Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Fiziki Yeterlilik Testi Nasıl Yapılır? MSÜ Spor Mülakatı Videosu

MSÜ Fiziki Yeterlilik Testi Nasıl Yapılır? MSÜ Spor Mülakatı Videosu

Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olmak isteyen adaylar ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girdikten sonra okulların kendi içlerinde yaptığı değerlendirme aşamalarını da geçmek zorundalar. Bu aşamalardan bir tanesi ise fiziki yeterlilik testi. Bu test başvuru yapan adayın spor faaliyetlerinde ne kadar başarılı olduğunu ölmek için oluşturulmuş bir sınav. Adaylar öncelikle fiziki değerlendirme aşamasına tabi tutuluyorlar.

Fiziki Değerlendirme Nasıl Yapılıyor?

Fiziki değerlendirme aşaması adayların boy ve kilo ölçümlerinin yapılması ile başlıyor. Her iki ölçüm de çıplak ayak ile yapılıyor. Öğrencinin belirlenen boy aralığında olup olmadığına bakıldığı gibi vücut kitle indeksinin de hesaplaması yapılıyor. Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü kullanılarak indeks hesaplaması ortaya çıkıyor. Aday belirlenen aralıklarda olmadığı takdirde otomatik olarak eleniyor ve bir sonraki aşamaya kabul edilmiyor.

Fiziki Yeterlilik Testi

Fiziki yeterlilik testi de adayların değerlendirmeleri sırasında kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Adaylar bu sınav boyunca barfikste kol çekme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, 1 dakika mekik, 400 metre koşu sınavlarına katılacaklar. Her bir spor dalı boyunca adayın gösterdiği başarı tabloda yer alan puan sistemine göre değerlendirilecek ve bütün puanların toplanmasının ardından adayın fiziki yeterlilik testi puanı ortaya çıkacak. Spor dalları için kadın ve erkek adayların değerlendirmesi farklı yapılacak. Sınav boyunca adayların beş spor branşından en az dördünden birer puan alması zorunlu. 2 veya daha fazla branştan puan alamayan adaylar daha önceki notları iyi olsa bile elenecekler. Adayların puan alamadıkları branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girme hakkı var. İtirazlar seçim merkezini terk etmeden önce yapılmalıdır, seçim merkezini terk eden adayların yaptığı itirazlar kabul edilmez. Bütün aşamalarda üst düzey performans gösteren adaylar ise 100 tam puan alacaklar.

Erkek adaylar için fiziki yeterlilik değerlendirme tablosu

Kadın Adaylar İçin Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Tablosu

Fiziki Yeterlilik Testi İçin Nelere İhtiyaç Var?

Yayınlanan kılavuza göre adayların fiziki yeterlilik testine girebilmeleri için Aile Hekimi/Sağlık kurumundan alınmış Tek Hekim Sağlık Raporunu yanlarında getirmiş olmaları gerekli. Raporda adayın bu spor faaliyetlerine katılmasında bir sakınca olmadığına dair ibarenin bulunması zorunlu. Testin yapılacağı gün sağlık durumu buna elverişli olmayan adaylar haklarını kaybetmiş olurlar. Sınava giren adaylar yanlarında eşofman, spor ayakkabı, spor şortu, spor çorabı, havlu gibi malzemeleri de getirmek zorundalar. Bu aşamaya giren her aday sakatlanma gibi durumlar için bütün riskleri kabul etmiş sayılacaklar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.