Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Meslek Lisesi Mezunları Kısa Dönem Askerlik Yapabilecek mi?

Meslek Lisesi Mezunları Kısa Dönem Askerlik Yapabilecek mi?

Milli Savunma Bakanlığına sundukları teklifte meslek lisesi mezunlarının askerlik şartları ile ilgili düzenlemelerin yer aldığını da ekleyen Hasan Büyükdede, farklı tekliflerin değerlendirildiğini söyledi. Meslek lisesi mezunları için düşünülen sistem; askerliğin bir dönem ertelenmesi bu sürenin bitiminde askerlik hizmetinin daha kısa tutulması.

Bu teklifte belirli bir çalışma süresi şartı bulunmuyor. Bakanlık tarafından ilk götürülen teklif ise üç yıl çalışma şartını yerine getirmek. Teklifler değerlendirilme aşamalarında ve iki bakanlığın ortak kararı dahilinde meslek lisesi mezunlarının askerlik durumları netleşecek. Tasarı kabul edilirse meslek lisesi mezunları mezun oldukları alanlarda önce sivil yaşamda uzmanlaşacaklar, ardından kısa dönem askerlik yapacaklar.

Meslek Lisesi Mezunlarının Önemi

Meslek liseleri iş yaşamında en önemli kol olan ara eleman ihtiyacının karşılandığı eğitim birimleri. Bu okullardan mezun olanlar ise doğrudan bir meslek sahibi olabilirler. Ara elaman ihtiyacı sadece sivil yaşamda değil, askeriyenin kollarında da ortaya çıkabilir. Özellikle meslek liselerinde yer alan bazı bölümlerden mezun olanlar ustalık belgesi ile kısa sürede kendi işletmelerini açabiliyorlar. Kısa dönem askerlik hizmetinin tanınma amacı iş gücünün sürdürülebilmesi. Bu sayede meslek lisesinden mezun olan kişiler iş yaşamından çok uzak kalmayacakları gibi, askeriye içerisinde de iş tanımları ile ilgili alanlarda faydalı olmaya devam edebilecekler.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.