Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Halkbank Bekçilik Ücreti Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Halkbank Bekçilik Ücreti Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bekçilik alımları için başvuruların başlaması ile birlikte bekçilik sınav ücretinin nereye yatırılacağı da merak konusu oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2019 yılı içerisinde çok sayıda bekçi alımının yapılacağını daha önce duyurmuştu. Buna göre sınava girmek isteyen adayların birtakım aşamalardan geçmesi gerekiyor. Öncelikle sınav için başvuru kısmının tamamlanması şart. Başvuru yapmadan önce ise ücretin bankaya yatırılması gerekmekte.

Bekçilik Sınav Ücreti Hangi Bankaya Yatırılacak?

Bekçilik sınav ücretinin yatırılması için belirlenen banka Halk Bankası’dır. Bu bankanın sistemlerini kullanarak ödeme yapılabilir. Sınav ücretini yatırmayan adaylar başvuru sırasında ücret dekontuna ulaşılmamıştır şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaklar. Ücreti yatırma ve başvuruların tamamlanması için son gün 1 Nisan. Bu tarihten sonra yapılan başvurular da kabul edilmeyecek.

Bekçilik Sınav Ücreti Nasıl Yatırılacak?

2019 yılı için belirlenen bekçilik sınav ücreti 130 TL. Bu ücreti Halk Bankası şubelerinden ödemek mümkün. Ödeme sırasında mutlaka sınava girecek olan kişinin T.C. Kimlik numarasının verilmesi gerekiyor. Aksi halde yatan ücret sisteme yansımaz ve yine başvuru aşaması tamamlanamaz. Şubede sıra beklemek istemeyen vatandaşlar ise ödemelerini bankanın ATM’lerinden de yapabilirler. ATM’lerin kartsız işlemlerinden başvuru ücretini yatırmak mümkün. Yani mutlaka bir Halk Bankası ATM kartına sahip olmak gerekmiyor.

Bekçilik Sınav Ücreti Halk Bankası ATM’sinden Nasıl Yatırılır?

 • ATM menüsünden fatura ve ödemeler kısmına gelin.
 • Burada bulunan eğitim ödemeleri alanını seçin.
 •  Polis Akademisi ödemeleri için ayrılmış alanı göreceksiniz.
 • Polis akademisi kısmına tıklayın.
 • T. C. kimlik numaranızı girin.
 • Telefon numaranı yazın.
 • Bekçi alımı seçeneğine tıklayarak ödemenizi gerçekleştirin.

ATM kanalı ile ödeme yapacak olanların işlemleri tamamlanana kadar ekran başından ayrılmamaları önem taşır. Bankamatikler parayı tanımama veya geri verme gibi sorunlar yaratabilirler. İşlemin tamamlandığına dair uyarı çıktığında ödemeniz de yapılmış demektir. Bundan sonraki aşamada ise başvurunun tamamlanması kalır.

Ücretlerini yatırmış olan adaylar https://www.pa.edu.tr/ adresinden yönlendirilecekleri portala E-Devlet şifresi ile giriş yapabilirler. Kimlik doğrulama adımının tamamlanmasının ardından başvuru kısmına geçilir. Burada verilen bilgilerin doğru olması önemlidir, sonraki aşamalarda yanlış bilgi verdiği tespit edilen adayların başvuruları otomatik olarak geçersiz sayılır.

Kimler Çarşı ve Mahalle Bekçiliği  İçin Başvuru Yapabilirler?

Başvuru yapacak adaylar için öncelikli şart T. C. vatandaşı olmak. T.C. vatandaşı olup aşağıdaki şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilir:

Lise ve dengi okullardan mezun olanlar başvuru yapabilecekler. Daha alt öğrenim kademelerinden mezun olanların başvuruları kabul edilmeyecek.

Bekçiler için belirlenmiş boy ve kilo şartlarını da taşımak gerekiyor. Buna göre adayların en az 167 cm boyunda olmaları ve vücut kitle indekslerinin 18 ile 27 aralığında olmasına bakılacak.

 • Bir yıl boyunca başvuru yapılan ilde ikamet etmek şartı da aranıyor.
 • Askerlik hizmetini tamamlamayanların başvurusu kabul edilmeyecek.
 • Doğum tarihinin 18.03.2001 tarihinden sonra olması gerekiyor.
 • Başvuru yaptığı sırada herhangi bir siyasi partiye üye olanların başvuruları kabul edilmeyecek.
 • Devlete karşı işlenen suçlara adı karışanların da başvuruları reddedilecek.
 • Başvuru yapan adayların kendisinin veya eşinin fuhuşla ilgili bir suça adının karışmaması da aranan şartlar arasında.

Bütün bu ayrıntılar son aşamada yapılacak olan güvenlik ve arşiv araştırması ile tespit edilecek. Memuriyeti engelleyen haller taşıyanların atamaları yapılmayacak. Kanunlar ile memur olması engellenen kişiler de bekçi olamayacak. Yeni alınacak bekçiler daha geniş yetkilerle donatılacağı için haklarında ayrıntılı bir soruşturma yapılacak. Silah taşımaya engeli olanlar da bekçi kadrolarında yer alamayacaklar. Bekçiler bulundukları alanda güvenliği sağlamakla yükümlü olacaklar. Bu güvenlik tanımında sadece şüpheli şahısların tespit edilmesi de yok. Aynı zamanda bölgede halkın can güvenliğini tehdit eden fiziksel kusurlar olması halinde bunlarla ilgili tamiratların yapılması için gerekli kişiler ile irtibata geçmek de var.

Bir önceki yazımız olan 2019 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.