Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Akdeniz Bölgesi’nin “Göller Bölgesi” olarak adlandırılan kuzey kesiminde bulunan, gül ürünleriyle meşhur Isparta, terörle mücadele konusunda stratejik bir öneme sahiptir. Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığının adı önceki yıllarda 40. Piyade Eğitim Alayı iken sonradan ismi değişti. Teröristlerin korkulu rüyası komandoların yetiştirildiği Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığında acemi erler, arazide karşılaşılan teröristlerle nasıl mücadele edileceği, engebeli arazilerin nasıl aşılacağı gibi konularda yoğun bir eğitim sürecinden geçiyorlar.

Ayrıca acemi askerler, gece intikalleri, şok baskınlar gibi tamamen terörist unsurlarını tespit ve bertaraf etmeye odaklanan kapsamlı bir eğitim alıyorlar. Bunun haricinde, 749 rakımlı Eğirdir Sivri Tepe’ye teçhizatlı tırmanışlar yaparak Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin zorlu şartlarına alışmaları sağlanıyor.

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Tamamen terörist unsurların yok edilmesi üzerine eğitim veren komutanlıkta acemiliğini tamamlayan erlerin çok büyük bölümü doğu illerine tim olarak gönderilir. Az bir kısım ise yine tim olarak Kıbrıs’ta görevlendirilir. Ancak acemilik sürecinde Rehabilitasyon Danışma Merkezi’ne giden ve bir şekilde ruhsal olarak çeşitli sorunları bulunan askerler (kısaca RDM’ler) timleriyle değil, tekil olarak batıdaki çeşitli bölgelere gönderilebilirler.

Ancak buradan batıya gitmek için RDM olmayı düşünenleri uyaralım. Askerlik görevini tamamlamış pek çok kişi, RDM’lerin nöbet tutmamaları ve silah verilmemelerinden dolayı “angarya” kabul edilen işlere verildiklerini belirtiyor. Bu sebeple doğuya gitmemeye çabalarken bütün bir askerliğinizi tuvalet ve koğuş temizliği yaparak geçirebilirsiniz.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kışla içerisinde para çekip gönderebileceğiniz ATM’ler bulunuyor. Ayrıca tüm askerlere yetecek sayıda ankesörlü telefon bulunsa da Askercell hattı kullanmak şartıyla kamerasız, müzik çalarsız eski model telefon kullanımı da serbest. Eğer bir şekilde akıllı telefonla girmeyi başarır ancak sonradan yakalanırsanız askerliğinizin uzatılması gibi çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yiyecek ve içeceklerin yanı sıra bot boyası, diş macunu gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kantinler ile birlikte çay, kahve ve kola alabileceğiniz bankomatlar da yine kışla içerisinde mevcut. Ayrıca askerlerin boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri için halı saha, pinpon masası gibi spor tesisleri de komutanlık içerisinde yer alıyor.

Burada askerlik görevini icra edenlerin aileleri, hafta içinde diledikleri saatte, hafta sonları komutanlık tarafından belirlenmiş saatlerde nizamiyeye gelerek yakınlarını ziyaret edebilirler.

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Komutanlığa teslim olacak asker adaylarının şehre ulaşımı için iki seçenekleri bulunuyor. Kara ve hava yoluyla ulaşım sağlanabilen şehre ne yazık ki tren seferi bulunmuyor. Isparta, haritaya bakıldığında oldukça güneyde görünse de pek çok il ve ilçeden rahatlıkla ulaşım sağanabiliyor.

Kara yolu ile ulaşım: Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinden Isparta’ya otobüs seferleri düzenleniyor. Turistik bölge olarak kabul edilen güney illerine düzenli olarak hareket eden otobüslerin güzergahında kalan Isparta’ya neredeyse hiçbir firma uğramadan geçmiyor. Afyon, Burdur, Antalya ve Konya’ya komşu olan Isparta;

  • İstanbul’a 573,
  • Ankara’ya 385,
  • Kayseri’ye 547,
  • Trabzon’a 1120 kilometre uzaklıktadır.

Pek çok ilden Isparta’ya direkt sefer düzenlense de bazı Doğu ve Güneydoğu illerinden şehre direkt seyahat etmek mümkün değil. Bu illerden gelecek olan asker adayları, Ankara’ya ulaşarak buradan aktarma yapabilirler. Isparta’ya düzenlenen otobüs seferlerinin ulaşım süreleri;

  • İstanbul’dan 7,5 saat,
  • Ankara’dan 5,5 saat,
  • Kayseri’den 8 saat,
  • Trabzon’dan 15 saat sürmektedir.

Isparta Terminali’nden şehir merkezine toplu taşıma aracı bulunmuyor çünkü terminal zaten şehir merkezinde. Buradan taksiye binerek komutanlığa gidebilirsiniz.

Hava yolu ile ulaşım: Isparta’ya uçakla gelmek isteyenlerin önünde ne yazık ki tek bir seçenek bulunuyor. Şehir merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan Süleyman Demirel Havalimanı’na haftanın belirli günlerinde yalnızca İstanbul’dan uçuş seferleri düzenleniyor. Bu seferleri takip ederek size en uygun tarihi belirleyebilir ve Isparta’ya gidebilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım toplu taşıma araçları ve taksilerle sağlanmaktadır. Şehir merkezine vardıktan sonra başka bir toplu taşıma aracına aktarma yaparak Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığına ulaşmanız mümkün.

Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Merkez/Isparta

  • Telefon: 0 246 224 10 65 – 224 20 37
  • Faks: 0 246 224 10 68

Bir önceki yazımız olan Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.