Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Güvenlik Soruşturmasında Sosyal Medya Hesaplarına Bakılır Mı?

Güvenlik Soruşturmasında Sosyal Medya Hesaplarına Bakılır Mı?

2016 yılında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu kurum ve kuruluşları, Emniyet Müdürlükleri, Milli Savunma Üniversitesi, bakanlıklar vb. personel alımlarında güvenlik ve arşiv soruşturması yapmaktadır. Güvenlik soruşturmasında sosyal medya hesaplarına bakılıp bakılmadığı ve hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği hakkında özel yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güvenlik Soruşturmasında Sosyal Medya Hesapları İnceleniyor Mu?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde memur olmak için gerekli şartlar açık ve kesin bir ifadeyle belirtilmektedir. 2016 yılında eklenen maddede şu ifadelere yer verilir:

 • “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

Memur olmak isteyen herkes için bu kural geçerlidir aynı zamanda asker, polis ve MİT mensubu olmak isteyenler için güvenlik soruşturması daha fazla önem teşkil eder.

Güvenlik ve arşiv soruşturmasında genel anlamda vatandaşın yıkıcı ve bölücü terör örgütleri ile ilişkisi olup olmadığı, ahlaki durumu, adli sicil kaydı, kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığı incelenir. Aynı zamanda kişinin ikamet ettiği bölgede de araştırma yapılabilir.

Güvenlik soruşturmasında sosyal medya hesaplarına da bakılabilir ve paylaşımlar değerlendirilir. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden devleti kötüleyen / aşağılayan, yıkıcı ve bölücü terör örgütlerine destek paylaşımlar yapmak memurluğa engel olabilir. Aynı zamanda sosyal medya hesapları kapatılsa bile verilere ulaşılır.

Güvenlik Soruşturmasında Sosyal Medya Hesapları İncelenir Mi?

Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır?

Güvenlik ve arşiv soruşturmasında şu noktalara dikkat edilir:

 • Kimlik bilgileri ve bilgilerin doğruluğu,
 • Geçmişte herhangi bir devletin vatandaşı olup olmadığı,
 • Kolluk kuvvetleri tarafından herhangi bir arama / yakalama emrinin varlığı,
 • 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranışların mevcutluğu,
 • Kumar, uyuşturucu, içki vb. gibi kötü alışkanlıklara karşı aşırı davranışlar,
 • Toplumun genel ahlak ve edebine aykırı davranıp davranmadığı,
 • Adli sicil kaydı,
 • Sır saklama yeteneği,
 • Yabancılarla ve devlet mensupları ile ilişkisi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar sadece bir kişi tarafından değerlendirilmez. Kamu kurumu tarafından kurulan komisyon sonuçları değerlendirir ve güvenlik soruşturmasını olumlu / olumsuz sonuçlandırabilir.

Güvenlik ve arşiv soruşturmasının ne zaman biteceği belli olmamakla birlikte sonuçlandığı takdirde ilgili kuruma en geç altmış gün içinde bildirmek zorunludur. Bu nedenle kişilerin güvenlik soruşturması cevabını kesin ve net bir cevapla alması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Serhat dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasında WhatsApp mesaj geçmişimiz inceleniyormu. Kız arkadaşlarımızla yaptığımiz müstehcen sohbetler sorun yaratirmi

 2. Adsız dedi ki:

  Merhaba ben pmyo ya başvurdum özetle sorum şu ben 14 15 yaşında başıma kötü bir olay geldi instagram dm üzerinden birçok tehdit yüzünden ve yaşım gereği korktuğum
  Için mantıklı düşünemedim özel fotoğraflar attım süren bi davam yok sıkıntı olur mu

 3. Kağan dedi ki:

  Merhabalar zamanında birtakım tehditler aldığım için bazı silah fotoğrafları ve mensup olduğum aşiretin gönderilerini paylaşmıştım.Şuan bir problem yaşamadığım için gönderileri kaldırdım fakat bu ilerde sorun teşkil eder mi ?

 4. ben dedi ki:

  Peki cimere yazdığımız bazı şikayetler ve bakanlıklarda gördüğümüz olumsuzlukları söylememize (hakeret değil) bakılır mı? Sorun teşkil eder mi? Çünkü onlar silinmiyor.

 5. Mehmet dedi ki:

  Arşiv araştırmasinda sosyal medya hesaplarına bakılıyor mu?

 6. Salim dedi ki:

  Merhaba. Şuan bir soruşturma surecindeyim lakin daha önce iki tane sosyal medya hesabım (Facebook) vardı ve ikisinde de siyasi paylaşımlarım ve yorumlarım vardı. Bunların ikisini de kapattım biri en az 3 yıl bir diğeri de en az bir yıl önce kapatıldı. Bu hesaplara ulaşılıp kontrolü yapılabilir mi? Olumsuz olma durimu var mıdır. Teşekkür ederim

 7. Sedat dedi ki:

  Merhabalar. güvenlik soruşturmasında sosyal medya üzerinden yapılan mesajlaşmalara bakılıyormu. Şimdiden teşekkürker.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Sedat, Güvenlik soruşturması, arşiv araştırması gibi gizli yürütülür. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız herkese açık paylaşımlarınızın incelenme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz fakat mesajlarınızın incelenme ihtimali konusunda tahmin yürütmek oldukça zor.

 8. Tülay dedi ki:

  Jandarma astsubaylık güvenlik soruşturmasında google aramalarımıza yani İnternet geçmişimize bakılır mı.. Bazıları evet cevabını veriyor. Kesin bilgi verebilir misiniz lütfen

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Tülay, Herhangi bir internet adresine girişinizde ip numaranız sitenin veritabanına kaydolur. Bu bilgi sadece internet siteleri ve reklam sağlayıcılarının bilgileri dahilindedir. Geçmiş verilerinizin devletlerle paylaşılma ihtimali oldukça düşük olduğu için bunların bulunup dikkate alınması ihtimali de çok düşüktür.

 9. Faruk dedi ki:

  MSÜ güvenlik soruşturmasında YouTube da izlediğimiz gizli sekme ve normal sekme videolara bakılıyor mu.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Faruk, Youtube sitesinde izlediğiniz videoları sizden başkası göremez. Bu bilgi sadece Youtube ve reklam sağlayıcılarının bilgileri dahilindedir. Çerez bilgilerinin devletlerle paylaşılma ihtimali oldukça düşük olduğu için geçmiş video izlenimlerinin bulunup dikkate alınması ihtimali de çok düşüktür.

 10. hasan efe dedi ki:

  twitter hesabımızda bir süre siyaset yaptıktan sonra ( devleti kötülecek paylaşımlar yok) tüm tweetleri begenileri mesajları kaldırsak ardından hesabı kapatsak istihparat görür mü? görürse de engel teşkil eder mi? (Subay assubay ve polislikte)?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Hasan, Yaptığınız paylaşımları birisi iletişim merkezlerine bildirdi ya da şikayet ettiyse bu durumda bu paylaşımlar güvenlik soruşturmasında dikkate alınır. Herhangi bir şikayet konusu oluşmadıysa, paylaşımlarınızı ve mesajlarınızı kaldırdığınız taktirde yapılan paylaşımların tespiti mümkün olmaz ve bu konuda çok büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız.

 11. Sinan Sönmez dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Bir de süreyle ilgili bir soru sormak istiyorum; internetten baktım soruşturma süresi azami 1-2 ay sürüyormuş. Benim yurtdışı memurluğu başvurum vardı. 4 ay geçti, haber çıkmayınca bana bu konuda yardım eden insanlara sordum, en az 6 ay sürüyor soruşturma dediler. Hakkımda bir güvenlik soruşturması açılıp açılmadığını ve ne aşamada olduğunu herhangi bir şekilde, internetten e-devlet ile ya da bir kuruma müracaat ederek öğrenme imkanım var mıdır acaba? Tekrardan teşekkür ederim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Sinan, Rica ederiz. Hakkınızda yürütülen güvenlik soruşturmalarını öğrenemezsiniz. Güvenlik soruşturması, arşiv araştırması gibi gizli yürütülür. Süreç hakkında bilgi sahibi olamasanız da sonuç hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. Başvuru yaptığınız kurum başvurunuzun sonucunu size tebliğ etmediyse ya da bir şekilde reddedilme sebebinizi öğrenemediyseniz güvenlik soruşturması sonucunuzu, ilgili kurumun ilgili birimini telefonla arayarak ya da bizzat yüz yüze ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Cevap alamazsanız CİMER’e yazıp durumu anlattıktan sonra sonuç hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Güvenlik soruşturmanızın olumsuz gelmesinin sebebini ise sadece mahkemeden dava açıldıktan sonra cevaba cevap dilekçesi aşamasından sonra mahkemenin yazacağı müzekkerenin ardından öğrenilebilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında da CİMER’ yazıp güvenlik soruşturması sonucu hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

 12. Sinan Sönmez dedi ki:

  Merhaba
  Güvenlik soruşturmasında youtube’da yazdığımız yorumlara bakılır mı?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Sinan, Youtube’de yazdığınız yorumları birisi iletişim merkezlerine bildirdi ya da şikayet ettiyse bu durumda Youtube’de yaptığınız bu yorumlar güvenlik soruşturmasında dikkate alınır. Herhangi bir şikayet konusu oluşmadıysa yapılan yorumların tespiti güç olduğu için bu yorumların bulunup dikkate alınması ihtimali çok düşüktür. Fakat unutmayın ki güvenlik soruşturmasında sosyal medya hesaplarına bakıldığı kesin olmakla birlikte hangi yöntemlerin uygulandığı gizlidir. İleri teknoloji programlar ya da yazılımlar kullanıldığı taktirde yapılan yorumların tespiti oldukça kolay olacaktır. Eğer tespit edilirse de elbette dikkate alınır.

   1. Sinan Sönmez dedi ki:

    Aslında benim öğrenmek istediğim soruşturmanın ne aşamada olduğu veya sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek değil, şu anda hakkımda bir güvenlik soruşturması açılıp açılmadığı. Dosyam dört ay öncesinde verilmiş ama olur ya bir aksilik olur, unutulur, gözden kaçar vs. Ben daha çok bundan emin olmak istiyorum ve hakkımda açılmış bir güvenlik soruşturması var mı bunu öğrenmek istiyorum ve bunu öğrenebilmemizin bir yolu ve sizin bu konu hakkında bilginiz varsa, sizden bunun bilgisini rica ediyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim, iyi akşamlar.

    1. Admin Asker dedi ki:

     Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının her evresinde kesinlikle gizliliğe uyulur. Soruşturma ve araştırma evre ve sonucu bilmesi gerekenlerden başkasına açıklanmaz. Detaylı bilgi için Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği adresini ziyaret edebilirsiniz.