Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi? Bir Engel Var mı?

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi? Bir Engel Var mı?

Yasalar gereği her Türk genci erkek, 20 yaşına geldiği zaman askerlik görevini tamamlamak durumundadır. Eğer askerlik kanununda geçerli olan nedenlerden biri dolayısıyla tecil işlemi yapılmamış ise bu yaştaki erkekler silah altına alınırlar. Bu durumda ortaya çıkan sorulardan biri de aynı aileden iki kardeşin askere gitme döneminin denk gelmesi halinde ne yapılması gerektiğidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, iki erkek kardeşin aynı anda askerlik yaşının gelmesi halinde imtiyazlı bir durum tanımlamıştır. Kardeşlerden biri askerlik görevini tamamlarken, diğeri talep etmesi durumunda kardeşi terhis olana kadar askerlik hizmetinden muaf tutulur. Yani bu kardeş, askerlik görevini askerde olan kardeşi döndükten sonra yapmaya başlar. Ancak ailede kaç erkek çocuğun olmasına bağlı olarak bu kural değişiklik gösterir.

İki Kardeşin Aynı Anda Askerlik Yapması Mümkün mü?

 

Ailede sadece iki erkek çocuk varsa:

 • İstedikleri takdirde farklı zamanlarda askerlik hizmetlerini tamamlayabilirler. Tabii bunun için gerekli başvuruların tamamlanmış olması şarttır.
 • Yine kardeşler isterlerse aynı zamanda askerlik de yapabilirler. Bunun önünde herhangi bir engel bulunmaz.
 • Kardeşlerin aynı ya da farklı zamanlarda askerlik hizmetlerini yerine getirmeleri tamamen özgür iradelerine bırakılmıştır.

Aile içerisinde ikiden fazla kardeş varsa:

 • İki kardeş aynı anda askere alınır.
 • Burada kural değişmez ve askerdeki kardeşten ötürü diğer kardeşin askerlik tecili söz konusu olmaz.
 • Ancak üçüncü ve dördüncü kardeşler istedikleri takdirde askerlik görevlerinin başlangıcını erteletme hakkına sahiptirler.

Askerlik kardeş tecili yapılmasının amacı evde ailenin yaşam standartlarının düşmesinin engellenmesidir. Tabii bu durum barış koşulları altında geçerlidir. Savaş ya da ülkeyi tehdit eden bir unsur nedeniyle, kardeşlerin aynı zaman dilimi içerisinde askerlik yapmamasını sağlayan kanunda değişikliğe gidilebilir.

Kardeşlerin Askerlik Yerlerinin Seçimi Nasıl Olur?

 

Kardeşlerin aynı anda askere gitme durumu oluşması, iki kardeş aynı yerde askerlik yapabilir mi sorusunu doğurur. İki kardeş isteğe bağlı ya da zorunlu olarak aynı anda askerlik yapmaya başladığı zaman askerlik bölgeleri eğer uygunsa aynı yerde olabilir.

Aynı yerde askerlik yapma ile ilgili birtakım kıstaslar mevcuttur:

 • Kardeşlerin aynı yerde askerlik yapabilmeleri için öncelikle durumlarını anlatan bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekir. Askeralma Genel Müdürlüğü, iki kardeşi farklı bölgelere gönderebilir.
 • Aynı yerde askerlik yapmanın şartlarından biri de uygunluktur. Kardeşlerin bu isteği, şartların uygun olması halinde kabul edilir.
 • Aynı anda iki kardeşin doğuda askerlik yapması mümkün değildir. Kardeşlerden biri doğuda ise diğeri mutlaka batı illerinden birinde askerlik hizmetini tamamlar. Yani kardeşlerin ikisi de terörle mücadelenin yoğun olduğu alanlarda görevlendirilmezler.
 • Kardeşlerden her ikisi de terörle mücadele çalışmalarının yürütülmediği batı illerinde görev yapabilir. Bununla ilgili bir kısıtlama yoktur.

İkiz Kardeşlerin Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Tıpkı yaş farkı olan kardeşler gibi ikiz kardeşler de istedikleri takdirde teker teker askerlik yapabilirler. Ancak bunun için de askerlik şubesine başvurulması ve bir başka erkek kardeşin olmaması gerekir.

Eğer kardeşler askerliklerini birlikte tamamlamak isterlerse:

 • Onlar için de aynı yerde askerlik yapma şansı tanınmıştır.
 • Hatta ikiz kardeşlerin aynı karargahta askerlik yapmaları, diğer kardeşlere göre daha kolaydır.
 • Ayrıcalıkları daha yüksek tutulan ikiz kardeşler askerlik sevk işlemleri sırasında verecekleri dilekçe ile, birlikte askerlik yapmayı talep edebilirler.

Eğer kardeşlerin sevkleri başka noktalara çıkmış ise:

 • Bu noktada da çözüm var.
 • Askerlik başlangıcından sonra bulundukları karargahın yetkilisi ise durumu paylaşıp dilekçeli başvuru yapmaları halinde ikiz kardeşler aynı noktada birleştirilirler.
 • Acemi ya da usta birliği olmasına bakılmadan ikiz kardeşlerin birleştirme işlemi tamamlanır.

Kardeş Nedeniyle Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Askerlik kardeş muafiyeti için başvurular askerlik şubelerine yapılır. Başvuru sırasında her iki kardeşin de kimlik bilgilerinin yer aldığı bir dilekçenin verilmesi gerekir. Bu dilekçede aynı şekilde tecil için diğer kardeşin askerlik görevini yapacağı veya yapmakta olduğu bilgisi de yer almalıdır. Dilekçe konusunda sıkıntı çekenler gerekli bilgileri şubeden alabilirler. Eğer ailenin maddi olanaksızlıkları ya da aileye bakacak başka birinin varlığının olmaması halinde bu durumlar da dilekçede belirtilebilir.

Tecile Konu Olan Diğer Unsurlar Nelerdir?

 

Askerlik çağı olarak adlandırılan dönem her erkek için 20 yaşına girdiği yılın ilk gününden başlar, 41 yaşına girdiği yılın ilk gününü de kapsayarak 21 yıllık bir zaman aralığını tanımlar. Askerlik tecil işlemleri sadece kardeşlerin aynı anda askere gitmek zorunda olduğu durumlarda yapılmaz.

Aşağıdaki şartları taşıyanlar da askerliklerini belirli bir süre erteleyebilirler:

 • Lise ve üniversite düzeyinde öğrenime devam edenlerin askerlikleri 29 yaşına kadar tecil edilebilir. Bu sürenin sonunda askerlik görevini yapmak zorunludur.
 • Yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin yüksek lisans veya doktora eğitime devam edenler ise 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Aynı şekilde eğitimleri bitmemiş bile olsa bu yaştan sonra askerlik hizmeti mecburi hale gelir.
 • Askerlik dönemi gelmesine rağmen askerlik yapmayı engelleyecek kadar fazla kilosu olan kişilerin askerlikleri bir yıl tecil edilir. Ertesi yıl yeniden kilo ölçümü yapılır ve kişinin askerliğe uygun olup olmadığına karar verilir.
 • Lisanslı sporcuların askerlik yaşları ile ilgili özel bir uygulama bulunur. Bu kişiler de 33 yaşına kadar askerlikten muaf tutulurlar. Ancak lisans belgelerini sunmak zorundadırlar.
 • Askerlik yapmaya engel olan, tedavi edilebilir bir hastalığın varlığı durumunda tedavi süreci tamamlanana kadar askerlik yapılmaz. Ancak bu hastalık nedeniyle muafiyet alınması için yoklama heyeti tarafından yapılan muayene sonrasında teşhis konulması gerekir.
 • Yabancı ülkede ikamet edenler arasında çalışma ve oturma izni bulunanlar yaşadıkları ülkedeki konsolosluğa başvuru yaparak 38 yaşına kadar askerlikten muaf hale gelirler.
 • Yüksek öğretim mezunu olup gerek yurt içinde gerek yurt dışında bilim alanında yenilikçi çalışmalara imza atan veya bu çalışmalara katkısı olan kişilerin askerlikleri, çalıştıkları kurum tarafından alacakları belge ile birlikte 36 yaşına kadar ertelenebilir.

Bunlar dışında:

 • Askere gidecek kişinin birinci derece akrabalarından kayıp yaşaması ya da tam tersi çocuğunun olması, yakın akrabalardan birinin evlenmesi gibi durumlarda da birliğe teslim olma tarihinde erteleme söz konusudur.
 • Kanunda bu ertelemeler ile ilgili net süreler verilmiştir. Askerlik şubesine gecikme ile ilgili belgenin sunulması halinde bu yükümlü hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.