Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Uzman Erbaş Çalışma Şartları ve Saatleri

Jandarma Uzman Erbaş Çalışma Şartları ve Saatleri

Uzman erbaş, uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbesine sahip olanları ifade eder. Jandarma uzman erbaş olarak görev yapanların çalışma şartları ve saatleri görev yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Gerekli şartları yerine getiren adaylar, uzman erbaş olarak göreve başlayabilir. Jandarma uzman erbaş olarak göreve başlayanlar, kura ve tayin yolu ile atanırlar. Piyade sınıfında olanlar genel olarak, batı illerinde görev alırlar. Komando sınıfında olanlar ise, terör ile mücadele kapsamında doğu illeri ağırlıklı olmak üzere görevlendirilirler.

Jandarma Uzman Erbaş Çalışma Saatleri

Uzman erbaş çalışma saatleri görev bölgesine göre değişiklik gösterse de genel olarak; 08.00 – 17.00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında uzman erbaşlar, görev yerlerinden ayrılarak evlerine gidebilirler. Mevzuatta da belirtildiği gibi gece kışlada ve gemide kalmayı kabul eden uzman erbaşlar, yetkili amir izni olmadan görev yerinden ayrılamaz. Uzman erbaşlar, kışladaki diğer er ve erbaşlardan ayrı olarak tahsis edilen yerlerde kalırlar. Evlerine giden erbaşlar, astsubay ve subay servislerini kullanabilirler. Mesai başlangıcında görev yerlerinin başında olmaları gerekir.

Jandarma Uzman Erbaş Çalışma Şartları

Çalışma şartları, ”Uzman Erbaş Yönetmeliği” kapsamında maddeler halinde belirlenmiştir. Uzman erbaşların giyecek, bakım ve barınma ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Her yıl, 30 gün yıllık izinleri bulunur. Kısa süreli mazeretler kapsamında, 15 güne kadar da mazeret izni verilebilir. Bu izinler dışında; eşinin doğum yapması, eşinin ölümü, çocuğunun ölümü gibi durumlarda da izin hakkı tanınır. Uzman erbaş yaş sınırı, 52 olarak belirlenmiştir.

Maaş, rütbeye göre değişiklik gösterir ve uzman erbaşlar gereken şartları yerine getirdiklerinde rütbelerini yükseltebilirler. Uzman erbaşlar sözleşmeli olarak göreve başladıklarında sözleşme sonunda görevden ayrılabilirler. Sözleşme süresi, en az bir yıl ve en çok 5 yıl olabilir. Sözleşme bitiminde, istenen şartların taşınmasına göre yenileme işlemi yapılabilir.

Uzman erbaşların kademe ilerlemesi için gerekli olan şartlar;

  • Bulunulan kademede en az 1 yıl çalışmış olmak
  • O yıl içerisinde olumlu sicil almak
  • Bulunulan derecede ilerleyebilmek için kademenin bulunması

Uzman erbaşların derece ilerlemesi için gerekli olan şartlar;

  • Derece içerisinde en az 3 yıl ve bu derecenin üçüncü kademesinde en az 1 yıl çalışmış olmak
  • Bulunulan derecenin her kademesinde olumlu sicil almak
  • Yükselebilecek bir derecenin bulunması

Uzman Erbaş Maaşları 2019

Uzman erbaş maaşları, 2.500 – 5.000 lira arasında değişiklik gösterir. Görev yapılan bölgenin tehlikeli olmasına göre uzman erbaş maaşları, 5 bin liraya kadar çıkabilir. Uzman erbaş evliyse, çocuğu varsa ve hizmet yılı fazlaysa maaşı da bu faktörlere göre değişebilir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.