Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSB’den Yoklama Kaçağı Cezası İle İlgili Açıklama Geldi

MSB’den Yoklama Kaçağı Cezası İle İlgili Açıklama Geldi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yoklama kaçakları ile ilgili yeni açıklama geldi. 2021 yılında askerlik ertelemeleri son bulacak ya da erteleme hakkı olamayan kişilerin yoklama yaptırmaları gereken tarihler açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yoklamasını yaptırmayan kişilerin idari para cezası ile cezalandırıldıkları hatırlatıldı. 2021 yılında erteleme süresi dolan ya da askerlik dönemi gelen ve erteleme hakkı olmayan kişilerin 1 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yoklama yaptırmaları gerektiği belirtildi. Belirtilen süreler içinde yoklama yaptırmayan kişilere ceza uygulanacağının açıklanması üzerine 2021 yılında yoklama kaçağı cezasının ne kadar olduğu merak edildi.

Askerlik yoklaması bulunmayan ve yoklamada bulunmadığı halde mazeret göstermeyen kişilerin tanımlandığı yoklama kaçağı kavramı, zorunlu askerlik görevini yerine getirilmemesi olarak da bilinir. Yoklama kaçağı olan kişilere ise idari para cezası uygulanır. Bu para cezası yıllara göre farklılık göstermekle beraber 2021 yılında ne kadar olduğu ise merak edildi.

2021 Yılında Yoklama Kaçağı Cezası Ne Kadar Oldu?

Askeralma Kanunu’nun 24. maddesine göre idari para cezası ile cezalandırılan yoklama kaçakları için 2 farklı ceza miktarı bulunmaktadır. Yoklama kaçağı olduğu halde kendiliğinden gelen kişiler günlük 5 lira, yakalanan kişiler ise günlük 10 lira üzerinden ceza ödemektedir. İdari cezaların tebliğ edilmesinden sonraki 1 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

MGM KPSS puanı ile personel alımı detaylarına da bakabilirsiniz.

Yoklama Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Yoklama kaçağı olmak ve para cezası ödemek istemeyen kişileri yoklama işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyor. Yoklama işlemleri askerlik şubeleri üzerinden yapılabilmekle beraber son dönemlerde genellikle e devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E devlet girişini gerçekleştiren kişiler asal yoklama başvurusu linki üzerinden gerekli bilgileri girdikten sonra kimlikleri ile sağlık hekimlerinden yoklama yaptırabilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.