Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Mülakat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Mülakata Giderken Götürülmesi Gerekenler

MSÜ Mülakat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Mülakata Giderken Götürülmesi Gerekenler

Milli Savunma Üniversitesi tarafından uygulanan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’ndan, belirlenen bölüme göre yeterli puanı almayı başaran adaylar, 2. seçim aşamaları için Ankara Kara Harp Okulu Komutanlığına çağrılırlar. Burada üç günlük zorlu bir seçim sürecine tabi tutulurlar. 2. seçim aşamasının belki de en korkulan basamağı ise sözlü mülakat aşamasıdır. Pek çok adayın elendiği aşama olması sebebiyle haklı bir unvana sahip olan mülakatlar aslında doğru ve yeterli hazırlanmayla bir kabus olmaktan çıkabilir.

MSÜ Mülakatı Nedir?

2. seçim aşamalarının son gününde adaylar, 5 kişilik bir kurulun karşısına çıkarak kendilerine yöneltilen soruları yanıtlarlar. Bu sorular adayların mezun oldukları alandaki yeterlilikleri ile ilgili birikimlerinin yanı sıra farklı özelliklerini ve karakter yapılarını tanımlamak için hazırlanır.

Mülakatta adayın pratik ve çok yönlü düşünme becerisi, kendini ifade etme kabiliyeti, diksiyonu, kararlılığı ve özgüveni değerlendirilir. Ayrıca genel kültür ve alışkanlıklarının tespiti için adaya en son okuduğu kitap, en son izlediği film gibi sorular da yöneltilebilir. Bir kurulun karşısına çıkarak yöneltilen soruları yanıtlamak oldukça gergin bir süreç olsa da adayın stresle başa çıkma kabiliyeti de değerlendirme kriterleri arasındadır. Bu nedenle mülakat sırasında beden dilini kontrol altına almak ve sakin, kendine güvenen bir duruş sergilemek önemlidir.

Adayın cevabını bilmediği sorularla ilgili zaman kaybetmemesi ve direkt olarak bilmediğini belirtmesi, düşünerek yanıt bulmaya çalışmasından daha değerlidir. Bu nedenle hiçbir fikrinizin olmadığı sorularda zaman kaybetmek yerine “kendine güvenen bir ifadeyle” bilmediğinizi söyleyin.

Mülakat 100 puan üzerinden değerlendirilir ve 70 puan almayı başaran adaylar mülakat aşamasını başarıyla geçmiş sayılır.

MSÜ Mülakat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Milli Savunma Üniversitesi’nin mülakatlarına gelirken getirilmesi gereken ayrı bir belge yoktur. Aday, 2. seçim aşamalarına katılması için davet edilmişse bu aşama için belirtilen belgeleri yanında getirmesi yeterlidir. MSÜ 2. seçim aşaması için gerekli belgeler ilgili aday kılavuzunda;

 • Nüfus cüzdanı, yeni kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Diploma, geçici mezuniyet belgesi ve aslı gibidir onaylı fotokopisi,
 • Belirtilen şekilde doldurulmuş güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu,
 • E-devlet şifresi,
 • Fiziki yeterlilik testine katılabilmek için aile hekiminden alınmış olumlu sağlık raporu ve muvafakat yazısı,
 • Adli sicil kaydı (Adli kaydı olan adaylar, konuyla ilgili belgelerini de beraberlerinde getirmek durumundadırlar.),
 • Şehit gazi yakını olan adayların bu durumunu tasdik eden belgeleri olarak belirtilmiştir.

İlgili belgelerin tümünün belirtilmemiş olsa dahi aslı ve fotokopisiyle beraber götürülmesi gerekir. MSÜ belgelerin asılları yerine fotokopileri teslim alınarak işlemler gerçekleştirilir. Tüm bu belgeler, MSÜ mülakat belgeleri olarak da kullanılır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi, sınava girecek olan adayların aday belirleme sınavı için kayıt işlemlerinden mülakat aşamasına kadar pek çok basamakta ihtiyaç duyacağı şifredir. E-devlet şifresiyle yalnızca MSÜ sınav işlemleri değil, dava dosyası sorgulama, tüketici hakem heyetine başvurma, çalışanlar için sigorta sorgulama işlemleri gibi pek çok işlem herhangi bir resmi daireye gitmeye gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Eğer e-devlet şifrenizi hala almadıysanız herhangi bir PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Kimlik numaranıza atanan geçici şifreyle sisteme giriş yaptıktan sonra işlemlere devam edebilmeniz için yeni bir şifre belirlemeniz gerekir.

E-devlet şifresi ücreti 2019 yılı itibarıyla 2 TL’dir ve bir kereye mahsus ödenir. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen işlemler için ek ücret ödenmez. E-devlet şifresini aldıktan sonra kaybeden ve unutan vatandaşların şifrelerini yenilemek için 4 TL yeni şifre bedeli ödemeleri gerekir.

Sağlık Raporu ve Muvafakat Yazısı Nedir?

2. seçim aşamalarına davet edilen adayların asker olabilmek için gerekli fiziki özelliklere sahip olup olmadığını tespit edebilmek amacıyla adaylar, üç aşamalı fiziki yeterlilik testine tabi tutulurlar. Ancak adayların fiziki yeterlilik testine girebilmek için aile hekimlerinden aldıkları;

 • Askerliğe elverişsizlik teşkil edecek bir durumları olmadığını gösteren sağlık raporu,
 • Fiziki yeterlilik testi sırasında oluşabilecek herhangi bir komplikasyonda tüm sorumluluğun adaya ait olduğunu belirten imzalı MSÜ muvafakat yazısını başvuru sırasında yanlarında götürmeleri gerekmektedir.

Aday, olumlu sağlık raporu götürmesine ve fiziki yeterlilik testinde başarılı olmasına rağmen, Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında yerleştiği bölümün gerekli görmesi halinde yeniden sağlık raporu almak için yetkili sağlık kuruluşuna gönderilebilir. Buradan olumlu sağlık raporu alamazsa öğrencinin okul kaydı silinir.

Sağlık raporu veya başka bir sebepten bir askeri okulla ilişiği kesilen aday bir daha askeri okullara alınmaz, sözleşmeli er/uzman/subay alımlarından yararlanamaz.

MSÜ sağlık raporu örneği için TIKLAYINIZ.

MSÜ muvafakatname örneği için TIKLAYINIZ.

MSÜ Güvenlik Soruşturması Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi’nin bölümlerinden mezun olarak astsubay veya subay olarak görev alacak adayların belli değerleri taşıması beklenir. Bu değerlerin yanı sıra adayın;

 • Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş olması,
 • Kendisinin veya ailesinin bir terör örgütü üyeliği, sempatizanlığı veya terör eylemi bulunmaması,
 • Kendisinin veya ailesinin askerlik onuruna leke sürecek bir eylemde yer almamış olması gerekir.

Tüm bunların tespiti için Milli Savunma Üniversitesi’ne başvuran adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu doldurmaları istenir. Bu formdaki bilgiler ışığında adayın kendisinin ve ailesinin gerekli güvenlik taraması yapılır ve sakıncalı bir durum olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.

Eğer sakıncalı bir durum tespit edilirse, aday 2. seçim aşamalarının tüm basamaklarında başarı göstermiş olsa dahi başvurusu geçersiz sayılır ve bir daha herhangi bir askeri başvurusu kabul edilmez. Arşiv taraması formunda yer alan bilgiler bilgisayar ortamında doldurulmalıdır. Tükenmez kalem, dolma kalem ve benzeri şekilde elle doldurulmuş formlar geçersiz sayılır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu indirmek için TIKLAYINIZ.

2. Seçim Aşamaları İçin Tavsiyeler

Aday belirleme sınavının sonuçlarının ardından, 2. seçim aşamalarına çağrılan adaylara hazırlanmaları için yeterli süre verilir. Bu süre zarfında özellikle fiziki yeterlilik testinin branşlarını öğrenmeniz ve düzenli olarak idman yapmanız, FYT’den başarılı olma ihtimalinizi artıracaktır. Herhangi bir evrak ya da kılavuzda belirtilmese de FYT’ye girecek olan adayların yanında;

 • Eşofman,
 • Şort,
 • Spor ayakkabı götürmesi gerekir.

Bu ekipmanlar MSÜ tarafından karşılanmaz.

MSÜ fiziki değerlendirme süreci ve fiziki yeterlilik testi ile alakalı detaylı bilgi için: MSÜ Fiziki Yeterlilik Şartları Nelerdir? Fiziki Yeterlilik Sınavına Kimler Katılabilir?

2. seçim aşamalarının en korkulan basamağı olan mülakatlar içinse önceden çıkmış sorulara bakmak, hem mülakatın mantığını anlamak hem de aynı soruların tekrar sorulabilmesi ihtimalinden dolayı yeterli hazırlığı yapmak açısından önemlidir. Ayrıca mülakat için ayna karşısında diksiyon ve beden dili alıştırması yapmanız da kurul karşısındaki duruşunuzu pekiştirmek için önemlidir.

Son olarak, 2. seçim aşamaları;

 • Astsubay Meslek Yüksekokulları adayları için 2 gün,
 • Harp Okulları adayları için 3 gün sürdüğünden sınav tarihlerinin belirlenmesinin ardından kalacak yer rezervasyonu ve ayarlaması yapmanız, son anda yaşanacak yoğunluktan dolayı kalacak yer bulamama ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.