Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Subay Nasıl Olunur? Jandarma Subay Olma Şartları Nedir?

Jandarma Subay Nasıl Olunur? Jandarma Subay Olma Şartları Nedir?

Jandarma Subay nasıl olunur? Jandarma Subay olma şartları nedir? Nasıl Jandarma Subay olunur? Bütün bu soruların yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde en üst rütbeye sahip olanlar subaylardır. Subaylar emir komuta zincirinin en üst konumundadır bu nedenle alımlarda birçok konuya dikkat edilir.

Jandarma Subay Nasıl Olunur?

Jandarma Subay olma şartları karşılandığı taktirde alım süreci başlamaktadır. Jandarma subay alımları dış kaynaktan veya iç kaynaktan yapılabilir. Dış kaynak aracılığıyla yapılan alımlarda adaylar sivildir ve gerekli şartları taşıdığı takdirde eğitime alınır. Aynı zamanda iç kaynaktan yapılan alımlarda adayların rütbelerine göre meslekte birkaç yıl geçirmesi gerekmektedir. İç kaynaktan gelen adaylar kısa bir süre eğitim görür ve jandarma subay olarak işine devam eder.

Jandarma subay alımlarında KPSS puanına dikkat edilir. Jandarma subaylar beden eğitimi öğretmeni, pilot, istihkam, maliye, İKMAL, tabip, personel ve muharebe gibi farklı branşlarda çalışır. Branş seçimleri eğitim görülen bölüm ve puana göre yapılmaktadır. Aynı zamanda mülakatta mesleğe yönelik özel sorular yönetilir.

Ayrıca Bkz. Askerde Jandarma Olmak: Askerde Jandarma Nasıl Olunur?

KPSS ve ALES puanları başvuruda esastır dolayısıyla puanların en az 60 – 65 seviyesinde olması gerekir. 2020 jandarma subay alımı henüz yapılmamakla birlikte yıl bitmeden veya diğer senenin ilk aylarında alımların yapılması bekleniyor.

Başvurular JGK resmi web sitesinden E-Devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Adayların başvuru formundaki bilgileri eksiksiz ve hatasız doldurması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kimler Yedek Subay Veya Yedek Astsubay Olamaz? Şartlar Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.