Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Manisa Doğu Kışla Avcı Eri Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Manisa Doğu Kışla Avcı Eri Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığının Batı Kışla ile birlikte diğer yarısı olan Doğu Kışla, karargah, dört bölük, bando, bakım ve hizmet birliklerinden oluşmaktadır. Batı Kışlaya göre daha küçük olması sebebiyle daha düzenlidir.

Spil Dağı’nın eteklerinde yer alan birlikte hava sıcaklığı mayıs ayı ile birlikte giderek yükselirken, kış ayları şaşırtıcı biçimde soğuk geçer. Askerliğini burada yapanların aktardıkları tecrübelerine göre, kış aylarında geceleri hava sıcaklığı -10 dereceyi bulmaktadır.

Birliğin küçüklüğü sebebiyle karargah binası, yemekhane, kantinler ve bölükler birbirine oldukça yakın olmasına rağmen Spil Dağı’nın eteklerinde bulunan eğitim alanı birlikten yaklaşık 800 metre uzaklıktadır. Yemek molaları da hesaba katıldığında bu uzaklık, eğitim haricinde her gün düzenli olarak 3,2 kilometrelik bir yürüyüş anlamına gelir.

Manisa Doğu Kışla Avcı Eri Eğitim Taburu Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Doğu Kışlada eğitiminizi tamamlamanızın ardından nereye gönderileceğiniz tamamen şansınıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına bağlıdır. Birlik içerisinde kalmaya devam edebileceğiniz gibi, batı illerine, doğu ve güneydoğuya hatta Kıbrıs’a bile gönderilmeniz mümkün. Bu nedenle acemiliğinizi tamamladıktan sonra nereye gideceğinizle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı unsurlar haricinde dile getirdiğimiz noktalar tamamen askerliğini burada yapmış kişilerin tecrübelerinden hazırlanmıştır. Bu sebeple, örneğin bir kişi yemeklerin kötü olduğunu söylüyorsa bu, herkes için yemeklerin kötü olacağı anlamına gelmez. Askerlik, kişiden kişiye değişen bir tecrübedir ve herkes ancak kendi yaşadığını aktarabilir.

Birlikte verilen eğitimin son derece yüksek disiplinli ve zorlayıcı olduğu söylenmektedir. 500 metre ve 1 kilometrelik sürünme eğitiminin yanı sıra, eğitim sırasında konuşulması durumunda ceza olarak istikamet verildiğinden de bahsedilmektedir.

Birlikte çıkan yemekleriyle ilgili farklı görüşler söz konusu. Bir grup yemeklerin düzgün olduğunu belirtirken diğer grup yemeklerin, midenin kaldıramayacağı kadar kötü olduğunu dile getiriyor.

Tabur içerisinde yeterli miktarda kantin olsa da çoğu zaman yeterli miktarda bozuk para bulunmadığından para üstü olarak ihtiyacınız olmayan şeyler almak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle üzerinizde her zaman yeterli miktarda bozuk para taşımaya gayret edin.

Kışla içerisinde askerlerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri, internet kullanımına açık bilgisayarlar, oyun konsolları ve langırt masalarının yanı sıra futbol ve basket sahaları mevcut.

Manisa Doğu Kışla Avcı Eri Eğitim Taburu’na Nasıl Gidilir?

İzmir’e komşu olan Manisa’da askerlik yapacak olanlar ulaşım açısından şanslı gruptan. Çünkü ülkemizin en büyük üç ilinden biri olan İzmir’e Türkiye’nin her yerinden direkt otobüs seferi bulabilmek mümkün ve bu seferlerin hemen hepsi Manisa’dan geçiyor. Ayrıca birliğe demir yolu ve uzun saatler boyunca seyahat etmek istemeyenler için hava yoluyla ulaşım da mümkün.

Kara yolu ile ulaşım: Hem ticari hem de turistik olarak en önemli illerimizden biri olan İzmir’e komşu Manisa’ya otobüs seferiyle ulaşmak son derece kolay. Çünkü Manisa, varış noktası İzmir olan pek çok otobüs seferinin ara duraklarından biri. Manisa Otogarı’na vardıktan sonra belediyeye ait toplu taşıma araçları veya taksiyle il merkezine ve kışlaya ulaşılabilir. Manisa,

 • İstanbul’a 434,
 • Ankara’ya 562,
 • İzmir’e 38,
 • Bursa’ya 274 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafeler göz önüne alındığında Manisa’ya düzenlenen otobüs seferleri,

 • İstanbul’dan 6 saat,
 • Ankara’dan 9 saat,
 • İzmir’den 1 saat,
 • Bursa’dan 4 saat sürüyor.

Demir yolu ile ulaşım: İzmir’e düzenlenen tren seferlerinin güzergahında kalan Manisa’ya, Ankara, İstanbul, İzmir, Uşak, Afyon, Konya, Adana güzergahlarından sefer düzenleyen trenlerle ulaşım sağlanabilmektedir. Manisa Tren Garı ile kışla arasında üç kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Hava yolu ile ulaşım: Kara yolu ve demir yolunu tercih etmek yerine uçakla Manisa’ya gelmek isteyenler yine de birkaç saatlik otobüs yolculuğundan kurtulamıyor. Çünkü Manisa il merkezinde havaalanı bulunmuyor ve en yakın havaalanı İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı. Buraya iniş sağladıktan sonra, şehir içi ulaşım da hesaba katıldığında uçakla yolculuk yapanları birkaç saatlik bir kara yolu seferi bekliyor.

Manisa Doğu Kışla Avcı Eri Eğitim Taburu İletişim Bilgileri

 • Adres: 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Doğu Kışla Yunusemre/Manisa
 • Telefon: 0 236 231 46 33-34 – 0 236 231 67 50 – 0 236 231 13 64
 • Faks: 0 236 231 69 99

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.