Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Milli Savunma Üniversitesi Başvuruları

Milli Savunma Üniversitesi Başvuruları

Astsubay ve Subay olmak isteyen gençler için

Milli Savunma Üniversitesi Başvuruları

bitmek üzere !

Bu yazımızda Kimler Subay Olabilir  ve Kimler Astsubay olabilir konusunu anlatacağız.

Birçok gencin hayalini süsleyen iş ve gelecek garantili onurlu bir meslek olan askerlik için Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için başvuru kılavuzu yayınlandı.

Kılavuza göre Başvurular 9 Ocak 15 Ocak 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Ayrıca Ösym’nin sitesinde Milli Savunma Üniversitesi için başvuru kılavuzu ve Başvuru formunda yer alıyor.

Kimler Harp Okuluna Gidebilir;

Kılavuza göre gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında olan (1998 ve sonrası doğumlu) Kız ve Erkekler Harp okulu için başvuruda bulunabilirler.  Bu Okulları bitirenler Subay olarak Türk Ordusunda görev yaparlar.

Kimler Astsubay olabilir;

Başvuru kılavuzunda belirtildiğine göre Harp okulları için en fazla 20 yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu olmak, ) Astsubay Meslek Yüksek Okulları için en fazla 21 (1997 ve sonrası doğumlu) olmak gerekiyor. Kızlar Astsubay olabiliyor mu sorusunun cevabına gelince; Kılavuza göre sadece erkek adaylar Astsubay Meslek Yüksek Okullarına başvurabiliyorlar.

Sınav Ne zaman Yapılacak?

18 Mart 2018 tarihinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları için ÖSYM tarafından tüm il merkezlerinde yapılacak. Sınav Süresi 135 dakika olacak.  Sınav için gereken ücretler ise başvuru ücreti 80 TL ve Hizmet ücreti  5 TL bu bağlamda toplam ödenecek miktar 85 TL olarak belirlenmiş. Sınav sonrası yerleştirme puanına göre MSÜ tarafından belirlenen çağrı puanı ve üzerini alan adayalar, tercih yapma hakkını kazanacaklar.

Milli Savunma Üniversitesi tercihleri ne zaman yapılacak?

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı sonrası  Milli Savunma Üniversitesi Tercih tarihleri  24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Askeri öğrenciler için boy ve kilo tablosu ise şu şekilde

Askeri Öğrenciler için boy ve kilo tablosu

Boy ve kilo tablosunun açıklamaları

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Havva dedi ki:

  Ben 2020 kpss ön lisanstan 65 aldım astsubaylığa başvurulur mu ? Ve boyum 160 kilom 54

 2. Merve dedi ki:

  Önlisans mezunuyum. Nereye nasıl başvurmam gerekiyor birde eğitim süresi nekadar

  1. Merve önlisans mezunları için sözleşmeli astsubay alımları şu anda Jandarma Genel Komutanlığı’nda var Jandarma Genel Komutanlığı’nın web sitesi açarak oradan personel temini tıkla başvurular arasında kriterlere uyuduğu varsa oraya başvurabilirsin . Anlamadığım bir şey olursa Lütfen buradan sorunu yaz.

   1. Nafiye dedi ki:

    Ben ön lisans mezunuyum boyum 1.58 kilo 56 jandarma astsubaylik icin başvuru yapabilirmiyim boy siniri 1.62 yaziyo heryerde

 3. merve dedi ki:

  Merhaba ben msü sınavından aşağıda yazdığım puanları aldım
  Eşit ağırlık puanım 160
  Sayısal puanım 160
  Sözel puanım 167
  Sozce kazanma şansım var mı?

  1. Merve Sınav sonuçları açıklandı, Milli Savunma baknalığı şimdi adayları aldıkları puana göre sıralayıp en yuksekten başlama k üzere alınacak öğrenci kontejyanının yaklaşık 2 katı kadarını seçim aşamasına çağıracak, aldığın puan ile şimdi den bişey soylemek imkansız. konuyla ilgili Bu haberimizde belirttiğimiz tarihlere dikkat et o tarihlerde mutlaka kontrol et

 4. Hilal dedi ki:

  Yaşım 17 boyum 1.53 subaylığa girebilirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hilal, Milli Savunma Üniversitesi Başvuru şarları arasında 17 yaş ve üzeri için en az 149 cm olmak gerektiği yazıyor. senin boyuna göre en az 44 enfazla 60 kg olmalısın. bu aşartları sağlıyor ve Lise den mezuny yada mezun olacak durumda isen başvuru yapabilirsin Sınava gireceğin tarihte muhtemelen 17 yaşını da geçmiş olursun

   1. Hilal dedi ki:

    Evet bilginiz için teşekkürler

   2. Sule dedi ki:

    Merhaba bisey sormak istiyorum normal lise okusaydim suan son sinif olucaktim 2000 liyim ama bazi nedenlerden dolayi acik igretime yazildim ve suan hala 10. Snfim bende sinava girebilirmiyim?

    1. Şule, Liseyi Bitirince Milli Savunma Üniversitesine Başvurarak SUBAY Olabilirsin, 2018 yılı için astsubay alımı yok ama sen okulunu bitirene kadar değişiklik olabilir, bu bakımdan sen ders notları yüksek tut. zira çok yoğun bir başvuru oluyor, siteden gelen sorulara bile yetişemiyoruz

     1. Sule dedi ki:

      Cok teşekkür ediyorum bilgi için ?

     2. Herşey Gönlünce olsun Şule,

 5. Tunahan dedi ki:

  Mezun Olmayan Öğrenciler Harp OKuluna Başvurabilir mi?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Başvuru yapabilirsiniz ? Lütfen konu ile ilgili yazımızı takip ediniz.