Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ 2018 Askeri Öğrenci Alımı ve Seçim Aşamaları

MSÜ 2018 Askeri Öğrenci Alımı ve Seçim Aşamaları

Milli Savunma Üniversitesi’nin askeri öğrenci temini kapsamında 2 Temmuz ila 10 Ağustos arasında yapacağı alımlara yönelik seçim aşamasında yer alacak adaylar için çağrı duyurusu yayımlandı. Personel Temin Dairesi tarafından yapılan duyuruda tüm detaylara yer verildi.

Seçim aşamasına çağrılan adaylar http://www.msb.gov.tr/ internet adresinde ilan edilen tarihte, Ankara’daki Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda bulunan sınav merkezinde hazır bulunacaklar. Adayların seçilme süreci sağlık raporu haricinde iki gün sürecek. 1. gün evrakların kontrolü, adayların kişilik, fiziki durumlarının değerlendirilmesi ve Hava Harp Okulu’nda öğrenim görecek adayların psikomotor testi; 2. gün ise mülakat sınavları ile Bando Astsubay Meslek Yüksekokullarında öğrenim görecek adayların müzik yeteneği ve müzik bilgisinin seviye tespiti yapılacaktır.

Adayların Seçim Aşamaları

Evrak Kontrolü

Seçim aşamalarına davet edilen adayların kimlikleriyle beraber internette yayımlanmış olan belgeleri eksiksiz olarak getirip getirmedikleri kontrol edilir. Bu belgelerin, adayların internet üzerinden yaptıkları başvurular esnasında beyan etmiş oldukları bilgileri doğrulaması gerekir. Kontrol aşamasında başvuru koşullarına uygun görülmeyen adaylar seçim sürecine dahil edilmezler.

Fiziki Değerlendirme

Adayların fiziki değerlendirme sürecinde Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan boy ve kilo değerleri esas alınır. Adayların boy ve kilo ölçümleri mutlak suretle ayakkabısız ve ve eşofmanlı bir şekilde yapılır. Adayların sağlaması gereken boy-kilo şartları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Hava Harp Okulu adaylarının boylarının en az 165 santimetre olması gerekmektedir.

Kişilik Değerlendirme

Bu aşamada yapılan testlerin sonucuna göre elem yapılmaz. Amaç mülakat aşamasını desteklemesi amacıyla adayların kişilik özellikleri hakkında fikir sahibi olmaktır.

Psikomotor Testi

Bu aşama yalnızca Hava Harp Okulu adayları içindir. Testler adayların uçuş faaliyetleri için önem arz eden algılama hızı, seçici dikkat, durumsal farkındalık gibi yeteneklerini ölçmek amacıyla uygulanır. Bilgisayar ortamında yapılan bu testlerden 88 puandan daha düşük bir sonuç elde eden adaylar elenir. Adaylar test sonucuna itiraz edemezler ancak varsa diğer okul tercihleri için seçim aşamalarına devam edebilirler.

Fiziki Yeterlilik Testi

Testin amacı adayların çeviklik, çabukluk gibi yetenekleri ile kondisyonlarını ölçmektir. Adayların sınava tabi tutulduğu branşlar 400 metre koşu, durarak uzun atlama mekik, basketbol topu fırlatma ve barfiks şeklindedir.

Fiziki yeterlilik testine katılacak adaylar yanlarında spor malzemelerini getirmelidir. Teste katılan adaylar, teste katılım göstermelerine engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadıklarını kabul ve beyan etmiş sayılırlar. Sınavlar esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sağlık probleminde sorumluluk adayın kendisine aittir.

Fiziki yeterlilik testinde uygulanan branşlar doğrultusunda elde edilen derece ve puanlar bayan ve erkek adaylar için aşağıdaki gibidir.

Mülakat

Mülakat aşamasına çağrılan adayla Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Harp okulu için farklı kriterler doğrultusunda değerlendirilir. Bu aşamada adaylarla yüz yüze görüşme yapılarak test ve sınavlarda tespit edilemeyen bireysel özellikler hakkında fikir sahibi olmaya çalışılır.

Komisyon adayın gelişime açık olup olmadığını, kültür seviyesini, anlama ve anlatma becerisini, söylemlerindeki tutarlılığı, ikna kabiliyetini, heyecanını ve kendine olan güvenini, mesleğe olan istek düzeyini, Türkçeyi nasıl konuştuğunu değerlendirir. Adaylar bu kriterlere göre 100 puan üzerinden değerlendirilir, 70 ve üstü bir puan elde edenler başarılı olmuş olur.

Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespiti

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmek için müracaat etmiş olan adayların tabi tutuldukları bu aşama 2 ana bölümden oluşur.

Teori

Solfej: Aşama komisyonun belirlemiş olduğu 1 adet deşifre ve Muammer Sun’un kitabından bir adet parçadan oluşur.

Dikte: Aşamayı komisyon tarafından belirlenmiş olan 1 adet 8 ölçülük tek sesli dikte oluşturur.

Çalgı Performansı

Bu aşamada adaylar müzik ve teknik açıdan değerlendirilebilmeleri için herhangi bir çalgının literatüründe yer alan 1 adet etüt ve 1 adet eseri seslendirirler. Adaylar müzik yeteneğinin tespiti aşamasına piyano ve bateri hariç diğer enstrümanları kendileri getirmelidir.

Aşağıda tabloya göre 100 üzerinden 60 puan elde eden adaylar başarılı kabul edilirler.

Sağlık Muayenesi

Seçim aşamalarının tümünde başarı gösteren adaylar Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarına, “Askeri Öğrenci Olur” kararlı kurul raporunu almaları için sevk edilir.

Hava Harp Okulu adayların “Askeri öğrenci olur, uçucu olarak yetiştirilmeye elverişlidir” kararlı kurul raporu almaları gerekir.

Öğrenci Seçme Uçuşu

Önceki aşamalarda başarı gösteren adaylar Hava Kuvvetleri Komutanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde ve hava meydanlarında uçuş testine tabi tutulurlar. Uçuşlar yalnızca uçuş kriterine göre icra edilir.

İntibak Eğitimi

İntibak eğitim programına uygun bir şekilde yürütülen eğitim sürecinde adayların yiyecek, giyecek ve yatacak yer ihtiyaçları komutanlıklar tarafından karşılanır. İntibak eğitimleri sürecinde askerliğe uyum sağlaması mümkün görünmeyen adaylar askeri öğrenci olma haklarını kaybederler. Başarı olanlar ise törenle yemin eder ve askeri öğrenci olurlar.

Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması

Adaylar hakkında ilgili kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla güvenlik soruşturması yapılır. Sakıncalı bulunan adaylar askeri okullara kabul edilmez.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.