Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Fizik Yeterlilik Boy ve Kilo Tablosu

Jandarma Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Fizik Yeterlilik Boy ve Kilo Tablosu

Jandarma Genel Komutanlığı için alınacak olan muvazaf/sözleşmeli subayların başvuru şartları için kılavuz yayınlandı. Bu kılavuzda yer alan bilgilerde sınav başvuru koşulları, başvuru aşamaları ve sınav aşamaları açıklandı. Kılavuzda yer alan bir başka bilgi ise boy ve kilo tablosu. Boya ve kilo tablosu belirlenen şartları taşımayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek.

Vücut Kitle İndeksi

Adayların fiziki kontrol aşamasında vücut kitle indeksi hesaplaması yapılacak. Bu hesaplamanın ardından adayların belirlenen tablo aralıklarından olup olmadığına bakılarak kabullerine karar verilecek. Vücut kitle indeksi kişinin kilolu ya da zayıf olup olmadığının hesaplandığı bir formüldür. Vücut kitle indeksi hesaplanırken vücut ağırlığı boyun metre olarak ölçümünün karesine bölünür. Ortaya çıkan sonuç vücut kitle indeksini verir. Çıkan sonuca göre 17 ile 18,5 aralıkları hafif zayıf, 18,5 ile 25 aralıkları normal, 25 ile 27,5 aralıkları hafifi kilolu olarak değerlendirilir. Bu hesaplamanın ardından her bir adaya belirlenen tabloya göre bir puan verilecek. Erkek adayların 167 cm, kadın adayların ise 162 cm altında boyu olanlar elenir. Pilotlar için ise boy sınırı minimum 164, maksimum 190 cm’dir. Adayların vücut kitle indeksleri karşılığında alacakları puanlar ise aşağıdaki tablodaki gibi olacak.

Adaylar İçin Diğer Kabul Şartları

Başvuru yapacak adayların vücut kitle indeksini geçmeleri tek şart değil. Öncelikli olarak başvuru yapanlardan KPSS ve ALES şartı aranıyor. Başvuru yapacak adayların 2018 yılı KPSS sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek (P3) puanından en az 65 alması gerekiyor. Ayrıca 2017 veya 2018 yılında yapılan ALES sınavlarının birisine girmiş ve Eşit Ağırlık puan türünden en az 60 puan almak. Şehit malül eşleri ve çocuklarının ise bu puanların en az %80’ini almaları. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar sınava başvuru yapamayacaklar. Adayların 01 Ocak 2019 tarihinde 27 yaşını bitirmemiş olmaları veya lisansüstü eğitimini tamamlayan kişilerin 32 yaşını bitirmemiş olmalarına bakılacak. Tabip ve diş tabiplerinin ise eğitim süreleri göz önüne alınarak 32 yaşını bitirmemiş olmaları yeterli. Başvuru yapacak adaylarda aranacak genel şartlar arasında kamu kurum ve kuruluşlarından daha önce ahlaka veya disipline bağlı suçlardan dolayı ilişiği kesilmemiş olma şartı da aranacak. Alkol, uyuşturucu, uyarıcı maddelerden dolayı tedavi görmemiş olmak, tedavi görüyor olmamak da başvuru sırasında bakılacak unsurlar arasında bulunuyor. Adaylar için aranan birçok şart var. Bunlar kılavuzda belirtilmiş. Bu şartları taşımadıkları halde başvuru yapan kişilerin değerlendirme sürecinde şartlara uygun olmadıkları tespit edilirse atamaları yapılmayacak.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.