Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alıyor?

2020 MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek subayların yetiştirilmesi amacıyla kurulan Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarını barındırıyor. MSÜ’ye bağlı fakülte ve meslek yüksekokullarda öğrencilerin yeme, içme, giyinme, barınma gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Bu bağlamda öğrencilere burs ya da kredi imkanı sunulmaktadır. Ancak verilen burs ve kredilerin şartları ve tutarı, çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Buradan yola çıkarak MSÜ maaşı kapsamında devlet tarafından öğrencilere verilen ödenekleri derledik.

Askeri Öğrenci Maaşları Ne Kadar?

Öğrencilere, subaylık okurken maaş verilmez. Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler, eğitim kredisi kapsamında kredi ve harçlık uygulamalarından faydalanırlar. Bu bağlamda öğrencilere, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrenim kredisi alma imkanı sunulmuştur. KYK öğrenim kredisi, hem geri ödemeli hem de geri ödemesiz olarak 2 şekilde verilir.

KYK tarafından öğrencilere tanınan karşılıksız burs imkanından yararlanmak için birtakım şartlara uygunluk göstermek gerekir. Öğrencilere burs bağlanırken;

 • Amatör milli sporcu belgesine sahip öğrencilere,
 • Dar gelirli ya da maddi durumu yetersiz ailelerin çocukları,
 • Anne ya da babası (veya her ikisi de) ölmüş olanlar,
 • Şehit ya da gazi yakınlarına öncelik verilir.

Eğitim hayatı boyunca karşılıksız KYK bursu aldıysanız; mezuniyet sonrasında sizden herhangi bir ödeme yapmanız beklenmez. Ancak aynı durum geri ödemeli KYK bursu için geçerli değildir. Mezuniyetten sonra aldığınız kredi miktarı kadar geri ödeme yapmanız beklenir.

Başarı durumuna göre yurt içi ya da yurt dışındaki fakülte veya meslek yüksek okullarında askeri öğrenci olarak öğrenim görme hakkına sahip olan öğrenciler, belirlenen sınıflarda muvazzaf subay yetiştirilmek üzere Milli Savunma Bakanlığının izni ile yabancı okullara gönderilir. Yabancı devletlerdeki harp okullarında okuyan askeri öğrenci statüsündekilere, geri ödemesiz öğrenim bursu verilir. Diğer öğrenim burslarından farklı olarak öğrencilere döviz üzerinden nakdi ödeme yapılır. Yapılacak ödemenin miktarı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir.

Yabancı harp okullarındaki öğrencilerin sağlık sorunu harici olmak üzere herhangi bir nedenle okuldan ayrılmaları halinde tazminat ödemeleri gerekir. Tazminat miktarı, devlet tarafından yapılmış öğrenim ödeneklerinin ve masrafların iki katı olarak hesaplanır.

Ayrıca bkz. HARP OKULU MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Harp Okulu Öğrenci Harçlıkları Ne Kadar?

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yer alan Harp Okullarından herhangi birinde eğitim gören öğrencilerin yetiştirilme hususları, özel kanunlara göre yürütülür. Bu kanunlar kapsamında hem okul işleyişi hem de öğrenci harçlıkları belirlenmiştir.

Öğrenci harçlığı, öğrencilerin mezun olana kadar geçen süreyi kapsayacak şekilde nakdi yardımı ifade eder. Yardım miktarı memur aylıkları üzerinden hesaplanır. Harp Okullarında, üniversite ve yüksek okullarda eğitim gören öğrencilere gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarın;

 • 1. sınıfta %50’si,
 • 2. sınıfta %55’i,
 • 3. sınıfta %60’ı,
 • 4. sınıfta %65’i,
 • 5. sınıfta %70’i,
 • 6. sınıfta %75’i,
 • 7. sınıfta %80’i verilmektedir.

Harçlıkların küsuratlı çıkması durumunda ödemelerdeki küsurat kısmı tama çevrilerek ödeme yapılır. Harçlıklar her ayın başında peşin olarak ödenir.

Ölüm halinde ise o aya ait peşin ödenen harçlık geri alınmaz. Aynı zamanda harçlarda vergi ya da herhangi bir devlet kesintisi yapılması söz konusu değildir. Ayrıca öğrencilerin bir borcu ya da bekleyen ödemesi olması durumunda adlarına oluşturulan harçların haczedilmesi mümkün değildir.

Astsubay Öğrenci Maaşı Ne Kadar?

Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim gören öğrencilerin maaş niteliğindeki öğrenci harçlıkları gösterge üzerinden hesaplanır. Bu kapsamda gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımından elde edilen miktarın;

 • 1. sınıfta %80’i,
 • 2. sınıfta %85’i öğrencilere eğitim ödeneği olarak verilmektedir.

Askeri Öğrenci Ödülü Şartları Nelerdir?

MSÜ’de öğrenim hayatına devam eden öğrenciler, öğrenci harçlıklarının yanı sıra üstün başarılar göstermeleri durumunda askeri öğrenci ödülü alabilirler. Askeri öğrencilerden;

 • Doğal afetlerde ve olağanüstü hallerde yüksek hizmet veya yaşamını ortaya koyarak büyük fayda gösterenler,
 • Ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren, proje ve sempozyumlarda Türk Silahlı Kuvvetlerini başarı ile temsil edenlerle eğitim ve öğretim sınıflarında başarı olanlar,
 • Yeni projeler ortaya koyarak yenilikler getirenler veya yeni icatlar yapanlar,
 • Mesleğine ilişkin eserler yazanlar ve mevcut eserler üzerinden tercüme yapanlar yönetmelikte belirtilen esaslar dahilinde ödüllendirilirler.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.