Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

İçişleri Bakanlığı’ndan Asker Uğurlama Genelgesi! Cezası Ne?

İçişleri Bakanlığı’ndan Asker Uğurlama Genelgesi! Cezası Ne?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede asker uğurlama törenlerinin yasak olduğu ve yasağın yeniden hatırlatılması gerektiği bildirildi. Koronavirüs tedbirleri ve normalleşme süreci kapsamında İç İşleri Bakanlığı’ndan Asker uğurlama genelgesi ile tekrar gündeme gelen törenler yeniden sosyal medyanın gündemine geldi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Asker Uğurlama Genelgesi Hakkında

Askerlerin birliklerine teslim olmasıyla birlikte asker uğurlamaları da başladı. Son günlerde sosyal medya hesaplarında sıklıkla yayınlanan ve kamuoyunun dikkatini çeken görüntülerde sosyal mesafeye uyulmaması ve maske takılmaması çeşitli yorumlara sebep oldu. 21 Mart tarihinde İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede toplu tören, düğün, vb. etkinliklerin yasaklandığı bildirilmişti.

Asker uğurlama görüntülerinde herkesin iç içe olması ve gerekli hijyen kurallarına uyulmaması sebebiyle İç İşleri Bakanlığı yeniden hatırlatma yaptı. Asker uğurlama törenlerinin yasak olduğu ve koronavirürs tedbirlerine uyulması gerektiği bildirildi.

Salgın hızının azalmasıyla birlikte Türkiye kontrollü sosyal hayat ve normalleşme sürecine girdi. Ancak bazı kesimlerde koronavirüs tedbirlerine uyulmaması, maske takılmaması ve hijyene dikkat edilmemesi sebebiyle Covid – 19 tehlikesi yeniden hızlanabilir. Bu nedenle her vatandaşın kendi önlemini alması, kalabalıktan uzak durması, sosyal mesafeye dikkat etmesi ve maske takması gerektiği genelgede yeniden bildirildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Asker Uğurlama Genelgesi

TSK Hangi Önlemleri Alıyor?

Askerlerin birliklerine teslim olma tarihiyle birlikte Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da koronavirüs önlemlerini arttırdı. Buna göre özellikle büyükşehirlerde askerlik yapacak olanlar özel araçlarla birliğine götürülecek. Aynı zamanda her askerin ateş ölçümleri düzenli olarak yapılacak ve kaydedilecek.

Birliğine yeni giren ve izinden dönen askerler 14 gün boyunca karantinada kalacak. Karantinada kalan askerlerin yemek vb. saatleri de diğer askerlerden farklı olacak şekilde düzenlenecek.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyete başlayan Kovid-19 ile Mücadele Merkezi (KOMMER) Genelkurmay Başkanlığı’ndan Kuvvet komutanlıkları, ordu komutanlıkları, hava üsleri vb. her kademede denetleme ve araştırmalar yapacak.

Birliklere ziyaretçi alınmaması, tören ve etkinliklerin ertelenmesi ise dikkat çeken diğer önlemler arasında yer alıyor. Aynı zamanda ikinci bir açıklamaya kadar er ve erbaşların çarşı izinleri de iptal edildi.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.