Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

24. Dönem POMEM Kadın Polis Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

24. Dönem POMEM Kadın Polis Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

25 Mart 2019’da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda 2500 lisans mezunu kadın polis memuru alınacağı belirtilmişti. 3 Nisan’da yapılan güncellemeyle alınacak personel sayısı 500 ön lisans mezunu adayın da dahil edilmesiyle 3000’e çıkarılmıştı.

Polis memuru olmak isteyen adaylar sabırsızlık içerisinde Polis Akademisi’nden yapılacak 24. Dönem alımıyla ilgili şartları ve başvuru koşullarını bekliyor.

Konuyla ilgili henüz resmi bir duyuru yapılmasa da Nisan ayının ortasına kadar ön başvuruların açılması ve şartların bildirilmesi bekleniyor. 24. dönem kadın polis memuru alımıyla ilgili nasıl başvurulacağı ve gerekli evraklarla ilgili bir bilgi olmasa da 23. dönemde uygulanan sistemden farklı bir sistem yürürlüğe konması beklenmiyor. Bu nedenle 23. dönem polis memurluğu başvuru işlemlerini incelemekte yarar var.

23. Dönem Polis Memuru Başvurusu ve İstenen Belgeler

23. dönem polis memuru ön başvurularında adaylar, e-devlet şifreleri ile birlikte Polis Akademisi resmi internet sitesine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirmişlerdi. Geçtiğimiz dönem başvurularıyla ilgili sayfanın erişime kapanmış olmasından dolayı ekran görüntüsüyle detaylandıramasak da sayfadaki yönergeleri takip ederek başvurunuzu tamamlamanız mümkün.

Polis memurluğu başvurusunda istenen belgeler ilgili kılavuzda;

  • T.C. kimlik numarası ve bu numaranın kendisine ait olduğunu beyan eden imzasıyla doldurulmuş sınav başvuru dilekçesi,
  • Eksiksiz doldurulmuş aday sağlık bilgi formu,
  • Fiziki Yeterlilik Sınavı’na girmelerine engel teşkil edecek bir sağlık sorunlarının bulunmadığı ve olabilecek herhangi bir sorunda sorumluluğun adayın kendisine ait olduğunu bildiren yazılı beyanları,
  • E-Okul sistemine mezuniyet belgesi kayıtlı bulunmayan adayların diplomalarının aslı ve fotokopisi,
  • Eğer aday yurt dışındaki bir okuldan mezunsa YÖK’ten alınmış denklik belgesi,
  • Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
  • Adayın kendisinin ve evliyse eşinin sabıka kaydı olmadığını belirten yazılı beyanları,
  • Yaş düzeltmesi yaptıran adayların yaş düzenleme evrakları,
  • Şehit ve gazi yakınları için kendilerine verilen belgenin kurumca onaylı örneği olarak belirtilmiştir.

POMEM Sınav Ücreti Nedir?

23. dönem polis memuru alımlarında belirlenen sınav ücreti 100 TL’ydi. 100 TL’yi yatırmış olan adaylar, e-devlet şifreleriyle birlikte Polis Akademisi’ne giriş yaparak ön başvuru işlemini tamamlıyordu.

23. dönemde de anlaşmalı banka veya bankaların değişme ihtimali bulunması haricinde sınav ücretinin de yine 100 TL olması ve aynı şekilde ödemeyi yapan adayların ön başvuru işlemlerini Polis Akademisi internet sitesi üzerinden tamamlaması bekleniyor. Şehit ve gazi yakınları herhangi bir ücret ödemeden ön başvuru yapabiliyor.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bulunduğunuz şehirde, yetkili bir PTT şubesine giderek bir kereye mahsus olmak üzere 4 TL ödeyerek geçici e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Geçici e-devlet şifrenizi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak geçici şifrenizi kendi belirlediğiniz yeni bir şifreyle değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde e-devlet sistemleri üzerinde geçici şifreyle herhangi bir işlem yapamazsınız.

Bir önceki yazımız olan 24. Dönem POMEM Kadın Polis Alımı Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.