Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Hava Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir? Kimler Subay Olabilir?

MSÜ Hava Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir? Kimler Subay Olabilir?

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Hava Harp Okulu mezunu öğrencileri subay olarak mezun olur. Disiplinli ve başarılı eğitimleri ile sıklıkla adından bahsettiren MSÜ Hava Harp Okulu hakkında ayrıntılı bilgiyi içeriğimizden edinebilirsiniz.

MSÜ Hava Harp Okulu Hakkında

MSÜ Hava Harp Okulu İstanbul / Yeşilyurt’ta bulunmaktadır. Öğrenciler, dört yıl boyunca yatılı olarak burada eğitim görür ve sömestr / yaz tatillerinde evlerine gidebilir. Öğrencilerin barınma, beslenme vb. ihtiyaçları MSÜ tarafından karşılanır, odalar dörder kişiliktir ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiştir.

Hava Harp Okulu (HHO) öğrencileri eğitim gördüğü sürece askeri öğrenci harçlığı almaktadır. Bu harçlık mezun olduktan sonra ödenmez aynı zamanda öğrencilerin sosyal güvenceleri de devlet tarafından karşılanır.

HHO mezunu olanlara lisans diploması verilir ve pilot adayı teğmen olarak mezun edilir. Aynı zamanda askeri eğitimin yanı sıra Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri arasından okudukları bölüme göre mühendislik diploması verilmektedir.

Hava Harp Okulu Mezuniyet Töreni.

Yerleşkenin içerisinde öğrencilerin faydalanabileceği birçok imkan bulunur. Dileyen öğrenciler sinema, tiyatro, atıcılık, badminton, futbol, yüzme, kickboks vb. kulüplerinden faydalanabilir. Öğrencilere haftasonu izin verilir aynı zamanda mazeret bildirildiği takdirde hafta içi de izin kullanmak mümkündür.

Öğrenciler uçak ve havacılık eğitimlerinin yanı sıra zorlu askeri eğitimler, kültür dersleri, psikoloji dersleri de almaktadır.

Hava Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir?

HHO her yıl öğrenci alımı yapmaktadır, öğrenciler MSÜ sınavı ve YKS’ye girdikten sonra ortalama puanları oluşturulur. Baraj puanı alan adaylar ikinci seçim aşamalarına davet edilir ve burada ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, psikomotor testi ve mülakat aşamaları yapılır. Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar genel sağlık muayenesi için sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Sağlıklı olanlar HHO’ya kabul edilir.

HHO Başvuru şartları şunlardır:

  • T.C vatandaşı olmak,
  • Lise ve dengi okullardan mezun olmak (henüz mezun olmayanlar kesin kayıt tarihine kadar mezun olmalıdır),
  • En fazla 20 yaşında olmak,
  • Öğrenci adayı ve birinci derece akrabalarının devlete ve milli güvenliğe karşı suç işlememesi; irtikap, dolandırıcılık, rüşvet vb. suçlara dair kaydının olmaması,
  • Güvenlik ve arşiv soruşturmasının olumlu sonuçlanması.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.