Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Kılavuzunu Yayımladı

Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Kılavuzunu Yayımladı

Jandarma Genel Komutanlığı, İlköğretim, Lise, Önlisans ve Lisans mezunu toplamda 5000 uzman erbaş alımı başvuru kılavuzunu yayımladı.

Jandarma Genel Komutanlığı, 2021 yılı için toplamda 5.000 uzman erbaş personeli alacak. Alınacak bu personellerin başvuru şartları ve yapılması gereken bütün bilgiler hakkında detaylı bir yazıyı haberimizde bulabilirsiniz.

5.000 Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Süreci

Başvuru yapmak için, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, öğrenci temin sistemi resmi internet adresinde “Personel/öğrenci alım başvuruları ve sonuçlar” kısmında yer alan 21 Ocak – 31 Ocak 2021 tarihleri arasındaki formu doldurulması ile başvuru yapılabilir.

Jandarma 5.000 Uzman Kontenjan Dağılımı

  • 3.779 Jandarma Komando Asayiş
  • 925 Lojistik Alt Branş (Mesleki Nitelikli Personel)
  • 265 Muharebe
  • 14 At Bakıcısı
  • 13 Bot Serdümeni
  • 10 Havacılık
  • 3 Kurbağa Adam (Dalış Amiri)

Farklı branşlarda toplamda 5.000 personel alınacak.

2021 Jandarma 5000 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şartları Neler?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
Nüfustaki kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak. (01.Ocak 2002 Dâhil, 01 Ocak 1994 Dâhil – Tarihleri arasında doğanlar başvuru yapabilir.)
Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (Sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dâhil) Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2’deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak,
Askerlik hizmetini yapmaktayken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak gerekiyor. Diğer tüm başvuru şartlarına aşağıdaki başvuru kılavuzundan direkt erişim sağlayabilirsiniz.
Mezuniyet Şartı
Başvuruda bulunacak adayların mezuniyet şartıyla ilgili olarak;
Jandarma Branşında (Komando ve Asayiş) başvuruda bulunacak adayların en az Ortaöğretim (Lise) mezuniyet şartı gerekmektedir. (Lise ve üstü eğitimi tamamlayan tüm adaylar başvuru yapabilirler.)
Diğer branşların mezuniyet şartları ise Tablo-6’da istenilen eğitim düzeylerinden herhangi birinden mezun olma şartı bulunmaktadır.

KPSS Şartsız ve KPSS 50 Puan Şartı Başvuruları

2021 yılı Sözleşmeli Uzman Erbaş teminine yönelik yapılacak başvuru adayları; Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunu adaylar ‘KPSS puanı ile başvuru yapabilirler.

Not: KPSS puanına sahip olmayan personel adayları (Lisans, Ön Lisans ve Orta Öğretim (Lise) başvuru yapamayacaklardır.
Başvuru yapacak personel adaylarının 2019-2020 yıllarına ait KPSS Puanı 59 ve üstü olması gerekmektedir. Her iki yıl için farklı puanlara sahip olan adayların en yüksek puanı göz önüne alınacaktır. Ayrıca personel adaylarının KPSS puanı ve mezuniyet türünün aynı olması gerekmektedir.

Puan Türleri Ne Olmalı?

  • Lisans mezunlarının puan türü P3
  • Ön Lisans mezunlarının puan türü P93
  • İlköğretim mezunlarından KPSS puan türü aranmayacaktır. Ancak kılavuzda yer alan 4. Maddede belirtilen şartlara göre sınava personel adayları çağrılacaktır.

Jandarma Genel Komutanlığı 5.000 Personel Alımı Başvuru Kılavuzu Tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.