Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Milli Savunma Bakanlığından Yeni Askerlik Sistemi ile İlgili Açıklama

Milli Savunma Bakanlığından Yeni Askerlik Sistemi ile İlgili Açıklama

Milli Savunma Bakanlığının 4 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklamada PKK/KCK terör örgütüne karşı yürütülen operasyonda etkisiz hale getirilen unsurlara değinilirken Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Şebnem Aktop, yeni askerlik sisteminin de gündemlerinde olduğunu ve bu sistemin için hukuki mevzuatta düzenlemelerin devam ettiğini kaydetti.

59 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Şebnem Aktop, 12 Mart’tan beri yurt içi ve Kuzey Irak’ta aralıksız sürdürülen operasyonlarda PKK/KCK terör örgütü mensubu olduğu belirtilen, ikisi gri listede olmak üzere toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Düzenlenen basın toplantısında, devam eden operasyonla ilgili detayları paylaşan Binbaşı Aktop, 59 teröristin etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra 36 adet el yapımı patlayıcının da (EYP) bu operasyonlar sırasında imha edildiğini kaydetti. Açıklamada, teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen toplam 103 adet depo, mağara, barınak, sığınak ve mevziin tamamen yok edilerek kullanılamaz hale getirildiği açıklandı. Kuzey Irak başta olmak üzere düzenlenen hava harekatları ve yurt içi kıskaç operasyonları neticesinde terörist örgütlerin ağır kayıplar verdiğini ifade eden Binbaşı Aktop, bu kayıpların örgüte katılım oranını önemli ölçüde etkilediğini ve zayıflattığını, örgütten kaçarak Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim olanların sayısının belirgin biçimde arttığını kaydetti.

Örgütün lojistik destek alamadığına dikkat çeken Binbaşı Aktop bu durumun örgüt içerisinde kritik sorunlar yarattığını ve örgütün ileri gelenlerinin bu huzursuzlukları bastırmada başarısız olduğunu belirtti. Bölge halkının, askerin mücadelesine olan desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Binbaşı Aktop, bölgesel desteği yitiren terör örgütünün operasyonlarla birlikte oluşan baskı sayesinde hareket ve eylem kabiliyetinin kritik seviyede azaldığını dile getirdi.

Yeni Askerlik Sistemi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Operasyonlarla ilgili istatistiki bilgileri paylaştıktan sonra, merak edilen konulardan biri olan yeni askerlik sistemine de değinen Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Şebnem Aktop, yeni sistemle ilgili diğer bakanlıklarla koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti. Bu çalışmayla birlikte hukuki mevzuatta değişiklik ve düzenmeler çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Binbaşı Aktop, sürecin tamamlanmasıyla birlikte yeni mevzuatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edileceğini dile getirdi.

Mevzuatta yapılmakta olan düzenleme ve değişikliklerin ne zaman tamamlanacağına dair herhangi bir açıklama yapılmazken yeni askerlik sistemiyle ilgili gelişmeleri takip edenler, hukuki mevzuatla ilgili yeni düzenlemeye dair bilgi almış olmaktan dolayı memnun olduklarını kaydettiler. Yeni askerlik sisteminin nasıl bir işleyişe sahip olacağı ve ne şekilde uygulanacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyordu.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.