı! Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

MSÜ Sınav Yerleri Açıklandı! Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı giriş yerleri 4 Haziran 2020 Saat 16:00 itibariyle açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, sınav giriş belgesi çıktısının alınması ve sınav günü adayların yanında olması gerektiği bildirildi. Aynı zamanda adayların sınav giriş belgesi haricinde T.C Kimlik Kartı / Nüfus Cüzdanı ya da pasaportlarının da yanlarında bulunması gerekiyor.

MSÜ Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ sınavına giren adaylar başarılı oldukları takdirde subay ya da astsubay olma hakkı kazanmaktadır. Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları’na giriş için düzenlenen sınav 14 Haziran 2020 Saat 10:15’te başlayacak. Ancak adayların sınavdan bir saat önce okul bahçesinde bulunması gerekiyor. Binaya giriş sırasında herhangi bir karmaşanın yaşanmaması ve sınava geç kalmamak için adayların bu kurala dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Adaylar, sınav günü kendileri için belirlenen sıra numaralarına oturacak ve kitapçıklar görevliler tarafından dağıtılacaktır. Sınava girenler yanlarında şeffaf pet şişe içinde su getirebilir ancak şeker, çikolata, kalem, kağıt vb. okul binasına alınmaz.

MSÜ Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

MSÜ Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı giriş belgesi ÖSYM’nin sitesinden temin edilmektedir. Renkli ya da siyah beyaz çıktı kabul edilir. Adaylar, T.C kimlik numaraları ve ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yapabilir.

MSÜ sınavında adaylara, Türkçe’den 40 soru, Temel Matematik’ten 40 soru, Fen Bilimleri’nden 20 Soru, Sosyal Bilimleri’nden 20 olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Adayların soruları doğru cevaplandırabilmesi için tanınan süre ise 135 dakikadır.

Harp Okulları’na girmek isteyen adayların MSÜ sınavı haricinde YKS Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi’ne girmesi gerekmektedir. Astsubay Meslek Yüksekokulları’na girmek isteyen adayların ise YKS Temel Yeterlilik Testi’ne girmesi yeterlidir.

YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavından 200 puandan daha az alanlar, askeri okullara yerleştirilmez. Dolayısıyla adayların en az bu puanı alması gerekir. Aynı zamanda baraj puanları sınava giren öğrencilerin sonuçlarına göre belirlenmektedir.

MSÜ sınav sonucu 7 Temmuz’da ÖSYM tarafından duyurulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.