Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

İlkokul Mezunu Uzman Erbaş Olma Şartları

İlkokul Mezunu Uzman Erbaş Olma Şartları

Yeni Kanun Hükümünde Kararname ile açılanan  Uzman onbaşı ve uzman çavuşlarn mesleğe ilkokul ve ortaokul mezunlarının alımlarıyla ilgili şartları TSK Tarafından  henüz netleşmedigi için yayınlanmadı..  ilkokul ve Ortoakul mezunlarını uzman olabilmesinin belli şartları var peki bunlar nelerdir sizler için araştırdık ve aşağıda listeledik..

*01 Ocak itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmak.

*Askerlik hizmetini tamamlamış veya yapıyor olmak.

*Askerlik hizmeti sona eren adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak.

*Askerlik hizmeti devam eden adaylar için başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.

Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi / kayıt kabul faaliyetleri yapılmaktadır. Burada yapılacak kontrollerde başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının yanlış olduğu tespit edilen adayların işlemleri iptal edilmektedir.

Yazılı sınavda; sözel (Atatürkçülük ve inkılap tarihi, kompozisyon vb.) ve sayısal (temel matematik, dört işlem vb.) konulardan oluşan toplam beş soru sorulmaktadır. Yazılı sınav sonuçları mülakat esnasında değerlendirilmektedir. Yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.

Sağlık Muayenesi; Ön sağlık muayenesinde aşağıdaki hususlar aranır:

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu olmamak, şaşı ve renk körü olmamak),

Vücudun herhangi bir yerinde yanık, ameliyat, jilet ve cilt hastalığı vb. izler bulunmamak,

Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak,

Ağız, ve diş yapısı ile sağlıkla ilgili diğer hususlarda, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlere uygun olmak,

Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlanma vb. olmamak),

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmak koşulları aranmaktadır.

Fiziki mülakat; Adaylar; mekik koşusu (veya 1500 m. koşu), mekik ve şınav branşlarından teste tabi tutulmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları için www.kkk.tsk.tr internet adresinden “İnsan Kaynakları” bölümüne bakınız.

Adaylar, her bir branştan puan aldıkları takdirde bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacaklar; bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılmaktadır.

Elenen adayların, elendikleri branş/branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

Sözlü mülakat; Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir.

Mülakat, kayıt kabul, yazılı sınav, ön sağlık ve FYT aşamasından sonra aynı gün uygulanacaktır. Mülakatta asgari geçer not 100 puan üzerinden 70’tir. Bunun altında not alan adaylar elenmiş sayılmaktadır.

Alım şartları nasıl belirleniyor?; Sınavların değerlendirilmesi 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Bu puanın; % 30’unu yazılı sınav, % 40’ını mülakat ve % 30’unu FYT notu oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Enes dedi ki:

  Uzmanlığa başvuru yaptım ve açık öğretim okuyorum dışardan lise diploma olarak ne yapmam gerekiyor?

 2. okan dedi ki:

  Simdi ilk okul orta okul menzunu olanlar uzman er bas olabiliyorlar ve aklimda takilan soyle bi soru var ogrenmek istiyorum uzman erbaslar ruhsatli silah tasimaya hak kazanmayacalr diyor oyle bisey varmi peki

 3. hasret keskin dedi ki:

  ben liseden okulu bıraktım uzman cavus olmak ıstıyorum komando olarak ben vatan sewer biri oldugumu dusunurum maaşlar sadece gecımım icin olsun fazlasını istemiyom olunca ölüm varmiş dogu varmıs benı uzman yapın surıyeye ırak a afkanıstana kosovaya muslumanımn oldugu yere ezan essını dudugum hakkarı sırnak diyarbakır fark etmez benı alın gucumude sewgımıde gostereyım her turlu eytıme dayana bileceyime inanırım allah buyuk buvatana bu ezana canvermeyite kıme vercez

  1. Chiwi dedi ki:

   Suan icin alımları başlamadı. Ilk okul ortaokul mezunlari yakinda baslayacak subat ayı icerisinde baslayacak. Yanliz ilkokul ve ortaokul alimlarinda başarı belgen olmasi lazim