Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kesin Olarak Askere Ne Zaman Giderim?

Kesin Olarak Askere Ne Zaman Giderim?

20 yaşına gelen her Türk genci zorunlu olarak askerlik yapmalıdır. Askerlik süreci, eğitimi devam edenler için tecil edilebilir. Eğitim almayanlar için de 20 yaş itibariyle zorunludur.

Eğitim ve diğer nedeniyle askerlik erteleme süresi de belirli bir yaş haddi ve şartlara bağlı olarak gelişmektedir. Birçok kişi kesin olarak ne zaman askere giderim sorusunun cevabını merak eder. Bu kişiler için aşağıda askerlik tecili gerekçeleri yer almaktadır.

Bu gerekçeler haricinde bir durum söz konusu değilse, askerlik şubesinden gelen çağrı sonucu doğum tarihine göre askerlik süreci başlar.

Eğitim Nedeniyle Askerlik Erteleme

Ön lisans ve lisans eğitimine devam edecek olan gençler, en geç 29 yaşına kadar okullarını bitirip askerlik yapmak zorundadır. Eğer hala 29 yaşına gelmelerine rağmen eğitimleri devam ediyorsa, askerlik yapmaları zorunlu hale gelmektedir.

Yüksek lisans ve doktora için de bu yaş sınırı maksimum 35 olmuştur. Bu yaşa kadar askere gitmemiş olan gençlerin askerliğini yapmaları zorunludur.

Sağlık Sorunları Nedeniyle Askerlik Erteleme

Askerlik görevini yapmaya engel olacak bir sağlık sorunu söz konusu olduğunda tedavi bitene kadar beklenir. Her aşama resmi şekilde değerlendirilmelidir.

Sağlık sorunu sonrası yapılacak sağlık muayenesinden sonra, askerliğe uygun olup olunmadığı incelenerek karar verilir.

Kilo Nedeniyle Askerlik Erteleme

Aşırı kilosu olanlar askere alınmazlar. Bu durumda kilo vermeleri gerekmektedir. Düşük kilolarda olanların da askere gitmeleri söz konusu değildir. Bu durumun normale dönmesi sonrası askerlik görevi devam edebilir. Kilo nedeniyle askerlik erteleme askerlik şubesinin yönlendirdiği muayene alanında ortaya çıkar.

Özel Nedenlerden Dolayı Askerlik Erteleme

Bazı durumlarda aynı aileden birden fazla erkek çocuk aynı anda askere çağrılabilir. Bu durumda birinin askerliği bittikten sonra diğerinin askere çağrılması sağlanır.

Yurt dışında yaşayanlar için de askerlik erteleme yaşı 38 olarak belirlenmiştir. Bu kişiler de yurt dışında çalışma izinleri iptal olmasın diye kısa dönem askerlik yaparlar. Askerden kaçanların ise ülkeye girdikleri zaman zorla askere alınmaları söz konusu olmaktadır.

Her aşamada ciddi bir hastalık durumu dışında bir engel yoksa, her Türk vatandaşının askerlik görevini yapması şarttır.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşı 2018, uzman çavuş maaşı ne kadar 2018 ve uzman çavuş maaşını nereden alır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Samet dedi ki:

    1999 doğumlu muayene ne zaman