Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yer alan 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı, geçmiş yıllarda verilen eğitim seviyesinin zorluğu ve disiplini sebebiyle ülkemizde oldukça nam salmış alaylardan biridir. Verilen eğitimler zamana uygun olarak revize edilse de hala daha disiplinininden bir şey kaybetmiş değildir. Eğitim Alayı ile ilgili pek çok şehir efsanesi kulaktan kulağa yayılarak gerçekmiş gibi lanse edilse de askerliğin kişiden kişiye değişen bir tecrübe olduğunu unutmamak gerekir.

Alayın adının bu kadar bilinmesinin bir diğer nedeni de, burada eğitim alan acemi erlerin büyük bölümünün doğu ve güneydoğu illerine gönderilmesinden kaynaklanır.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı Nereye Gönderir?

Acemiliğini 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda yapacak olan komando adaylarının çok büyük bölümü, yemin törenlerinin ardından doğu ve güneydoğu illerine jandarma komando olarak dağıtılır. Az bir miktarı ise ihtiyaca göre batı il ve ilçelerine dağıtılır. Usta birliğine burada devam eden asker sayısı ise son derece azdır.

Alayda, temel bilgilerin yanı sıra yemin törenine hazırlık için yanaşık düzen ve yürüyüş eğitimleri verilir. Burada eğitim gören acemi erler ayrıca intikal ve nişancılık eğitimleri de alırlar. Konum olarak dağ eteğinde yer alan alaydaki intikal eğitimleri, doğu ve güneydoğunun coğrafi şartları göz önüne alındığında oldukça gerçekçi bir simülasyon sağlar. Buradan yapılan dağıtımlar genelde teker teker değil tim şeklinde olur. Yani acemi birliğinde beraber eğitim aldığınız arkadaşlarınızın büyük bölümü çok yüksek ihtimalle usta birliğinde de sizinle beraber olur.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alaya teslim olmadan önce yanınızda götürmeniz gereken bir şey yok. Çünkü kamuflaj, palto, çorap, bot gibi tüm temel ihtiyaçlarınız birlikte karşılanıyor. Ancak özellikle koşu ve yürüyüşlerin alışkın olmayan ayaklarda yaralanmaya sebep olmasından dolayı yanınızda silikon taban götürebilirsiniz.

Alay içerisinde üç adet ATM ve bir adet banka şubesi bulunuyor.Bir dönem kışla içerisinde gönderiler için PTT şubesi bulunsa da şube, geçtiğimiz dönemlerde kapatılmış. Dini vecibelerini yerine getirmek isteyenler için kışla içerisinde bir adet cami de bulunuyor.

Gıda ve ayakkabı boyası gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kantinler kışla içerisinde bulunsa da bu kantinler her zaman açık değil. Kantinlerden sorumlu usta erler çeşitli zaman dilimlerinde buraları açıyorlar. Ancak merak etmeyin, açık olduğu saatler genelde askerlerin eğitiminin olmadığı, yemek arası ya da dinlenme gibi zaman aralıklarına denk geliyor.

Ayrıca acemi erlerin motivasyonunu artırmak için alayda çeşitli zamanlarda konserler de düzenleniyor.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’na Nasıl Gidilir?

Acemiliğini bu alayda yapacak olan asker adayları için Kırkağaç biraz sapa gözükse de hem kara yolu, hem demir yolu hem de hava yoluyla ilçeye ulaşım mümkün. Diğer il ve ilçelere kıyasla bu ilçeye uğrayan sefer sayısı nispeten daha az olsa da Kırkağaç’a istenilen yoldan ulaşmak son derece kolay. Ancak hava yolunu tercih edenlerin birkaç saat de olsa kara yolu seyahatinden kaçamayacaklarını belirtelim.

Kara yolu ile ulaşım: Kırkağaç ilçesinin çıkışında Soma istikametinde kalan 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’na gitmek için Türkiye’nin hemen her ilinden otobüs seferi bulmak mümkün. Manisa Otogarı’nda indikten sonra buradan Kırkağaç’a giden minibüslerle birliğinize ulaşabilir ya da taksiye binmeyi tercih edebilirsiniz. Manisa;

  • İstanbul’a 434,
  • Ankara’ya 562,
  • İzmir’e 38,
  • Bursa’ya 274 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafeler göz önüne alındığında Manisa’ya düzenlenen otobüs seferleri,

  • İstanbul’dan 6 saat,
  • Ankara’dan 9 saat,
  • İzmir’den 1 saat,
  • Bursa’dan 4 saat sürüyor.

Ancak özellikle Ege ve güney Marmara bölgesinde hizmet veren bazı yerel otobüs firmalarının daha kısa sürede Manisa’ya varması mümkün.

Demir yolu ile ulaşım: Kırkağaç’a trenle gelmek isteyenlerin kullanabilecekleri tek sefer Balıkesir’den Alsancak’a hareket eden Ege Ekspresi’dir. Kırkağaç Tren Garı’na vardıktan sonra komutanlıktan geçen minibüsleri kullanarak birliğinize ulaşabilirsiniz.

Hava yolu ile ulaşım: Manisa ya da Kırkağaç’ta havaalanı bulunmuyor. Bu nedenle uzak illerde ikamet eden ve hava yoluyla birliğine teslim olmayı düşünen asker adaylarının önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inmeleri, ardından HAVAŞ ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak İzmir Terminali’ne geçmeleri ve Kırkağaç istikametine giden bir sefer bulmaları gerekiyor.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı İletişim Bilgileri

Adres: 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı Kırkağaç/Manisa

  • Telefon: 0236 588 90 10
  • Aile Destek Hattı: 0 236 588 90 28 – 0 236 588 90 30

Bir önceki yazımız olan Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.