Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Jandarma Sözleşmeli Astsubay Alımı Başvuru Tarihi ve Şartları

2019 Jandarma Sözleşmeli Astsubay Alımı Başvuru Tarihi ve Şartları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamaların ardından gözler Jandarma Genel Komutanlığı personel alımına çevrildi. Sözleşmeli astsubay alımı için hazırlıklar başladı. 2019 yılı içerisinde yapılacak alımların başvuru tarihleri de açıklandı. Şu anda açıklanan tarih aralığı resmi olmasa da bu tarihler arasında başvuruların kabul edileceği görüşü ağır basıyor.

2019 Jandarma Astsubay Başvuruları İçin Son Tarih Ne Zaman?

Şu anda kesin olmayan bilgilere göre başvuruların 25 Şubat, 13 Mart arasında yapılacağı düşünülüyor. Başvurular jandarmanın resmi internet sitesi üzerinden yapılacak. Bu, henüz kesinleşmemiş bir bilgi olsa da görüşler kısa sürede başvuruların başlayacağı yönünde. Jandarma için düşünülen yeni yapılanma sürecinde bu alımların da önemi büyük. Gerekli personel sayısının sağlanması için personel alımları, kadroların tamamlanmasına kadar devam edecek. Şu anda başvuru süreci ile ilgili bilgiler, resmi açıklamalardan çok söylemler üzerinden ediniliyor.

Başvuru Şartları Nasıl Olacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında görev yapacak olan kişilerin belirlenmesinde, 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanunu ile birlikte askeriyeye özel kurallar birlikte gözetilir. Değerlendirmeye alınan adaylardan güvenlik soruşturmasını geçemeyenler, bütün aşamaları tamamlamış olsalar bile görevlerine başlayamazlar. Bu da demek oluyor ki devlete karşı işlenmiş suçlara adı karışanlar, terör örgütleri ile bağlantısı olanlar, hırsızlık, zimmete para geçirme, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan dolayı sicili bozuk olanlar jandarma olamazlar. Başvurular sırasında bakılan ilk özellik ise başvuru yapacak kişinin Türk Vatandaşı olması.

Yerleşilecek olan kadronun türüne göre ilgili KPSS puanına da sahip olmak gerekiyor. Tabii puanın geçerli olması da şart. Belirli tarihlerin öncesinde girilen sınavların puanları geçersiz sayılabilir. Yurt dışında eğitim görenlerin diploma denklik belgelerinin olması da zorunlu. Başvuracak kişinin silah taşımaya yönelik herhangi bir hukuksal engelinin de bulunmaması gerekiyor. Kamu haklarından yoksun bırakılanlar da başvuruları kabul edilmiş olsa bile sonraki süreçlerde görevlerine başlayamazlar.

Jandarma bünyesinde yapılacak istihdamlar ile ilgili resmi açıklamaların önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Bu açıklama ile birlikte başvuru için istenilen kriterler ve başvuru aralığı net bir şekilde belli olacak. Başvuru sürecini kaçırmamak için duyuruları yakından takip etmek önemli.

 

Bir önceki yazımız olan Albay Rütbesi ve Maaşları, Emekli Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.