Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Lise Mezunları Nasıl Subay Veya Astsubay Olabilir?

Lise Mezunları Nasıl Subay Veya Astsubay Olabilir?

2016 yılında askeri liselerin kapatılmasıyla birlikte subay ve astsubay alımlarında da değişiklik yapıldı. Buna göre subay veya astsubay olmak isteyen gençlerin kadın ya da erkek fark etmeksizin lise mezunu olması gerekmektedir. Askeri yükseköğretim kurumlarına girebilen ve başarıyla mezun olanlar subay ya da astsubay olabilir. Lise mezunları için gerekli şartlar ve başvuru şartları her yıl MSÜ tarafından duyurulmaktadır.

Lise Mezunları İçin Subay Veya Astsubay Olma Şartları!

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)’ne bağlı olarak kurulan askeri yükseköğretim kurumları sadece lise mezunlarını almaktadır. Aynı zamanda çeşitli dönemlerde yapılan alımlarla da önlisans ve lisans mezunu personel temini de gerçekleşir. Lise mezunlarının okuyabileceği MSÜ okulları şunlardır:

  • Kara Harp Okulları
  • Hava Harp Okulları
  • Deniz Harp Okulları
  • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu
  • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu
  • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu

Harp Okullarında eğitim süresi dört yıldır ve mezun olanlar teğmen olarak görev yerine atanır. Aynı zamanda astsubay meslek yüksekokullarında iki yıl eğitim alan ve mezun olanlar da astsubay olarak görev yerine tayin edilmektedir.

Lise Mezunları Subay Veya Astsubay Olabilir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 14 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecektir. Aynı zamanda adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na da girmesi gerekir. Subay olmak isteyen adaylar için TYT ve AYT puanlarının yanı sıra MSÜ sınavının ortalaması alınırken astsubay olmak isteyenlerin MSÜ sınavı haricinde TYT puanları esas alınır.

Şartlar Nelerdir?

Harp okulları için 20 yaşından gün almamış olmak, astsubay meslek yüksekokulları için ise 21 yaşından gün almamış gerekmektedir. 2020 subay yaş sınırı için 2000 ve sonrası doğumlu olmak gerekirken astsubay meslek yüksekokulları için 1999 ve sonrasında doğanlar başvuru yapabilir.

Lise ve dengi okullardan mezun olanların yanı sıra henüz mezun olmayan öğrencilerin, kesin kayıt tarihine kadar mezun olması gerekmektedir. 2018 ya da 2019 yılında mezun olan öğrenciler başvuru yapabilir ancak 2017 ve öncesinde mezun olanların başvuruları sistem tarafından reddedilir.

Adaylar sınavlardan başarıyla geçtiği takdirde mülakatlara çağrılacaktır. Son aşamada adaylar, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakattan geçtiği takdirde kesin kayıt hakkı kazanır.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.