Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Ve Sahil Güvenlik Personeline Toplu Taşıma Müjdesi!

Jandarma Ve Sahil Güvenlik Personeline Toplu Taşıma Müjdesi!

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline sevindirici haber geldi. 9 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre Jandarma ve Sahil Güvenlik Personeli toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilecek. Ayrıntılar içeriğimizde..

Jandarma Ve Sahil Güvenlik Personeline Toplu Taşıma Ücretsiz!

9 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan düzenlemeye göre,  8/1/2002 Tarihli ve 4736 Sayılı Kanunun 1 inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitine Dair Karar (Karar Sayısı: 2500) başlığı ile duyurulan habere göre, Jandarma ve Sahil Güvenlik personeli belediyelere ait toplu taşıma araçlarından ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek.

Jandarma Ve Sahil Güvenlik Personeline Toplu Taşıma Haberi İle İlgili Yayımlanan Karar

Belediyeler, uzun süredir kamu görevlilerine toplu taşımaya ücretsiz binme hakkı tanımaktadır. PTT görevlileri, basın kimlik kartı sahibi olanlar, emniyet personeli, eğitim ve öğretim personeli gibi birçok meslek grubu belediyeye ait toplu taşıma araçlarına ücretsiz olarak binebilir. Resmi Gazete’de yayımlanan son duyuruya göre Jandarma ve Sahil Güvenlik personelleri de Türkiye’nin 81 ilinde belediyeye ait toplu taşıma araçlarına ücretsiz olarak binme hakkı elde etti.

Belediyeye ait toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilecek vatandaşlarla ilgili kararda şu ifadelere yer verilir: “Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşım hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı olmak üzere eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personeli, emniyet hizmetleri sınıfı personeli, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan postacı ve dağıtıcılar ile basın kimlik kartı sahipleri, belediye zabıtası kadrosunda görev yapan personel bu konuda yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar 08/01/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır. “

Marmaray, Başkentray ve İzban gibi işletmeler için ücretsiz binme hakkı mevcut değil. Bu nedenle personel sadece belediyeye ait otobüs, minibüs vb. araçlardan ücretsiz olarak faydalanabilir.

Kimler Faydalanabilir?

Rütbe ayrımı olmaksızın subay, astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma ve Jandarma Genel Komutanlığı ya da Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda çalışan sivil personel belediyelere ait toplu taşıma araçlarına ücretsiz olarak binebilir.

Uygulama Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri personeli için geçerli olmamakla birlikte ilerleyen dönemlerde ilgili personel içinde ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarından faydalanma hakkı tanınabilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.