Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Mehmetçiğin Üs Bölgesindeki Yaşamı Ankara’da Sergilendi!

Mehmetçiğin Üs Bölgesindeki Yaşamı Ankara’da Sergilendi!

Mehmetçiğin Üs Bölgesindeki Yaşamı Ankara’da Sergilendi! Kahraman Türk askerinin terörle mücadelede kullandığı silah, teçhizat ve yaşam malzemeleri Ankara’daki Kara Havacılık Komutanlığı’nda sergilendi. “Yerli ve Millî Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçiğin Yaşam Sergisi” adı ile gerçekleşen tanıtım basın turu düzenlendi. Mehmetçiğin üs bölgelerindeki yaşam alanlarından kullandığı silahlara kadar detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

Yerli ve Millî Teknoloji İle Güçlenen Mehmetçiğin Yaşam Sergisi

Kara Havacılık Komutanlığının içinde inşa edilen bu sergide emniyet kuşağı, araç park alanı ve yaşam destek ünitesinin bulunduğu üs bölgesi birebir benzerine yer verildi.

Sergide Milli Savunma Bakanlığı tarafından üretilen engel ve tahkimat malzemeleri ile balistik korumalı nöbet kulübe ve kulelerinin bulunduğu dış emniyet bölümünde, tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla içerisinde kum, moloz, çakıl ya da toprak doldurulabilen bariyerlerin yer aldığı “akordiyon engel sistemi” yer aldı.

Sergide Nöbet Kulübeleri de Var!

Aynı bölümde “Lego” diye tabir edilen, harç kullanılmadan birbirine geçme taşlarla yapılan 4,5 metre yüksekliğindeki iki katlı balistik kule, 2,4 metre yüksekliğindeki monoblok nöbet kulübesi, 5 bin ton hacmi bulunan akaryakıt ikmal römorku ve mevzi bunker tanıtıldı.

Her türlü hava ve arazi şartlarında kullanılan yaşam destek ünitelerini kapsayan bölümde görüntü izleme merkezi, bunker, konteyner ve manga yaşam alanları ile banyo, çamaşır, tuvalet ve revir konteynerleri, seyyar fırın ve mutfak ünitesi, soğuk hava deposu ve mutfak makineleri yer aldı.

Mehmetçiğin Yemeği Davetlilere İkram Edildi!

Üs bölgesinin üçüncü bölümünde ise silah, mühimmat, teçhizat ve optik malzemeleri ile giysi, yiyecek ve yaşam malzemeleri sergilendi. Basın mensuplarına drone kullanılarak üs bölgelerinin 24 saat esasına göre havadan da izlemeyle nasıl korunduğu uygulamalı olarak gösterildi. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği faaliyette Mehmetçiklerimizin kendi elleriyle hazırladığı çorba, poğaça ve ekmeklerden davetlilere ikram edildi.

Üs bölgelerinde kahraman Türk askerinin yaşantısının anlatıldığı sergi büyük beğeni topladı. Zorlu şartlar altında görev yapan Mehmetçiklerimizin kaldıkları alandan yedikleri yemeklere kadar sergilendiği bu sergi Ankara’da Kara Havacılık Komutanlığı’nda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir? başlıklı makalemizde rdm, rdm hava değişimi ve rdm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.