Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır Mı?

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır Mı?

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır Mı?

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır Mı? Dünyanın birçok yerinde halihazırda sıcak çatışmalar sürmektedir. Bununla birlikte bu operasyonlara yalnızca erkek askeri personellerin katıldığı düşünülmektedir. Peki, durum gerçekte de böyle midir? Birçok ülke kadın askerlerinin çatışmalarda bulunmaması gerektiğini düşünmektedir. Dolayısıyla da operasyonlarda kadınlarını sahaya sürmemektedir. Ayrıca İsrail ordusu, yakın zamana kadar kadın askerlerini de çatışmalarda görevlendirmekteydi. Ancak… Olası bir yaralanma durumunda, erkeklerin içgüdüsel olarak korumaya meyilli olduklarından operasyona bağlı kalmayıp, görev emirlerini yerine getirmemektelerdi. Buna istinaden artık kadın askerlerini geri hizmette kullanıp, sahada yalnızca erkek askeri personellerini bulundurmaktadırlar. Ülkemizde ise, ‘söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır.’ bilinci ile askerler yetiştirilmektedir. Her türlü koşul ve zorlukta, görevlerini başarıyla bitirmek ana hedeftir. Bu durumda en sık sorulan sorulardan olan ‘kadın askerler operasyona katılır mı?’ sualinin cevabını ele alacağız. İçeriğimizin devamında bu konuya açıklık getireceğiz.

Kadın Askerler Operasyona Gider Mi?

Gerek saha da gerekse de arka plan komuta kontrolünde kadın askeri personellerimiz aktif olarak rol almaktadır. Bununla birlikte her türlü bölücü terör örgütü ile yapılan sıcak çatışmalarda da görev almaktadırlar. Kırsal ve şehir içinde vatanın güvenliğini sağlamak adına operasyonlara katılabilmektedirler. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın kadın askerlerimizde operasyonlara girebilmektedir. Maalesef ki, bugüne kadar birçok kadın personel görevi başındayken şehit de olmuştur. Aralarından ilk kadın Bölük ve İlçe Jandarma Komutanı olan Şehit Songül Yakut’da bu kahramanlardan birisidir.

Rahmet ve minnetle tüm şehitlerimizi yâd ediyoruz… Görüşlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.