Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kimler Yedek Subay Veya Yedek Astsubay Olamaz? Şartlar Nedir?

Kimler Yedek Subay Veya Yedek Astsubay Olamaz? Şartlar Nedir?

Lisans, önlisans ve lisans üstü eğitimini tamamlayanlar askerliğini yedek subay veya yedek astsubay olarak yapabilir. Yedek subay ve astsubaylar askerliğini 12 ay boyunca yapar ve muvazzaf askerler çalışma saatlerine sahiptir. Aynı zamanda her ay düzenli olarak maaş alırlar. Ancak bazı kişiler yedek subay veya astsubay olamaz. Peki kimler yedek subay veya astsubay olamaz sorusunun cevabı için içeriğimizi değerlendirebilirsiniz.

Kimler Yedek Subay Veya Yedek Astsubay Olamaz?

Önlisans eğitimini tamamlayanlar yedek astsubay olarak görevlendirilebilir.  Yedek astsubay olarak askere alınanlar astsubay astçavuş rütbesini alır ve zorunlu askerlik görevini 12 ayda tamamlar. Lisans ve lisansütü eğitim alan ve yedek subay olmaya hak kazananlar asteğmen olarak askerliğini yapabilir. Yedek subay ve astsubaylar 5000 TL civarında maaş alır ve genellikle sabah 08:00 akşam 17:00 arasında mesai yapar. Aynı zamanda haftasonu ve resmi tatillerde izin kullanabilir. Tüm bunların yanı sıra birlik ve birlik faaliyetine göre ayda 3 – 4 defa 24 saat nöbet tutar.

Aşağıda belirtilen suçları işleyen kişiler yedek subay / astsubay olamaz:

  • Taksirli suçlardan verilen cezalar hariç olmak üzere ölüm, ağır hapis, bir seneden fazla hapis cezası ile hükümlülüğün olması,
  • Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle hükümlülük halinde.

Devlet ve millet aleyhine suç işlemek, yüz kızartıcı suçlara dair kaydın bulunması ve toplumun geneli tarafından hoş karşılanmayan işlerde çalışanlar yedek subay / astsubay olamaz. Orduda rütbeli olarak askerliğini yapacak olan kişinin kendisi, anne ve babası incelenebilir.

Yedek Subay Ve Astsubay Olmaya Engel Olan Durumlar

Önlisans, lisans ve lisanüstü eğitim alanlar yedek subay / astsubay olarak zorunlu vatani görevini yaparken aşağıdaki maddelerde belirtilen durumlar rütbeli olarak görev yapmaya engeldir:

  • Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar ile idari karar sonucu kamu hizmetlerinden çıkarılanlar,
  • Yedek subay veya yedek astsubaylardan askerlik hizmet süresini tamamlamadan çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilişikleri kesilen veya mahkeme kararı ile ya da haklarında verilen mahkûmiyet kararının sonucu olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlar,
  • Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle yedek subay veya yedek astsubay olması uygun görülmeyenler,
  • Yedek subay veya yedek astsubay eğitim ve öğretiminde başarı gösteremeyenler,
  • Subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş veya er olarak görev yaparken askerlik hizmet süresini tamamlamadan disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilişikleri kesilen veya mahkeme kararı ile ya da haklarında verilen mahkûmiyet kararının sonucu olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlar, askerlik hizmetini er statüsünde tamamlar.

Bir önceki yazımız olan 2023 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar? Tazminat Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.