Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı hem acemi erlerlerin hem de astsubay ve asteğmenlerin eğitim gördüğü bir alaydır. Deniz seviyesine olan uzaklığı sebebiyle özellikle kış aylarında hayli soğuk olan komutanlığın en meşhur eğitim alanı “Keçikıran Tepesi” adı verilen yeridir. Komutanlıkta iki farklı türde eğitim verilir. Biri temel askeri eğitim diğeri ise muhabere eğitimidir. MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir.

Mamak’taki komutanlığa genel olarak askerliğini kısa dönem yapacak olan adaylar ya da asteğmenler gönderilir ancak az sayıda da olsa uzun dönemlere rastlamak mümkündür. Hava koşullarının kış aylarında çetinleşmesi haricinde burada acemiliklerini yapanların tecrübeleri yüksek oranda olumludur. Komutanlık ayrıca ünlülerin askeriyesi olarak da bilinir. Cem Yılmaz, Keremcem, Sinan Tuzcu gibi isimler askerlik görevlerini burada yapmıştır.

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Acemiliğini burada tamamlayıp yemin eden askerler iki farklı branşta görevlendirilir. Eğitimin ardından dağıtımlar sırasında “piyade” olarak görevlendirilen askerler çoğunlukla Ankara’da yer alan diğer birimlere gönderilirken, “muhabere” olarak görevlendirilen askerler ise usta birliği olarak komutanlıkta kalmaya devam ederler.

Dağıtımları gerçekleştirilen piyadeler Genelkurmay Başkanlığından Anıtkabir’de misafir karşılamaya kadar farklı görevlere atanabilirler. Muhabere görevini üstlenen askerler ise, iletişim, santral ve masa başı işlerde görevlendirilirler.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Disiplin olarak tüm komutanlıklar gibi yüksek bir çizgiye sahip olan Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, genel nüfusu kısa dönem erler, asteğmen ve astsubaylardan oluşması sebebiyle diğer komutanlıklara nazaran daha sakin bir birliktir. Çoğu birlikte sorun olan banyo ve su bulunamaması durumuna, burada pek rastlanmaz.

Dışarıdan özel bir şirket tarafından hazırlanan yemeklerin oldukça lezzetli oldukları söylenmektedir. Askerlerin ihtiyaç duyduğu enerji hesaplanarak çıkarılan menülerden şikayet eden ve olumsuz tecrübe yaşayan birine şu ana kadar rastlanmadı.

Ayrıca komutanlık içerisinde hemen her akşam film gösterimi yapılır ve çeşitli aralıklarla oyunlar sahnelenir. Bu anlamda sosyal aktivite bakımından da yeterli sayıda tesis bulunduğunu söylemek mümkün.

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı nerede? Başkent Ankara’ya ülkemizin en doğusundan en batısına kadar tüm il ve ilçelerden otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca geniş demir yolu ağı sayesinde trenle ya da uzun saatler yolda geçirmek istemeyenler için hava yoluyla Ankara’ya ulaşım da mümkündür.

Kara yolu ile ulaşım: Coğrafi konum olarak ülkenin merkezinde yer alan Ankara’ya tüm otobüs firmaları sefer düzenlemektedir. Ankara terminali AŞTİ’ye vardıktan sonra Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ulaşmak için üç seçenek bulunuyor.

1. Ankaray’a binerek son durak olan Dikimevi’ne gidebilir, buradan Mamak’a hareket eden minibüslerle komutanlığa ulaşabilirsiniz.

2. Metroyu kullanarak Kızılay’a geçebilir, Güvenpark’tan hareket eden toplu taşıma araçlarından birini kullanabilirsiniz. Ayrıca metrodan Ulus durağında inerek yine minibüsleri kullanabilirsiniz.

3. Son seçenek taksiye binmeniz ancak AŞTİ ile komutanlığın arasının 15 kilometre olduğunu ve taksinin, Ankara’ya gelmek için ödediğiniz bilet fiyatından daha pahalıya gelebileceğini belirtelim.

Ankara;

 • İstanbul’a 450,
 • Bursa’ya 388,
 • İzmir’e 586,
 • Kayseri’ye 326,
 • Konya’ya 264 kilometre uzaklıktadır.

Firmadan firmaya, yol şartlarına ve diğer çeşitli faktörlere göre değişmekle birlikte Ankara’ya gerçekleştirilen otobüs seferleri;

 • İstanbul’dan 5,5 saat,
 • Bursa’dan 6 saat,
 • İzmir’den 9,5 saat,
 • Kayseri’den 5 saat,
 • Konya’dan 3 saat sürüyor.

Demir yolu ile ulaşım: Otobüs yerine trenle Ankara’ya gelmek isteyenler için de pek çok il ve ilçeden Ankara Ulus Garı’na sefer bulunuyor. İstanbul, İzmir, Balıkesir, Isparta, Burdur, Zonguldak, Adana, Elazığ, Diyarbakır ve Kayseri’den başkente doğru hareket eden tren seferlerinden birini tercih edebilirsiniz. Sonrasında Ulus’tan Mamak’a giden minibüslerle komutanlığa ulaşabilirsiniz. Tren seferleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi TCDD’nin resmi internet sitesinden veya gardan telefonla öğrenebilirsiniz.

Ankara Ulus Garı Telefon: 0 312 311 49 94 – 310 65 15-311 06 20/21/22/23

Hava yolu ile ulaşım: Ankara’ya, havaalanı bulunan her ilimizden uçak seferi düzenlenmektedir. Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktadır ve buraya ulaşım Belkoair, 442 numaralı belediye otobüsü ve taksilerle sağlanmaktadır. Bu araçları kullanarak şehir merkezine ulaştıktan sonra farklı bir toplu taşıma aracına aktarma yaparak Mamak’taki komutanlığa gidebilirsiniz.

Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Abdülhakhamit Caddesi MEBS Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı Altmışevler/Mamak/Ankara

 • Telefon: 0 312 350 97 97
 • Faks: 0 312 353 03 55

Bir önceki yazımız olan Aydın 1. Jandarma Er Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.