Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi Yayınlandı! Esnek Çalışma Nasıl Olacak?

Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi Yayınlandı! Esnek Çalışma Nasıl Olacak?

Covid – 19 salgını tüm hayatı etkilemeye devam ediyor. Vaka sayısı binin üzerinde seyrederken her gün daha fazla kişi salgına yakalanıyor. Vatandaş ve yetkililer virüs yayımını azaltmak için tedbir alırken Cumhurbaşkanlığı’da kamuda esnek çalışma genelgesi yayınladı. Buna göre tüm kamu personeli esnek, uzaktan veya dönüşümlü çalışabilecek. Uzaktan veya dönüşümlü çalışan memurların özlük hakları diğer memurlarla aynı olacak.

Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi Nedir?

Resmi Gazete’de yayınlanan 31225 sayılı genelgeyle kamuda esnek çalışma başlıyor. Salgının yayılımını azaltmak ve vatandaşların virüsten en az şekilde etkilenebilmesi için kamuda esnek çalışma uygulanabilecek.

Amirlerin izinleri ve yetkileri doğrultusunda çalışanların kronik hastalığına bakılmaksızın dönüşümlü veya uzaktan çalışılabilecek. Esnek çalışmanın uygulanmasıyla ilgili genelgede şu ifadelere yer verildi:

‘’Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları, (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenecek.’’

 

Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi ile birlikte yeni düzenlemeler yapılacak.

Amirler yetkilerini devretme hakkına sahip. Aynı zamanda izinlerin kullanımı ve izin insiyatifleri kararı da amirler tarafından verilecek. Amir yetkisini kullandığında çalışanlar uzaktan veya dönüşümlü olarak çalışabilir.

Kamuda Hangi Tedbirler Alındı?

Covid – 19 virüsü nedeniyle kamuda koronavirüs önlemleri alınıyor. Buna göre artık kamu kurum ve kuruluşlarında kapalı su ve yemekhane hizmeti haricinde yiyecek – içecek ikram edilmeyecek. Aynı zamanda memurların odası sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilecek.

Dönüşümlü veya uzaktan çalışan memurlar idari izinli olarak kabul edilecek. Ayrıca bu kişiler amirlerinin izni ve yetkisi olmadan şehir dışına çıkamayacak ve çağırıldığında kuruma gelecek. Amirin izni olmadan şehir dışına çıkan veya kuruma gelmeyen kişilere idari ceza verilecek.

Esnek çalışma genelgesi daha önce de uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştı. Ancak vaka sayısının yeniden yükselişe geçmesi başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere hayatın her alanında önlem alınmasını sağladı.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.