Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Taburu Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Taburu, “Kara Savunma” kategorisindeki er ve erbaşların yetiştirilmesi için eğitim verilen jandarma temelli taburlardan bir tanesidir. Genel yapısı itibarıyla Kastamonu ilinde, jandarma yetiştirme konusunda birçok askeri kışla bulunmaktadır. Bu kışlalar, düzenli bir şekilde şehir içerisinde yer almakta, buralarda er ve erbaşlara acemi eğitimi verilmektedir.

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı, Kastamonu’nun Gölköy ilçesine yakın bir konumdadır. Kastamonu ilinin, iklim şartları ve coğrafi yerleşimi nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel komutanlığı tarafından jandarma eğitimine uygun görülmesi sebebiyle 1. Jandarma Er Eğitim Taburu burada yer almaktadır.

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığında temel askerlik eğitimi alarak acemiliğini tamamlayan er ve erbaşlar ülkenin çeşitli bölgelerine gönderilirler. Jandarma eğitimi alan askerler, jandarma ihtiyacının olduğu bölgelere ya da jandarma uzman erbaş alımı başvurusunda bulunmaları halinde elektronik ortam üzerinden belirlenmesi suretiyle Türkiye’deki bütün illere gönderilebilirler.

Dağıtım Milli Savunma Bakanlığı tarafından elektronik ortamda yapılır. Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığında askerlik yapan er ve erbaşların eğitimi tamamlandıktan sonra yemin töreninin yaklaşık 1 hafta öncesinde usta birliklerinin yerleri Ankara’dan gönderilen listelerle belirlenir. Komutanlara gönderilen listeler, usta birliği adayları askerlerle paylaşıldıktan sonra bir mağduriyet yaşanmaması açısından birliğe de asılır.

Askerlerin usta birliklerine yönlendirilirken iaşe bedeli ve yol giderleri, adlarına oluşturulan PTT hesaplarına yatırılır. Acemiliğini tamamlamış erler usta birliğine teslim olmadan önce herhangi bir PTT şubesi ya da PTT ATM’sinden şahıslarına yatırılan bu parayı çekebilme imkanına sahiptirler.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığında askerlik yapan askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına birlik içinde birçok imkan bulunmaktadır. Askerler iletişim ihtiyaçlarını giderebilmek için kantinlerde satılan ankesörlü kartlardan satın alabilirler. Aynı zamanda kışla içerisinde askerlerin posta gereksinimleri için PTT şubeleri ve para alışverişi yapabilmeleri için PTT ve anlaşmalı bankaların ATM’leri mevcuttur.

Acemi eğitimi alan askerlerin kışlada bulundukları süre içerisinde sosyal tesislerden yararlanma hakları da saklı tutulur. Dış dünyadan haber alabilmek ve araştırma yapmak isteyen askerler için emniyet tedbiri alınmış internet kafeler bulunmaktadır. Ayrıca dinleme sürelerinde keyifli vakit geçirebilmeleri için askerlere özel olarak tahsis edilmiş er gazinosu gibi yerleşkeler de kışla içerisinde mevcuttur.

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığına ulaşım için Kastamonu il sınırları içerisindeki Gölköy ilçesine gidilmesi gerekir.  Gölköy ilçesi şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Askerler kışlanın bulunduğu ilçeye özel araçla gidebileceği gibi kara yolu toplu ulaşım araçlarını da kullanabilirler.

Özel araçla ulaşım: Kastamonu, coğrafi konumu itibarıyla Karadeniz Bölgesi’nde yer alır ve çevresi sıra dağlarla çevrilidir. Kastamonu şehir merkezi;

 • Ankara’ya 238,
 • İstanbul’a 515,
 • İzmir’e 859,
 • Kayseri’ye 457,
 • Adana’ya 686,
 • Samsun’a 291 kilometre uzaklıktadır.

Özel araçla kışlaya ulaşmak isteyenlerin şehir merkezine geldikten sonra Daday ilçesi kara yolu üzerinden ilgili komutanlığın levhasını takip etmeleri gerekir.

Otobüs ile ulaşım: Kastamonu’ya, konumu itibariyle birçok ilden direkt otobüs seferleri ile ulaşım mevcuttur. Kastamonu’ya sefer yapan otobüslerin otogara ulaşımı yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 3 saat,
 • İstanbul’dan 5 saat,
 • İzmir’den 9 saat,
 • Kayseri’den 5 saat,
 • Adana’dan 7 saat,
 • Samsun’dan 3 saat sürmektedir.

Şehirler arası otobüsle Kastamonu’ya ulaşım sağlayan er ve erbaşlar; halk otobüsleri, taksiler ve köylere giden minibüsler ile komutanlığa ulaşabilir.

Otogar telefon numarası: (0366) 214 32 35

Hava yolu ile ulaşım: Kastamonu Havalimanına Türkiye’nin pek çok ilinden aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. Kastamonu’ya hava yoluyla ulaşım yaklaşık olarak;

 • İstanbul’dan 35 dakika,
 • İzmir’den 1 saat 35 dakika sürmektedir.

Kastamonu Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır ve ulaşım 45 dakika sürer. Hava yoluyla birliğe ulaşmak isteyenler öncelikli olarak şehir merkezine gelir ve buradan minibüs, toplu taşıma araçları ya da taksi yoluyla birliğe ulaşırlar.

Havalimanı telefon numarası: (0366) 220 02 54

Kastamonu 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

 • Adres: 1. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Tabur Komutanlığı Bölük Komutanlığı Gölköy/Kastamonu
 • Telefon numarası: (0366) 215 24 62

Bir önceki yazımız olan Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.