Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

KKK 2019 Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı! Başvuru Şartları Neler?

KKK 2019 Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı! Başvuru Şartları Neler?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere uzman erbaş alımı yapılacak. 2019 yılı uzman erbaş alımı şartları açıklandı. Personel Temin Dairesi tarafından yapılan açıklamada uzman erbaşlık için kimlerin başvuru yapabileceğinden başvurunun nasıl yapılacağına dair bütün bilgiler mevcut. Peki adaylar başvurularını nasıl yapacaklar?

2019 KKK Uzman Erbaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlköğretim mezunları için uzman onbaşı, lise ve sonrası okullardan mezun olanlar için uzman çavuş teminlerini içeren kılavuza göre başvurular online olarak yapılacak. Birçok kamu kurumunda olduğu gibi Kara Kuvvetleri de başvuruları e-devlet sistemi üzerinden alacak. Bunun için adayların sisteme girebiliyor olmaları lazım. Başvuru yapacaklar PTT şubelerinden e-Devlet şifrelerini alabilirler. Alternatif giriş yöntemlerini kullananlar da sisteme giriş yaptıktan sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. Daha sonra başvuru sihirbazına gelerek gerekli bilgilerin doldurulması şart. Bu bilgiler eğitim, iletişim ve askerlik bilgileri olarak karşınıza çıkacak. Bütün girişler tamamlandıktan sonra tercih ekranı açılacak. Başvuru ekranına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2019 yılı uzman erbaş alımı başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

Başvurularda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Başvuru sırasında verilen bilgiler ile adayın gerçek bilgilerinin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde başvuru aşaması geçilmiş olsa bile sonraki aşamalarda aday elenir. Herhangi bir kuvvet komutanlığında sözleşmeli er olarak görev yapanların başvuruları kabul edilmeyecek. Ancak sözleşmeli er olarak 3 yılını tamamlamış ve ikinci sözleşme veya müteakip sözleşme döneminde bulunanlar başvurularını doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapacaklar. Bu kişilerin online olarak yaptıkları başvurular kabul edilmeyecek. Askerlik hizmetini tamamlamamış olanların başvuruları kabul edilmeyecek, bedelli askerlik yapmış olanlar başvuru yapabilecek.

Başvuru Sonrası Süreç

Başvuru aşamasını tamamlamış adaylar arasından kabul edilenlerin listesi Personel Temin Dairesi Başkanlığının resmi interent adresinden açıklanacak. Ayrıca adaylara SMS ve mail yolu ile de bildirim yapılacak. Adayların sınava geldikleri zaman yanlarında kendilerinden istenilen belgeleri eksiksiz olarak getirmeleri şart. Belgelerinde eksik ya da yanlışlık olanların kayıtları kabul edilmeyecek. Daha sonra adayların diğer aşamaları geçmesi gerekiyor. Bu aşamalar ise şu şekilde düzenlenecek;

  • Yazılı sınav
  • Başvuru sırasında sunulan evrakların incelenmesi ve kayıt kabul aşaması
  • Boy ve kilo oranlarının kontrolü, fiziki değerlendirme
  • Fiziki yeterlilik testleri
  • Mülakat aşaması
  • Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması

Yazılı sınavda adayları 100 soruluk bir sınav bekliyor. Her bir aşamayı geçen aday diğerine katılmaya hak kazanacak. Adaylar elendikleri aşamadan sonrasına katılmayacaklar. Bu aşamalar içinde fiziki yeterlilik testlerinin kendisine ait bir kuralı var. Aşamaya girebilmek için spor yapılmasına dair bir engel olmadığını belirten tek hekim raporu şartı aranıyor. Bu rapor aile hekimlerinden alınabilir. Aile hekiminin olmadığı bölgelerde ise hastanelerden rapor temin edilebilir. Üzerinde doktor kaşesi ve imzası olmayan raporlar kabul edilmiyor.

Adaylar sınava Cebeci Ankara’da bulunan Personel Temin Daire Başkanlığında ya da kendilerine bildirilen sınav merkezlerinden birinde katılacaklar. Sınav aşamalarını başarılı bir şekilde geçen ve adaylıkları kabul edilenler ile ilgili açıklama yine https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılacak. Sitenin takip edilmesi önemli, zira başka herhangi bir kanaldan açıklama yapılmayacak ve adaylara doğrudan erişim sağlanmayacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.