Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Milli Savunma Komisyonu Açıklaması Ne Yönde Oldu?

Milli Savunma Komisyonu Açıklaması Ne Yönde Oldu?

Askerlik süresi, vatani görevini yapacak olan birçok birey tarafından araştırılıyor. ‘’Askerlik kaç ay, uzadı mı?’’ soruları ise yanıt arıyor. TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda ise yeni askerlik düzenlemesini kapsayan kanun teklifi kabul edildi.

Askerlik süresi son görüşmeler kapsamında düşürülmüştü. Yeni sistem ile birlikte öğrenim durumu öğrenim süresi fark etmeden askerlik süresi er ve erbaşlar için 6 ay olarak belirlenmişti. 28 Ocak 2021 tarihinde ise komisyonda yeni kabul edilen askerlik düzenlemesine ilişkin kanun teklifi gündeme geldi. Bu kanun teklifi ile belirlenen değişiklikler ise 30 Ocak tarihi itibari ile açıklandı.

Askerlik Süreleri

Teklif ardından herkes askerlik süresinin uzatılmasını bekliyordu. Ancak sonuç bu yönde açıklanmadı. Askerlik süresi şuan için 18 aya çıkarılmayarak, er ve erbaşlar için 6 ay olarak belirlendi. Herhangi bir öğrenim durumuna bakılmadan er ve erbaşlar 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar 12 ay olacak şekilde askerliklerini gerçekleştirecekler. Toplantı görüşmesi ardından askerlik süresi sistemi üzerinde herhangi bir yenilik uygulanmayacağını belirten yetkililer, askerliğe ilişkin belirli alanlarda ise yeni düzenlemelerin listeye eklendiğini belirttiler.

Ayrıca TRT personel alımı bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yapılan Değişiklikler Neler?

Değişiklikler arasında ödeme işlemlerine yönelik detaylar bulunuyor. Verilen kararlar kapsamında, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde uzamlık eğitimi gören misafir askeri personele, onunla aynı yerde eğitim görenlere verildiği gibi ücret ödenecek. Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul gören durumlar ise artık, kanunda belirtilen mazeretler ile sınırlı hale getiriliyor.

Askerlik süresi ile ilgili her hangi bir değişiklik yapılmamasına rağmen toplantıda değişim yapılması gereken başka alanlar ele alınarak, bu gibi güncellemeler gerçekleştirildi. Bu gün duyurusu yapılan yeni uygulamalar ise askeri öğrencilerin ödemlerden yararlanabilmelerini sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.