Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Sınav Ücreti Yatırma – Hangi Bankalara Para Yatırılabilir?

2019 MSÜ Sınav Ücreti Yatırma – Hangi Bankalara Para Yatırılabilir?

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından kapatılan harp okulları ve askeri liselerin yerine açılan Milli Savunma Üniversitesi’nin bölümleri, askerliği meslek edinip vatanını savunmak isteyen genç adayları cezbediyor. MSÜ’nün henüz yeni kurulan bir üniversite olması ve internette yer alan bazı bilgilerin gerçeği yansıtmaması sebebiyle adayların sınav ücretlerinden başvuru tarihlerine kadar pek çok konuda kafası karışık.

MSÜ Sınav Ücreti Ne Kadar?

MSÜ kılavuzunda yer alan başvuru bilgilerine göre 2019 yılında düzenlenecek olan aday belirleme sınavının;

 • Normal başvuru ücreti 96 TL’dir.

Bu ücret, belirlenen başvuru sürelerinde ÖSYM internet sitesi veya başvuru merkezlerinden işlemlerini tamamlayan adaylar için geçerlidir. Başvuru sürelerini kaçıran adaylar ise geç başvuru gününde;

 • Geç başvuru sınav ücreti 144 TL’yi aynı gün içerisinde anlaşmalı bankalara veya ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yatırmaları halinde sınava katılım sağlayabilirler.

Belirlenen bu sınav ücretlerinin dışında başvuru gerçekleştiren tüm adaylardan

 • 10 TL başvuru hizmet ücreti alınır.

Sınav başvuru ücretlerine, sonuçlara itiraz, belge çıkarma veya yeniden şifre edinme gibi diğer işlemlerin ücreti dahil değildir. Adayların bu işlemleri yaptırabilmeleri için sınav ücreti haricinde de bu işlemlerin ücretini ödemesi gereklidir.

MSÜ Sınav Ücreti Hangi Bankalara Yatırılabilir?

2019 yılında düzenlenecek olan aday belirleme sınavının ücreti;

 • Akbank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Halkbank,
 • ING Bank,
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM’leri ve mobil uygulamalarından yatırılabilir.

Bir diğer anlaşmalı banka olan Ziraat Bankası’nda ise yalnızca internet bankacılığı ile ödeme yapılabilir. Şubelerden sınav ücreti yatırılamaz.

Ayrıca adaylar ÖSYM’nin internet sitesindeki “e-İşlemler”den “Ödemeler sekmesine gelerek kredi veya banka kartıyla sınav ücretlerini ödeyebilirler.

MSÜ sınav ücretini internet üzerinden ödemek için TIKLAYINIZ.

KKTC veya yurt dışındaki bir liseden mezun olup MSÜ sınavına girmek isteyen adaylar ise yalnızca ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden MSÜ para yatırma işlemini gerçekleştirebilirler.

Ancak yurt dışı ve KKTC liselerinden mezun olan adayların öncelikle başvuru merkezlerine giderek e-Okul sistemine öğrenci giriş kaydı yaptırmaları gerekir. E-Okul sisteminde bulunmayan adaylar, online işlemlerden sınav ücreti yatıramaz.

MSÜ Sınav Ücreti En Son Ne Zaman Yatırılır?

MSÜ aday belirleme sınavına girecek olan lise son sınıf öğrencileri veya yeni mezunların 28 Şubat 2019 tarihinde;

 • Bankaların mesai bitimine kadar,
 • ÖSYM Online İşlemler’den saat 23:59’a kadar sınav ücretlerini yatırmış olmaları gerekir.

Bu tarih ve saati kaçıran adaylar 7 Mart 2019 tarihinde yalnızca bir gün sürecek olan geç başvuru opsiyonundan yararlanabilir ve aynı gün içinde ödeme gerçekleştirerek sınav başvurularını tamamlayabilirler. Geç başvuru ücreti yalnızca internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet sitelerinden veya mobil uygulamalarından geç başvuru ücreti yatırılamaz.

MSÜ Başvuru Ücreti İade Edilir mi?

MSÜ aday belirleme sınavına girecek olanların, başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını başvuru ücretini yatırmadan önce araştırmaları gerekir çünkü başvuru ücretini yatırdıktan sonra başvuru şartlarını taşımadığı tespit edilen adayların yatırdıkları ücret iade edilmez.

Ayrıca, başvuru şartlarını taşımasına rağmen, başvurusu geçersiz sayılan, yanlışlıkla birden fazla sınav ücreti yatıran, sınava giremeyen, hangi sebeple olursa olsun sınava alınmayan, sınav salonundan görevliler tarafından çıkarılan adayların da yatırmış oldukları sınav ücreti geri ödenmez.

2019 Yılı MSÜ Başvuru Tarihleri Nedir?

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları aday belirleme sınavına katılmak isteyenlerin;

 • 16 Ocak – 27 Şubat 2019 tarihleri arasında başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları gerekir.

Son başvuru tarihi 27 Şubat olsa da sınav ücretlerinin kabulü 28 Şubat 2019 saat 23:59’a kadar devam eder. Başvuru tarihini kaçıran adaylar 7 Mart 2019’da geç başvuru ücretini yatırmak suretiyle sınava katılım sağlayabilirler.

MSÜ aday belirleme sınavı, 7 Nisan 2019 tarihinde il merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Aday belirleme sınavından yeterli puanı almış adaylar 2. aşama sınavları için Ankara’daki Kara Harp Okulu Komutanlığına çağrılacaklar. Adayların 2. seçim aşamalarına çağrılabilmeleri için;

2. seçim aşamalarının tarihleri yine aynı internet sitesi üzerinden duyurulacak; adayın adresine herhangi bir bildirim gönderilmeyecektir. Adayların hangi puan türüne göre 2. seçim aşamalarına çağrılacağı Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kontenjanlarına göre belirlenecek ve https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mülakatlara Çağrılmak İçin MSÜ Sınavından Kaç Net Almak Gerekiyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.