Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Yılı İl İl Askerlik Celp Dönemleri ve Son Başvuru Tarihleri

2021 Yılı İl İl Askerlik Celp Dönemleri ve Son Başvuru Tarihleri

2021 celp dönemleri açıklandı. Hangi celp döneminde birliğine teslim olacağını merak eden 2001 yılında doğmuş olan uzun dönem askerlik yükümlüleri, nüfusa kayıtlı olduklara ile ve ilçeye göre hangi celp döneminde kaç tertip olarak silah altına gireceklerini aşağıdaki tablodan ilgili şehrin üzerine tıkladıktan sonra yönlendirildikleri sayfadan öğrenebilirler. Asker alma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan listede, uzun dönem askerlik yükümlüsü 2001 doğumluların, 2021 yılında askerlik görevlerini icra ettikleri takdirde hangi celp döneminde askere gidecekleri açıkça belirtilmiştir. Söz konusu liste yalnızca 2001 doğumlu olup 2021 yılında askere gidecek olan yükümlüleri kapsamaktadır. 

Askere hangi aylarda gidilir sorusu her yıl için şubat, mayıs, ağustos ve kasım olmak üzere 4 farklı celp dönemi olarak cevap bulurken askerlik görevlerini 2021 yılında icra edecek 2001 doğumlular için de herhangi bir farklılık söz konusu değil. 21 tertipler ne zaman askere gider sorusu da aynı şekilde yanıt bulurken, nüfusa kayıtlı olunan ile göre askeri birliğe teslim olunacak celp dönemi farklılık gösterir. Celp bilgileri açıklanan yükümlüler, sevk tarihlerini kaçırıp bakaya konumuna düşmemek için celp bilgilerinin açıklandığı tarihleri takip etmeli, bu tarihlerde e-devlet üzerinden sorgulamalarını yapmalıdırlar.

Celp Ne Demektir?

Kelime anlamı çağırmak, davet etmek olan celp; askeri anlamda askere çağırma olarak tanımlanabilir. Ülkemizde askerlik işlemleri 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde yapılır. Bu kanun kimin ne zaman askere gideceğini, askere alımların ne şekilde gerçekleşeceğini, tecil işlemlerine tabi tutulacakları ayrıntılı bir şekilde belirtmiştir. Kanunda celp dönemleri de bellidir. Yıl içerisinde dört dönem asker alımı gerçekleşir. Askerlik çağına gelen yükümlü istediği zaman askere gidemez. Bu celp dönemlerinden birisini beklemek zorundadır.

Celp Dönemleri Nelerdir?

Askere alımlar şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında yapılır. Her celp dönemi kendi ayının ismi ile anılır. Örneğin şubat ayı için şubat celp dönemi tabiri kullanılır. Celp dönemleri, askere alımlarda karışıklık olmaması ve ordu içinde düzeni sağlamak için belirlenmiştir. Bu şekilde askerlik görevini tamamlamak isteyenler her dönem bir seferde askere giderler. Askerlik ile ilgili bilinmesi gereken bir başka nokta ise artık posta ile askerlik kağıdının gönderilmiyor olduğudur. Bütün işlemler elektronik ortamlara aktarıldığı için duyurular da askere alım ile ilgili çağrılar da bu sistemler üzerinden yapılmaktadır. Askerlik ile ilgili gelişmemeleri ve askerlik dönemini kaçırmamak için duyuruların takip edilmesi önem taşır.

2021 Celp Dönemleri Hangi İl Ne Zaman Asker Gönderiyor?

İllere göre celp dönemleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenir. Her yıl düzenlenen liste ise yine aynı bakanlık tarafından duyurulur. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin üzerine tıklayarak askere gideceğiniz celp dönemini öğrenebilirsiniz.

Adana Adıyaman Afyon
Ağrı Amasya Ankara
Antalya Artvin Aydın
Balıkesir Bitlis Bolu
Burdur Bursa Çanakkale
Çankırı Çorum Denizli
Diyarbakır Edirne Elazığ
Erzincan Erzurum Eskişehir
Gaziantep Giresun Gümüşhane
Hakkari Hatay Isparta
Mersin İstanbul İzmir
Kars Kastamonu Kayseri
Kırklareli Kırşehir Kocaeli
Konya Kütahya Malatya
Manisa Maraş Mardin
Muğla Muş Nevşehir
Niğde Ordu Rize
Sakarya Samsun Siirt
Sinop Sivas Tekirdağ
Tokat Trabzon Tunceli
Şanlıurfa Uşak Van
Yozgat Zonguldak Aksaray
Bayburt Karaman Kırıkkale
Batman Şırnak  Bartın
Ardahan Iğdır Yalova
Karabük Kilis Osmaniye
Düzce Bilecik Bingöl

2021 Askerlik Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

 • 2021 Şubat celp döneminde askere gitmek için başvuruların gerçekleştirilmesi gereken son tarih: 31 Kasım 2021
 • 2021 Mayıs celp döneminde askere gitmek için başvuruların gerçekleştirilmesi gereken son tarih: 28 Şubat 2021
 • 2021 Ağustos celp döneminde askere gitmek için başvuruların gerçekleştirilmesi gereken son tarih: 31 Mayıs 2021
 • 2021 Kasım celp döneminde askere gitmek için başvuruların gerçekleştirilmesi gereken son tarih: 31 Ağustos 2021

Yukarıda belirtilen son başvuru tarihlerine kadar başvurularını gerçekleştirmeyen 2001 doğumlu yükümlüler, bir sonraki celp dönemine tabi tutulurlar. Bu yöndeki tavsiye, son başvuru tarihinden en az 15 gün önce askerlik şubesinde gerekli işlemlerin yaptırılması yönünde. Başvuru dönemlerini kaçıranlar ise bir sonraki dönemini beklemek zorunda kalırlar. İşlemleri erken yaptırmak, oluşabilecek sorunların çözümü için de zaman kalacağı anlamına gelir. Askere gidecek kişinin evraklarında, raporlarında bir aksaklık olması halinde bu süre içerisinde gerekli düzeltmeler yapılabilir. Bu nedenle son gün başvuru yapılmaması tavsiye edilir.

2001 Doğumlular Askerlik Muayenesini Ne Zaman Yaptırmalı?

2001 doğumlular askerlik muayene işlemlerini 2020 yılının başından itibaren yaptırabilirler. 2021 yılı için herhangi bir tecil durumu söz konusu olmayan yükümlüler 2020’in sonuna kadar muayene işlemlerini tamamlamak durumundalar. Burada 2001 doğumlu yükümlülerin hangi ay içerisinde doğmuş olduklarının herhangi bir önemi yoktur.

Askerlik muayenesi hangi il ve ilçede ikamet ediliyorsa, oradaki askerlik şubesinde yaptırılabilir. Yoklama işlemlerini de yine aynı şekilde askerlik şubesinde gerçekleştirmek mümkün. 2021 yılı içerisinde askerlik görevini yapmakla yükümlü hale gelecek olan 2001 doğumlu kişiler de belirlenen celp dönemlerinden bir tanesinde askere gidebilirler.

Askere Erken Gitmek İsteyenler Ne Yapabilir?

Doğum tarihine göre henüz askerlik celp dönemi gelmemiş olan kişiler isterlerse erken celp ile daha önce askerlik hizmetlerine başlayabilirler. Bunun için askerlik şubesine başvuru yaparak erken celp döneminde askere alınmak istendiğine yönelik bir dilekçe verilir. Tabii bunun için son karar askerlik şubesi tarafından verilir. Çok sayıda başvuru olması halinde bu istek kabul edilmeyebilir. Bu durumda normal celp dönemini beklemekten başka çare kalmaz.

Tecil Nedir?

Askerlik çağına gelmiş olmasına rağmen askerlik hizmetini yerine getirme ile ilgili engeli olanlar için tanınan bir kolaylık vardır. Tecil işlemi burada devreye girer. Geçerli bir mazereti olanlar askerliklerini erteleyebilirler. Tecil yaptırmak isteyen kişiler, tecile konu olan durumlarını belgelemek ile yükümlüdürler. Aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin tecil başvuruları kabul edilir:

 • 29 yaşını geçmemiş olmak şartıyla ön lisans, lisans eğitimlerine devam edenler
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimi yapanlar 35 yaşına kadar
 • Lise mezunları mezun oldukları tarihten itibaren en fazla üç yıl
 • Askerlik hizmetini yapmaya engel olacak bir sağlık problemi olduğuna dair kurul kararı bulunanlar
 • Aşırı kilosu olanlar bir yıl boyunca tecil işlemi yaptırabilirler. (Bir sonraki yıl boy ve kilo ölçümü tabloda belirlenen aralıklarda değilse askerliğe elverişli değildir raporu çıkabilir.)
 • Aşırı zayıf olanlar için de tecil işlemi uygulanır.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı lisansına sahip sporcular 33 yaşına kadar
 • Yurt içinde veya yurt dışında bilim faaliyetlerine katılanlar 36 yaşına kadar, lisans süresi dolanlar tecil işlemi yaptıramazlar.
 • Yurt dışında oturma ve çalışma izni bulunanlar 38 yaşına kadar

Tecil Bozdurma Nedir?

Askerlik zamanı gelmiş olmasına rağmen sağlık ve eğitim gibi nedenlerden dolayı tecil işlemi yaptırmış olanlar, tecillerini iptal ederek askerlik yükümlülüklerini yerine getirebilirler. Buna tecil bozdurma adı verilir. Tecil bozdurma işlemi kişinin kendisi tarafından askerlik şubelerinden ya da kendi T.C. kimlik numarası ile giriş yapacağı e-devlet kapısından gerçekleşir. Tecil bozdurma işlemi yapıldıktan sonra celp dönemlerinden herhangi birinde askere gidilebilir. Askere gidecek olan kişi hangi dönemde askere gitmek istiyorsa o dönemin son başvuru tarihine kadar işlemlerini gerçekleştirmiş olmak zorundadır. Aksi halde bir sonraki celp dönemini bekler. Tecil bozdurma işlemi yapılmadan önce şartların iyice incelenmesi gerekir. Tecil bozulduktan sonra bu işlemin bir daha geri dönüşü olmaz ve tecil bozduran kişi askerliğini tamamlamakla yükümlü hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik 4. Celp Bilgileri Ne Zaman Açıklanacak? Sevk Tarihi Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Şubatta gidenlere şimdiden hayırlı olsun (Kadirli)