Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Başvuruları Devam Ediyor

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Başvuruları Devam Ediyor

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), 2019 yılı içinde öğrenci alımları için başvuruları başlattı. 16 Ocak 2019 günü başlayan başvuru süreci 27 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek. ÖSYM tarafından başvuru sürecine ait bütün detaylar yapılan duyuru ile açıklandı. Askeri okulda eğitim almak isteyen öğrenciler MSÜ başvuru aşamasını tamamlamak zorundalar.

Sınav Öncesi Başvurular Sürüyor

MSÜ başvuru 2019 yılı için 27 Şubat‘a kadar devam edecek. Sınav ise 7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Milli Savunma Üniversitesi’ne kaydı yapılacak öğrenciler iki aşamalı bir sınav ile belirlenecek. İlk sınavı geçenler bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacaklar. Sınav için başvurular elektronik ortamdan veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapılacak .

Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı MSÜ başvuru yapma işlemi için online kanalı kullanmak isteyenler ise ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet sitesini kullanacaklar. MSÜ sınavı için geç başvuru günü ise  7 Mart 2019 olarak belirlendi. 7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınav 10:15 saatinde başlayacak ve 135 dakika sürecek. Normal süresi içinde başvurusunu yapmış adaylar; MSÜ sınav ücreti olarak 96,00 TL, başvuru hizmeti ücreti olarak da 10,00 TL ödeme yapacaklar. Geç başvuru ücreti ise 144,00 TL.

Başvuru Şartları Neler?

MSÜ başvuru şartları 2019 kılavuzunda net bir şekilde açıklandı. Buna göre ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. MSÜ başvuru şartları uygun olmayan adaylar sınava girseler bile sonraki aşamalarda uğradıkları hak kayıplarından kendileri sorumlu tutulacaklar. MSÜ bünyesinde bulunan Harp Okullarına kadın ve erkek adaylar, Astsubay Meslek Yüksekokullarına ise sadece erkek adaylar alınacağı için başvurular sırasında buna dikkat edilmeli.

Bir başka koşul ise yaş sınırı. Harp Okulları’na başvuru yapacakların  en fazla 20  (01 Ocak
1999 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları’na başvuru yapacakların en fazla 21 (01 Ocak 1998 ve sonrası doğumlu) yaşlarında olmaları şartı da var. MSÜ giriş için yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor.

Sınav Sorularının Dağılımı Nasıl?

Yapılacak sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri bulunacak. Cevaplar optik kağıda kodlanacak ve değerlendirme bu kağıtlar üzerinden yapılacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi alan adaylar ve almayan adaylar başvuru sırasında dersi alıp almadıkları bilgisini işaretleyecekler. Girilecek sınavlar bu bilgiye göre düzenlenecek.

Sınav değerlendirme aşamasında MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) ağırlıklı puanlar hesaplanacak. Sınav hakkında bilgi edinmek isteyen adaylar 2018 yılında sorulan MSÜ sınav soruları ile çalışmalarını sürdürebilirler.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.