Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma ve Sahil Güvenlik KPSS Puanı ile Personel Alımı Yapıyor (Şartlar ve Başvuru Tarihleri)

Jandarma ve Sahil Güvenlik KPSS Puanı ile Personel Alımı Yapıyor (Şartlar ve Başvuru Tarihleri)

Resmi Gazete’de yayımlanan ilan doğrultusunda Jandarma Genel Komutanlığı 33, Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı ise 4 adet açıktan memur istihdamı yapacak. Toplan 37 kişinin alınacağı kadroların başvuru şartları ve hangi kadroların açılacağı kurumların internet sitesi üzerinden yayımlanıyor. Adayların KPSS’ye girmiş olma zorunlulukları bulunuyor.

Adayların Hangi Tarihler Arasında Başvuru Yapması Gerekiyor?

Adayların 11-26 Aralık tarihleri arasında başvurularını tamamlamış olmaları gerekiyor. Bütün başvurular internet üzerinden yapılacak. www.jsga.edu.tr, www.jandarma.gov.tr, www.dpb.gov.tr alanlarından başvurular ile ilgili gerekli bilgiler edinilebilecek. Başvuruların tam olarak hangi saatte başlayacağı ve hangi saatte son bulacağı, devlet memurluğunun hangi branşlarında alım yapılacağı ve bunlar gibi diğer ayrıntılar bu siteler üzerinden adayların erişimine açıldıktan sonra sitemizden öğrenilebilecek. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çalışacak memurlar, Jandarma Genel Komutanlığı karargahı ile bağlı birlik ve kurumlarında görevlendirecek.

Adaylarda Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuracak adayların devlet memuru olarak çalışmasının önünde herhangi bir engel bulunmaması gerekiyor. Ayrıca adayların 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmaları şartı da aranacak.

Başvuru kılavuzunda hangi unvan için hangi puan türünün gerekli olduğu açıklanacak. Sınavda istenilenden daha az puan alan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.

  • Adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları aranılan ilk şart.
  • Bunun yanı sıra  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen şartların da tamamını taşımaları gerekmekte.
  • Başvuru yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olma şartı ve kamu kurumlarında çalışmaya yönelik herhangi bir yasağın bulunmamasına bakılacak.
  • Yüz kızartıcı suçlar, devlete karşı işlenen suçlar, zimmete para geçirme gibi devlet memurluğunu engelleyen suçlardan hüküm giyenler cezalarını tamamlamış olsalar bile başvuruda bulunamayacaklar.

Memur alımının askeriye bünyesinde yapılacağı düşünülürse birçok konunun da daha sıkı tutulacağı görüşü yaygın bir kanı.

Başvuruların ardından ilk eleme yapılacak. Başvuru yapmasına rağmen şartları geçerli olmayan adaylar elenecek. Kalan adaylar arasında ise mülakat ve meslek bilgisi sınavları yapılacak. Meslek bilgisi sınavları ise uygulamalı olarak düzenlenecek. Bu aşamaları da geçen adaylar hastanelere sevk edilecekler. Sağlık kontrolü yapılan adayların herhangi bir sağlık problemi yoksa “Sivil Memur Adayı Olur” yönünde sağlık raporları düzenlenecek. Sağlık raporu alamayan adayların da memur olarak atamaları yapılmayacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Jandarma Asayiş Ne İş Yapar? Görevleri Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.