Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Isparta Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Isparta Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezinin amacı; yurdumuz genelinde görülen dağlık arazilerin yarattığı ihtiyaçlar doğrultusunda, dağlık bölgelerde görev yapacak askerleri eğitmektir. Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, Akdeniz Bölgesi’nin iç kesiminde bulunan Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunmaktadır.

Batı Toroslar’ın görkemli dağları, tepeleri ve yaylaları ile Eğirdir, dağ komando eğitimleri için oldukça elverişli bir coğrafyadır. Türkiye’nin en büyük dördüncü gölü, sıcak ve soğuğun sınırlarda yaşandığı kendine özgü iklimi ve bölgenin çetin arazi koşulları düşünüldüğünde dağ komandolarının eğitimi için önemli bir merkez olduğu görülmektedir.

Dağ komandolarının eğitimlerinin, diğer birliklere kıyasla daha zorlu olduğu söylenebilir. Eğitimlerini tamamlayan komandolar genellikle dağlık bölgelerde görev yapmak üzere yeni birliklerine katılırlar. Birlikteki acemi eğitiminin ilk 10-15 günü içerisinde yapılan detaylı sağlık kontrolleri sırasında, herhangi bir soruna rastlanan askerler İstanbul Tuzla Piyade Okuluna sevk edilir.

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir ?

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığında verilen eğitimler sonucunda; her türlü iklim ve arazi şartlarında oluşabilecek risk ve tehditlere göğüs gerebilecek kabiliyetleri kazanmış, fiziki kondisyonu yüksek, liderlik yetenekleri ve diğer pek çok özellikle donatılmış komandolar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Arazide hareket tarzları, mekanik nişancılık, yön tarif usulleri, göğüs göğüse muharebe gibi eğitimlerle tam donanımlı komandolar yetiştirilmektedir.

Burada eğitimden geçen askerlerin büyük çoğunluğu usta birliği eğitimi için doğuya, yani ülkemizin dağlık bölgelerine sevk edilirler. Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan diğer komando birliklerine sevk edilmeleri ya da usta birliğine burada devam etmeleri de mümkündür.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı, eğitimler konusunda oldukça çetin bir birliktir. Sabah içtimasının ardından sırası ile planlanan eğitimler yapılır. Arazi koşullarına uyum sağlamak adına tırmanışlar ve uzun arazi yürüyüşleri gerçekleştirilir.

Askerlerin istirahat vakitlerini değerlendirebilecekleri spor salonu, internet kafe, er ve erbaş gazinoları gibi yeterli sayıda sosyal tesis, kışla içerisinde bulunuyor. Yine kışla içerisinde askerlerin kantin ihtiyaçlarını karşılamaları için yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. Ayrıca kışlada, askerlerin dış dünya ile iletişim sağlamaları amacıyla yeterli sayıda ankesörlü telefon, posta işlemlerini gerçekleştirebilecekleri PTT şubesi ve banka işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bankamatikler de bulunuyor. Askerliğini burada geçirmiş olanlardan edinilen bilgilere göre kışlada çıkan yemeklerin diğer askeri birliklere kıyasla daha güzel olduğu söylenebilir.

Usta birliğini burada geçiren askerler çarşı izinlerinde zamanlarını, genellikle il merkezinde geçirirler. Bunun sebebi il merkezinin sosyal tesisler bakımından zengin olmasıdır. Diğer yandan Türkiye’nin en güzel göl manzaralarından birine sahip olan Eğirdir’de kalarak çarşı iznini sakin bir şekilde geçiren askerler de oluyor.

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığına Nasıl Gidilir ?

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığına ulaşım için öncelikle Isparta il sınırlarında bulunan Eğirdir ilçesine gitmek gerekir. İlçeye özel araç ile seyahat edilebileceği gibi, pek çok otobüs firması da Eğirdir’e doğrudan seferler düzenlemektedir. Ayrıca hava yoluyla seyahat etmek isteyenler, Isparta il merkezine vardıktan sonra minibüsler ile Eğirdir’e aktarma yapabilirler.

Özel araç ile ulaşım: Dağ komandolarının eğitimi için son derece elverişli olan Toros Dağları’nın eteklerinde bulunan Eğirdir ilçesine ulaşmak için özel araç tercih edilebilir. Bölgeye ulaşım kara yolu ile gayet kolay olup, Eğirdir;

 • Ankara’ya 421,
 • İstanbul’a 574,
 • İzmir’e 411,
 • Bursa’ya 431,
 • Konya’ya 201,
 • Kayseri’ye 508,
 • Adana’ya 550,
 • Erzurum’a 1137 kilometre uzaklıktadır.

İlçe merkezine beş dakikalık bir mesafede olan birliğe kara yolu ile kolayca ulaşım sağlanabilir.

Otobüs ile ulaşım: Isparta konumu itibarıyla kara yolları ile ulaşımı kolay olan bir ildir. İl merkezine ulaştıktan sonra Eğirdir’e gitmek için, otogardan kalkan servislerle “Köy Garajı” terminaline ulaşılmalıdır. Buradan 07:00 – 19:00 saatleri arasında her yarım saatte bir kalkan, Eğirdir minibüslerine binerek yarım saatlik bir yolculuk sonrasında birlik nizamiyesine varılır. Nizamiye ilçe merkezine gelmeden sağda kalmaktadır. Diğer yandan Eğirdir’de birçok askeri birliğin bulunması nedeniyle ulaşım ihtiyacı oldukça fazladır. Bu sebeple Eğirdir ilçesine pek çok ilimizden direkt otobüs seferleri de bulabilirsiniz. Otobüslerin Eğirdir’e ulaşım süreleri yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 7,
 • İzmir’den 7,
 • İstanbul’dan 10,
 • Adana’dan 9,
 • Konya’dan 3 saat sürmektedir.

Eğirdir Otogarı’ndan ise birliğe varmak yalnızca 5 dakika sürmektedir.

Eğirdir Otogarı telefon numarası: 0246 311 42 18

Hava yolu ile ulaşım: Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na yalnızca İstanbul’dan günde bir defa yapılan seferlerle ulaşılabilmektedir. Havalimanı, Isparta şehir merkezine 45 dakikalık mesafededir. Havalimanına vardıktan sonra servisle ya da taksiyle il merkezine yolculuk yapılması gerekir. İl merkezinden Eğirdir’e ise yine “Köy Garajı” isimli terminal üzerinden ulaşılabilir.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı telefon numarası: 0246 559 20 08

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Merkez Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komando Eğitim Alayı Komando Silah Eğitim Tabur Komutanlığı Eğirdir/Isparta

 • Telefon numarası: 0 246 311 68 31
 • Belgegeçer (Fax) numarası: 0 246 311 52 64

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.