Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, “Hava Savunma” kategorisindeki subay, astsubay, asteğmen, uzman çavuş, er ve erbaş yetiştirilmesi için eğitim verilen birliklerden biridir. Askerlerin hava savunma eğitimine tabi tutulduğu birliklerden biri olan Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, General Şükrü Olcay kışlasında konuşlanmış olup Konya-Antalya kara yolu üzerindeki Meram ilçesinde bulunmaktadır.

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı şeklinde isimlendirilen eğitim kışlası aslında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Bu yanlış anlaşılma nedeniyle ilk defa kışlaya gelenler ya da acemilik eğitimini tamamlayacak erler bu birliği Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üst Komutanlığıyla karıştırabilmektedir.

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

General Şükrü Olcay kışlasındaki birliğe acemiliğini tamamlamak için yönlendirilen er ve erbaşlar burada temel askeri eğitim alırlar. Aynı zamanda kışla içerinde hava savunma sınıfına yönelik teknik eğitimler de verilmektedir. TSK içerisindeki hava savunma sınıfının en önemli görevi barışta ve krizde düşmana havada caydırıcılık sağlamaktır. Bununla birlikte olası bir savaş durumunda; havadan gelebilecek tehditleri sınırlandırmak, geciktirmek, önlemek veya etkisini azaltmak da sorumlulukları arasındadır.

Acemi birliğini Konya’da tamamlayan askerlerin usta birliklerinde aynı yer yazmasına rağmen büyük bir çoğunluğu başka bölgelere gönderilir. Dağıtım, bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Burada askerlik yapan erlerin yemin töreninden yaklaşık 10 gün kadar önce komutanlarına Ankara’dan ustalık birliklerini içeren listeler gelir. Bu liste acemi erlerle paylaşıldıktan sonra bölüğe asılır.
Askerlerin dağıtım olacakları yeni birliklerine kadar yol giderleri (ulaşım araçları biletleri ve iaşe bedeli) kendi adlarına oluşturulan hesaplar üzerinden PTT’ye yatırılmaktadır. Paralarını T.C kimlik numarasıyla çekebilen askerlerin kimliklerinin yanlarında olması yeterli olacaktır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birlikte bütün bölüklerde olduğu gibi askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için birçok imkan bulunmaktadır. Kışla içerisindeki erbaş ve erlerin aileleri ile rahatça iletişim kurmaları amacıyla çok sayıda ankesörlü telefon, banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve posta işlemlerinde kullanabilecek PTT şubesi mevcuttur.

Temel ihtiyaçların yanı sıra General Şükrü Olcay kışlasında sosyal tesisler üzerinden askerlere hizmet verilmektedir. Kışlada askerlerin kıyafet, kırtasiye, telefon kartı gereksinimlerini karşılayabilecekleri kantin şubeleri, araştırma yapabilmek ya da güncel gelişmeleri takip etmek için emniyet tedbirleri alınmış internet kurulumlu bilgisayarlar ile dinlenme sürelerinde faydalanabilecekleri er, erbaş gazinoları yer almaktadır. 

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Konya Hava Savunma Okulu Eğitim Merkezi Komutanlığına ulaşım için öncelikle Konya il sınırları içerisindeki Meram ilçesine gitmek gerekir. Meram ilçesine hususi araçla seyahat edilebileceği gibi Konya il merkezine hava ya da kara yoluyla ulaşım mümkündür. Şehir merkezinden Meram’a otobüs ve minibüsle ulaşım da seçenekler arasındadır.

Özel araçla ulaşım: Konya, İç Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında yer alan ve Türkiye’deki bütün illerden ulaşımı oldukça kolay olan bir şehirdir. Konya kuzeyde Ankara, doğuda Aksaray ve Niğde, güneyde Karaman ve Antalya, kuzeybatıda Eskişehir illeri ile çevrilidir. Konya şehir merkezi;

 • Ankara’ya 258,
 • İstanbul’a 660,
 • İzmir’e 550,
 • Kayseri’ye 304,
 • Adana’ya 346,
 • Samsun’a 589 kilometre uzaklıktadır.

İlçe merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan birliğe hususi araçla ulaşım oldukça rahat ve kolaydır.

Otobüs ile ulaşım: Konya’ya, konumu itibarıyla birçok ilden direkt otobüs seferleri ile ulaşım mevcuttur. Konya’ya sefer yapan otobüslerin otogara ulaşımı yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 3 saat,
 • İstanbul’dan 11 saat,
 • İzmir’den 6 saat,
 • Kayseri’den 3 saat,
 • Adana’dan 4 saat,
 • Samsun’dan 7 saat sürmektedir.

25 kilometre uzaklıktaki otogardan şehir merkezine tramvay ya da belediye otobüsüyle gitmek mümkündür. Şehir merkezine ulaşan askerler, minibüs ile birliğine ulaşabilmektedir.

Otogar telefon numarası: (0332) 265 02 44-45

Hava yolu ile ulaşım: Konya Havalimanı’na Konya-İstanbul arası uçak seferleri düzenlenmektedir. Diğer illerden hava yoluyla ulaşım sağlamak isteyenlerin, İstanbul’daki havaalanlarından biri üzerinden aktarma yapması gerekir. Konya’ya hava yoluyla ulaşım yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 3 saat,
 • İstanbul’dan 1 saat 10 dakika,
 • İzmir’den 3 saat 35 dakika,
 • Adana’dan 4 saat,
 • Samsun’dan 2 saat sürmektedir.

Şehir merkezine 28 kilometre mesafedeki havaalanından merkeze ulaşım HAVAŞ’la sağlanmaktadır. Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ise belediye otobüsü seferleri ve minibüsle ulaşım seçenekleri mevcuttur.

Havaalanı telefon numarası:(0332) 239 13 43

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, General Şükrü OLCAY Kışlası, Karahüyük Mah. Lâlebahçe Cad. No.:169, PK 42140, Dutlukır/Meram/KONYA

 • Telefon numarası: (0332) 327 02 52
 • Fax numarası: (0332) 327 22 16

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.