Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

İstihkam Okulu Nedir? İstihkam Okulunda Neler Yapılır? Eğitim Nasıldır?

İstihkam Okulu Nedir? İstihkam Okulunda Neler Yapılır? Eğitim Nasıldır?

Askeri birlikler içerisinde bulunan İstihkam sınıfı, ülkemizde sadece İzmir Narlıdere’de eğitimi verilen bir birliktir. İzmir Narlıdere istihkam okulu acemilik eğitimi kaç gün, istihkam uzmanı nedir, askerlik hizmetini bu birlikte icra edecek olanların cevabını aradığı sorular arasında. Subay, astsubay, uzman çavuş ve erbaşların eğitiminin verildiği bu okulda yetişen birlikler askeriyenin en önemli kollarından bir tanesini oluştururlar.

İstihkam Okulu Nedir?

Ordu içerisinde bulunan istihkam sınırı, diğer birliklerin hareket etmesini kolaylaştırmak amacı ile yetiştirilen askerlerden oluşur. Mayınları etkisiz hale getirir, birliklerin karşısına çıkabilecek engelleri ortadan kaldırır, gerekli olduğu zamanlarda geçitler açar. Diğer görevleri arasında ise elverişsiz zeminlerde geçisi sağlamak için hazırlıklar yapmak, savaş yollarının ve izlerinin bakımını yapmak bulunur. Aynı zamanda düşmanın hareket kabiliyetini engellemek için gerekli çalışmaları yaparlar. Bunlar içerisinde düşman birliklerini yanıltmaya yönelik çalışmalar da bulunur. Bu görevlere atanacak askerlerin özel bir eğitimden geçmiş olmaları gerekir.

Peki İstihkam Okulu nedir? Osmanlı Dönemi’nde bu okul var mıydı? Osmanlı Döneminde bilinen ilk İstihkam Okulu  Sultan 1. Mahmud zamanında kurulmuştur. Birlikte eğitim verecek öğretmenler ise Avrupa’dan getirilmiştir. Günümüzde okul İzmir Narlıdere’de  bulunmaktadır.

İS. OKL. ve EĞT. MRK. K.LIĞI / İzmir – Narlıdere açılımı ise İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Narlıdere İzmir olarak geçer.

İstihkam Okulunda Neler Yapılır?

Bu okulda verilen eğitimler sırasında yol bakımları, afet durumlarında yapılacaklar, arazi etüdünün nasıl yapılacağı, keşif yöntemleri, mayın temizleme sistemleri hakkında bilgi, mayın kurulumu ayrıntıları gibi konularda eğitim verilir.

Verilen eğitimler teknolojik gelişmeler paralelinde güncellenerek sürdürülür. Eğitimler sadece kara koşullarını kapsamaz, deniz mayınlarını temizlemek için gerekli olan eğitim de bu aşamada verilir. Birliğe katılan askerler bu alanlarda eğitimlerini tamamlarlar. İs. okl. ve eğt. mrk. k.liği/İzmir Narlıdere acemilik yapacak olanlar da bu eğitimlerin bir kısmını alacaklardır.

İstihkam marşı, birliğin genel yapısını anlatan bir marştır. Marşın sözleri bu tehlikeli görev sırasında yapılanları içerir.

İzmir Narlıdere İstihkam Birliği acemi birliği kaç gün sorusunun net bir cevabı ne yazık ki yoktur. Bu süre verilen göreve göre değişiklik gösterir.

İzmir Narlıdere İstihkam Okulu acemi birliği yemin töreni, acemilik sürerken yapılır. Yemin töreni sırasında vatana ve millete bağlılığı ifade eden yemin metni okunur.

İstihkam okulu bir çeşit öncü birlik oluşturulması için vardır. Bu birlikler her türlü çarpışmada arkalarından gelen dost birliklerin ilerlemelerini kolaylaştırmak için gerekli çalışmaları yaparlar. Bu nedenle eğitimleri de buna özel olarak yürütülür. Gerekli teçhizatların kullanımı ve kurulumu eğitimlerin temelini oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.