Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırma Formu

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırma Formu

TSK’ya girecek arkadaşlarımızın  ilk başta yaptıkları Güvenlik soruşturma ve Araştırma forumlarını doldurmak olacaktır.  Her zaman lazım olacak bir forumdur tabi TSK’ya girmek içinse.

Güvenlik Soruşturma ve araştırma Formu’nu doldururken Lütfen aşağıda belirlilen hususlara dikkat ederek doldurunuz. Nasıl dolduracagınızı çok net şekilde yazılmış olup yine kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz sitemizden.

Güvenlik soruşturma Ve arşiv Formu İndirmek için Tıklayın Yazı üstüne:   GUVENLIK_SORUSTURMASI_FORMU_ 

 

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI FORMU DOLDURMA TALİMATI

 • Aday tarafından 5 adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu öncelikle bilgisayar veya daktilo ile BÜYÜK HARFLERLE doldurulacaktır.
 • Özellikle noksan veya yanlış yanıtlanmış bilgiler adayların alınmaması için yeterli bir neden olacağından, bütün bilgiler doğru ve tam olarak yazılacaktır.

“Fotoğraf ” yazan kutucuğa fotoğraf yapıştırılacaktır. Formdaki bilgiler nüfus cüzdanında yazılı olduğu şekliyle doldurulacaktır.

 

 1. Adı Soyadı:  Adınızı, varsa ikinci adınızı ve soyadınızı kısaltma yapmadan okunaklı olarak yazınız. Mahkeme kararı ile soyadınızı değiştirdiyseniz önceki soyadınızı şimdiki soyadınızdan sonra parantez içinde yazınız. Örnek: MEHMET ALİ YILMAZ (DAĞLI)
 2. Uyruğu: Milliyetinizi yazınız. Örnek: T.C.
 3. T.C. Kimlik Numarası: T.C. vatandaşlık numaranız (11 Haneli) ile nüfus cüzdanından bakarak yazınız.
 4. Doğum Yeri: Nüfus cüzdanınızdaki doğum yerini yazınız.
 5. Doğum Tarihi (Gün Ay Sene): Okunaklı olarak yazınız. Örnek 20.03.1988.
 6. Telefon Nu. Ev/ Cep: Ev ve Cep telefon numaralarınızı alan koduyla birlikte yazınız. Örnek 272 612 40 69
 7. Nüfusa kayıtlı olduğunuz yer il-ilçe, Köy/Mahalle, Cilt Nu., Aile S. Nu., Syf: Nu., Seri Nu., Veriliş Tarihi, Medeni Hali, Dini, Veriliş Sebebi, Kayıtlı Olduğu Nüf. İdaresi : Nüfus cüzdanınızdaki bilgileri kısaltma yapmadan yazınız.
 8. İkamet adresi: Terhis olan adaylar şu anda oturduğu adresi kısaltma yapmadan, il ve ilçe belirterek yazacaklardır. Halen asker olan adaylar sivilde oturduğu adresini kısaltma yapmadan il ve ilçe belirterek yazacaklardır. Buraya beyan edilen adresin asgari 3 (üç) ay boyunca değişmeyecek olması ve adres kayıt sistemine kayıtlı olması önemlidir. Ayrıca birlik, kışla, orduevi, askeri gazino ve lojman vb. adresleri yazmayınız.
 9. Daimi Adres: Halen oturduğunuz adresle aynı ise halen oturduğunuz adresin aynısını yazınız, farklı ise farklı olan adresi kısaltma yapmadan il ve ilçe belirterek açık ve okunaklı olarak yazınız.
 10. Öğrenim durumu (Mezun olduğu okul): En son mezun olduğu okula giriş ve mezuniyet tarihi ile ismi ve yeri il/ilçe belirtilerek yazılacaktır. Okulun hizasına durumunuz hangisine uyuyorsa (Mezuniyet, Tasdikname) o sütuna “X” olarak işaretleyiniz.
 11. Son Çalıştığı İş Yeri: Başlangıç tarihi gün, ay ve sene hanesine, ayrılış tarihini gün, ay ve sene olarak yazınız. Örnek 22.05.2000’den – 13.10.2001’e gibi. Unvanı kısmına çalıştığı işyerinin adı yazılacak. İşin nevi kısmına yapılan iş belirtilecek (Demir ustası, garson vb.), işyerinin adresi ise açık bir şekilde ilçe ve ili de içerecek şekilde yazılacaktır.
 12. Askerlik Durumu: Terhis olan adaylar askerlik başlangıç ve bitiş tarihini gün, ay ve yıl olarak, askerlik sürecince aldığı cezaları ve terhis olduğu birliğin adı ve yerini (ilçe ve il) yazacaklardır. Halen asker olan adaylar askerliğe başlangıç tarihini gün, ay ve yıl olarak, görev yaptığı süre içerisinde aldığı cezaları ve askerlik yaptığı birliğin adı ve yerini (ilçe ve il) yazacaklardır.
 13. Hakkınızda bilgi verecek şahıslar: Hakkınızda bilgi verecek üç kişinin (akraba ve eski işverenler hariç) adı, soyadı, ikamet (ev) adresi (İl ve İlçe belirtilecek) ve telefon numarası, iş adresi (İl ve İlçe belirtilecek), doğum yeri ve doğum tarihi, milliyeti ve mesleği açıkça yazılacaktır. Hangi adres bilgisi varsa onu yazmak yeterlidir.
 14. Ailesi hakkında bilgi: Adı Soyadı hanelerinde belirtilen aile ferdinin adı, varsa ikinci adı ve soyadı kısaltma yapılmadan açık olarak yazılacaktır. Doğum yeri ve tarihi hanesine doğum yeri il ve ilçe olarak, Doğum tarihi sadece sene olarak okunaklı yazılacaktır. Örneğin; POLATLI / 01.05.1969. Yaşıyorsa adresi ve telefon numarası hanesine adres açık olarak il ve ilçe de belirterek yazılacaktır. Telefon numarası üçüncü maddede verilen örneğe uygun olarak yazılacaktır. Aile ferdi yaşamıyorsa adres bölümü hariç doldurulacak, adres bölümüne ise “Vefat” yazılacaktır. Uyruğu örneğin T.C., ALMAN vb. gibi yazılacaktır. Eş bilgisinde evlenmeden önceki soyadı ad-soyad bölümüne parantez içinde yazılacaktır. Örneğin; HALİME KURT (ÖZSOY).
 15. Onbeşinci maddeyi okuyup cevabınıza uygun olarak “VAR” veya “YOK” un yanındaki parantezin içerisine çarpı “X” işareti koyunuz. Cevabınız “VAR” ise; ilgili mahkeme kararını, dava devam ediyorsa, dosya numarasını, dava konusunu ve davanın görülmekte olan mahkemesinin adını belirten belgeyi forma ekleyiniz.
 16. Onaltıncı maddeyi okuyup, imzanızı atınız.

 

II. UYARI (DİKKAT!..)

1. Soruları tam ve eksiksiz olarak yanıtlayınız.

2. Bu formun doldurulmasında nüfus bilgilerinde kısaltma yapmayınız.

3. Adreslerle ilgili bölümleri doldururken adresinizi, il ve ilçe belirterek tam ve açık olarak yazınız, Mutlaka en az bir adet telefon numarasını belirtiniz.

4. Formu BÜYÜK HARFLE, öncelikle bilgisayar ortamında veya daktilo ile doldurunuz, 5 suret olarak (Ön-arka tek kâğıtta olacak şekilde) çıktısını alınız ve her surete aynı fotoğrafınızı fotoğraf karesini taşmayacak şekilde keserek yapıştırınız.

5. 8’inci,9’uncu ve 13’üncü maddelerde adres olarak birlik, kışla, orduevi, askeri gazino ve lojman yazmayınız.

– 1 –

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 146 YORUM
 1. Eyyup dedi ki:

  Merhaba ben guvenlik sorusturmasini teslim ettikden sonra ailem soyadini degistirdi bir sorun olur mu acaba ne yapmam lazim

  1. Cİmerden başvuru yaparak değiştirildiğini belirt eyüp

 2. Gülümser dedi ki:

  İşe başlama tarihimi yanlış hatırlatmışım bugün e devletten baktım 15 Temmuz 2016 işe başlama tarihim ben 10 Temmuz 2016 yazmışım acaba ne yapmam gerek

  1. Gülümser hanım , isterseniz bimerden başvuru yaparak düzenleme talep eedebilrsiniz

 3. Tayfun dedi ki:

  Merhabalar güvenlik soruşturmasında ölen kardeşimin isminide yazdım sorun teşkil edermi

  1. Hayır problem olmaz Tayun

 4. Mustafa dedi ki:

  Bu belgeyi kendimiz 5 tane yazıcıdan çıkartıp mi dolduruyoruz yoksa herhangi bir devlet dairesine mi gitmemiz gerekiyor acil yardımcı olun zamanım az…….

  1. Mustafa Güvenlik araştırması formunu bilgisayardan doldurman gerekiyor. fotoğrafı da bilgisyarda doldurman gerekiyor. sonra çıktısını alacaksın

 5. osmn dedi ki:

  Msb güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu güncellenmiş. güncel olanı nerden bulcaz internette aradım bulamadım.bi yardımcı olur musunuz

  1. Osman Bu sayfadan baktyığın Karakuvvetleri komutanlığı için jandarmanınki farklı onun haberirin ayrıca yapacağız

 6. soner dedi ki:

  Benim milli savunma üniverstesi için arşiv araştırması ve güvenlik formuna ihtiyacım vardı .kardeşlerimdem biriyle aramız bozuk olduğu için tc sini yazmadım sorun olurmu?

  1. Olmaz Soner, herkesi yazmalısın, eksik bilgi vermek senin için büyük problem olur

 7. soner dedi ki:

  Ben milli savun ma üniverstesi için arşiv araştırması ve güvenlik formu doldurdum ama kardeşimin teki tc sini vermedi yani güvensiz lik ten dolayı herhangi bir sorun çıkarmı?

  1. Soner Karedeşinin Tc Kimlik numarasını nufus müdürlüünden vukuatlı nufus kayır orneği istersen vbeririler

 8. İsmail dedi ki:

  Güvenlik soruşturma ve arşiv araştırma formunda hakkımda bilgi verecek şahsın mesleği olmalımı, öğrenci olabilirmi, arkadaşlarımızı yazabilirmiyiz?

  1. İsmail, Güvenlik soruşturmasında mumkunse esnaf memur gibi kişileri tercih et, bu senin için daha olumlu olur.

   Not: sitemizin sözlük sistemi açıldı. istersen asker noktası Burayı Tıklayarak diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsin

   1. İsmail dedi ki:

    Teşekkür ederim!

    1. İsmail, Sözlüğümüze uye olarak diğer adayların tecrubelerinden faydalanabilirsin. Sözlük İçin Tıkla

 9. Ahmet dedi ki:

  Benim abim hırsızlıktan dolayı denetimli serbestlik gördü 1 sene oldu güvenlik soruşturma da sıkıntı olurmu bilenler bana bi yardımcı olabilirimi rica etsem bende her hangi bir sabıka yada hakkımda ufak bir işlem dahi Yok

  1. Ahmet , ”suç ilkesinin şahsiliğini” gözeten emsal kararlarlara göre abinin işlediği suç seni etkilemez ama, kesin bişey soylemek mumkun değil ne yazıkki.

 10. osman olgun dedi ki:

  Ben uzmanlik basvurusu yaptim yalniz sinav tarihi aciklandi benle basvuru yapanlarin bende ise tc sisteme kayitli degil diyo ne yapacam

  1. Osman Nisan Ayında başvuru yaptısan çıkmamış olabilir İstersen Bimer e başvuru yap bimer başvurusu için Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)

 11. Feyyaz dedi ki:

  Meraba benim bir amcam var ve uzun zamandir gormedim kendisini ne yapar ne is yapar ne yer icer nerdedir bilmiyorum..bi suca karismissa bu beni etkiler..

  1. Feyyaz, farazi konuşmak faydasız. ama Terör ile ilgili bir durum varsa güvenlik soruşturmasından elenebilirsin.

 12. Alper dedi ki:

  Ailemin oturduğu adresin bina nosunu yanlış yazmışım sıkıntı olur mu ?

  1. Alper, Düzeltme için bimerden başvuru yap, yanlılığı belirt problem olmasın sorna Bimere başvuru yapamk için şu haberimize (Tıkla)

 13. İbrahim yıldız dedi ki:

  Sa ben arşiv formunu doldurdum imzalamadm kaç adet cıkartıp götürcez mülakata ve kim imzalayacak söylermisimiz

  1. Formu sen imzalayacaksın Mavi Mürekkepli kalem ile 4 kopya çıkar sen ne olur ne olmaz

   1. İbrahim dedi ki:

    Cok teşekkür ederim saolun

    1. İbrahim dedi ki:

     Bişey daha diyecekdim bu sözlüde yazılıda neler soruluyor biraz bilgi verirmisinz

     1. İbrahim, Sözlü Mülakatta kişinin kendine güveni, duruşu gibi kriterler var, çeşitli sorular sorabilirler. konu ile ilgili hazırladığımız şu haberimizi dikkatlice oku daha iyi bilgi sahibi olabilirsin böylece

 14. furkan dedi ki:

  2017-10 jandarma 2 grubunda girdim kazandım ve hakkımda bigi vereck kısımda adres yazarken mimar sinan yazmam gerekirken m.sinan yazdım gözden kacmış ve ailemin kısmında doğum tarihi yazdım ama doğum yerini yazmayı unuttum bu sıkıntı cıkarır mı

  1. Furkan, kesin bişey söylemek imkansız ama Umarım problem olmaz, çünkü kişilerin adres kontrolu ayrıca yapılıyor

 15. uğur dedi ki:

  Merhaba, güvenlik sorusturmasında hakkında bilgi verecek 3 şahıs kısmına askeri personel yazabılıyor muyuz.Benım arkadaslarım jandarma personelı mesleğine jandarma yazdım iş adresine de örnek olarak il/ilçe jandarma komutanlığı yazdım bu sekılde kabul edilir mi acil olarak cevap verirseniz çok sevinirim , şimdiden teşekkürler.

  1. Uğur, doldurma talimatta:”Hakkınızda bilgi verecek üç kişinin (akraba ve eski işverenler hariç) adı, soyadı,
   ikamet (ev) adresi veya iş adresi (mahalle, sokak, cadde, kapı nu. il ve ilçe belirtilecek) ve telefon numarası, doğum yeri
   ve doğum tarihi, TCKN ve mesleği açıkça yazılacaktır”n yazıyor Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)buna göre akraba ve eski iş verenler haricindekileri yazabilirsin

 16. Hilmi dedi ki:

  Selam alaykum ben güvenlik soruşturmasında bilgi verecek kişileri yanlış yazdım tanımadığım kişiler bi sıkıntı cikarmi bi yardımcı olursaniz sevinirim

  1. Hilmi tanımadığın kişileri nasıl yazdın, verdiğin forma göre değerlnedirecekler, Umarım problem çıkmaz

 17. Yasin dedi ki:

  sagolun tesekkurler soyle bir ornek vereyim annemin simdiki soyadi yusuf onceki soyadi keman kizlik soyadi boylemi olmasi lazim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Evet YASIn kardeşim, Annenin kızkık soyadını parantez içinde yazacaksın

 18. Okan dedi ki:

  Arkadaşlar bana yardimci olursaniz sevinirim ben güvenlik soruşturmasında iş yerine siğortali çaliştiğim yeri yazmadi siğortasiz çaliştiğim yeri yazdiim a101 17 gün çaliştiim orayii yazacaktim yazmadiim bi aıkıntı çıkarmi

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Okan kardeşim bundan dolayı bir problem çıkacağını sanmıyorum, zaten iş yeri ile ilgili bilgileri SGK dan çıkarırlar ordan da kontrol ederler, Bi Problem olmaz Allah’ın izniye

 19. Yasin dedi ki:

  Merhaba babam ben 1.inci sinifa gidince soyadimizi mahkeme karari ile degisti guvenlik sorusturmasinda tum ayle fertlerinin de mi eski soyadini parantezle yazacam yoksa sadece kendimi mi yazacam

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Tüm aile nin eski soyadını yazmalısın Yasin kardeşim allah yardımcın olsun

 20. Omer dedi ki:

  Benim mezun olduğum okulun adı değişmiş ben diplomada yazan ismini yazdım okulun güvenlik soruşturması da sorun olurmu bu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ömer Soruşturma sırasında verdiğin bilgiler ayrıca teyid ediliyor bu abakımdan problem çıkmaz merak etme kardeşim

   1. Ömer dedi ki:

    Teşekkür ederim bir sorum daha olacak benim sevk edildigim hastanede heyette ki doktor 650 gramdan 1 kilodan eliyor insanları emeklerimiz hiçe sayılıyor uzman erbaş sağlık yeteneği yönetmeliği ne göre baktım ağırlık üst sınırından 10 kg fazla olabilir yazıyor ve hatta kilodan eleme. Bir arkadaşım itiraz ettiği hastaneden bu maddeye göre olumlu rapor almış bu konuda ne yapabilirim ve ayrıca gözde düşük dereceli astigmat var doktor uzman erbaş olur yazdı diğer arkadaşım da böyle doktor böyle yazdığı halde gözden Dr elemis büyük ihtimalle banada aynısını yapacak ne yapabilirim

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Ömer kardeşim, eğer elenirsen sen de itiraz etmelisin, hakem hastanaler doğru kararı verir Allah’ın izniyle

 21. Emre dedi ki:

  İyi akşamlar bn mülakati kazandim saglik raporunuda saglsm yolladim fakat bi konuda bilgi istiyorum ( 5 tane 2 şer milyar herbiri icram var) bu nasil bi sorun olur güvenlik arşiv formunda elenirmiyim

  1. Emre bunlar hürriyeti bağlayıcı ve yüz kızartıcı suç değil bu sebeple Uzman Erbaş olmana engel bir durum yok

 22. Yasemin dedi ki:

  Merhaba cevap verirseniz sevinirim. Ben jandarma icin güvenlik sorusturmasi formunda hakkimda bilgi verecek kisilerden birinin telefon nymarasinin bir hanesini yanlis yazmis bu sorusturmamda olumsuz sonuclanmaya sebebiyet verir mi?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hayir sirf bundan dolayı elenmezsin. Zaten tc kimlik numarasini falanda yazdın bulurlar olgili sahisi

 23. İsmail dedi ki:

  Merhaba.güvenlik araştirma formu doldururken askeri bilgilerimde askerlik cezasi bölümünde yanlişlik yaptım. 3 gün oda cezasi almiştim.ama mahkemelik veya sicile işlemez bu ceza.bu yüzden yok diye yazdim.başka bi sikintili bir durumum yok.tedirgin oldum.acaba hata mi yaptım bi dilekçe yazip atandigim kuruma gondersem olur mu .tesekkur ederim.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ismail zaten olan olmuş. Zaten elenmene neden olacak bir suctan 3 gün ceza aldiysan elenirsin. Yoksa problem çıkmaz Allah yardımcın olsun.

   1. Emreh dedi ki:

    Merhaba arkadaşlar sözleşmeli er için başvuru yapmıştım onaylandı gittim mülakatlatdan da geçtim gördüler sorun olmadı hast sevk ettiler herşeyi hallettim hic bi sorun cıkmadı hastnedr sadece dövmeden kol icinde yazdılar 21 cm irili ufaklı yıldız vardır diye simdi diyevrğim su elendim dimi ben ? N2 gün önce evime polid grldi güvenlik sorusturması yaptı adama ddim neden geldiniz ben elendim dedim elendiysen benim burada ne isim var dedi ? Beklemede kal kardesim dedi belki olmustur dedi bilginiz var mı yardımcı olurmusumuz herkese soruyorum enteresan bi durum seninki diyolar

 24. Hll dedi ki:

  Hanede yasayan krdeslerimi yoksa hepsinimi yazicaz

  1. Erdem Sarı dedi ki:

   Tüm kardeşleri yazmanız gerekiyor kardeşim, varsa üvey kardeşler dahil

 25. Kazım dedi ki:

  Uzmanlığa yeni başvuru yaptim toplamda kaç tane güvenlik araştırma formu dolduracağım??

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Kazım KArdeşim iki kopya olarak hazırlaman ve ikisini de mavi mürekkepli kalem il imzalaman gerekiyor. Şu haberimizde(Lütfen Tıkla) Ayrıntılı olarak anlattık

 26. Ferhat dedi ki:

  İyi günler sözleşmeli er sağlık kontrolünden takıldım psikiyatride a17 f3 yazdı gecebilirmiyim heyetten bı bilgisi olan varmi

 27. Hami dedi ki:

  Mrb benim ablam suan oturduğu yer kaçak görünüyor eski adresini yazdim orasıda yıkılmış bir sıkıntı olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hami Kardeşim, ön başvuru haricinden güvenlik araştırma formunda dolduracağın bilgilere göre kardeşilerinin adresiniz aten gorebiliyorlar. bir problem çıkacağını sanmıyorum

 28. Ferhat dedi ki:

  Merhaba benim de bir sorum olacaktı babamla annem küçükken ayrılmışlar babanın adresi kısmına ne yapmalıyım bide babamdan olan kardeşlerimi yazmam gerekiyomu bilmiyorum çünkü onların adresini teşekkürler

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   babanın adresini mutlaka yazmalısın. babandan olan kardeşlerinde güvenlik soruşturması için önemli onlaırda eklemelisin

   1. Ferhat dedi ki:

    Ama bulamıyorum ne yapmalıyım bir yol gösterin

 29. Sinan dedi ki:

  El bileğim iş kazası oldu cam kesti ameliyat izi var askere giderken askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu vermişlerdi uzmanlığa başvuracağım bu sıkımtı olurmu bi fikriniz varmı bu konuda

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Eğer hareket kabiliyetinde problem yoksa problem olmaz kardesim

 30. Eyyüp dedi ki:

  Üzermdeki lokanta işyeri sıkınıt oluyorsa hangi aşamaya kadar sıkıntı çıkarmaz başvuruda

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Üzerinize kayıtlı işletmeler Uzman çavuş başvurusu için engel değil fakat 657 sayılı devlet memurları kanununa göre bir işletmeye sahip olmazsın. bu bağlamda kursa başlamadan lokantayı devretmelisin

 31. Tolga dedi ki:

  5 yıl önce esrar maddesi ile yakalandım 1 yıl denetim serbestlik aldım 5yil geçti üstünden sabıka ve sicil kaydında gözükmüyor uzman erbaş olmama engel mi güvenlik sorusturmasinda elenirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Tolga Kardeşim şimdi Güvenlik soruşturması tam bir kapalı kutu. bu konuda n bilgi vermek mümkün değil ama uzman erbaş başvuru şartları arasında taksirli suçalar haricinde yukumlu, tutuklu olmamak, yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak yazıyor. artık değerlendirme neye göre yapılır bilemiyoruz ne yazıkki

 32. cemal karlı dedi ki:

  2017 yılındakı kkk sözlesmeli erlik için basvuru yaptim ama dogum tarihini yanliş yazdim 97 dogumlu olanlar basvura biliyodu ben 98 liyim ama 97 olarak girdim ve sınav çagrısı duyurusu yapildi ora gitsem bi sorun olurmu ama yasim 20 suan

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Cemal Kardeşim Başvuru Şartları arasında 01.01.2018 tarihi itibari ile 20 yasından gün almış olarak belirtiyor yaşın 01 ocak 2018 den sonra 19 yıl tam olarak şyaşamış ve 20. yaşından gün aldıysan sıkıntı olmaz

 33. Eyyüp dedi ki:

  Uzman Erbaşlığa başvuru yapacağım lakin üzerime kayıtlı lokanta var bu bana sıkıntı çıkarır mı

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Eyüp Kardeşim, mal varlığı illegal olmadığı sürece bi sıkıntı olmaz ama Uzman olduktan sonra Lokantayı devretmelisin (Eşine mesela ). Eğer eşine devredersen de bunu mal beyanında belirtmelisin

 34. Tugay POLAT dedi ki:

  Arkadaşlar ben kardeşimin ismini soy ismini yazmamışım gözden kaçmış ama geri kalan tüm bilgileri mevcut sıkıntı durumu nedir bilginiz varsa yardım edermisiniz…

 35. Omer fatih dedi ki:

  Guvenlik formunda imzami arka yuzundeki bos yere attim sahsin imzasi yazan yeri eksik cikmisti sikinti olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Konu ile ilgiliBu haberimizde ayrintili olarak anlatmistik mumkunse bu haberikizdeki kurallara gore hazırlayıp iletin

 36. Durmuş Türk dedi ki:

  Merhabalar 2017/10 jandarma uzman erbaş adayıyım güvenlik soruşturmasındaki 15. Maddeyi (hakkınızda mahkumiyet kararı veya devam eden ceza davası varmı ? ) Kısmını yok olarak isaretledim 2016 yılında girdiğim bir mahkemeden basit yaralama ve hakaret suçundan 3000 TL para cezasına onuda 5 yıl süreli hükmün açıklanmasının geriye bırakılması verildi yaptığım işaretleme sizce doğru mu sonuçta mahkumiyet kararı olarak geçmiyor şayet hatalı ise ne tür bir düzeltme yapılabilir konu hakkında desteğinizi rica ederim. Bir de 2750 TL lik icra davası engel olur mu olumsuz sonuç çıkarır mı

 37. Yasin dedi ki:

  Uzman erbaşlık icn güvenlik sorusturması formunda ailemin adres bilgilerimi yazmayı unutmusum kendi adres bilgilerimi yazdım bu sıkıntı olur mu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   YAsin KArdeşim Formun nasıl doldurulacağını Şu haberimizde anlattık. adkres konusunda şunları söyleyebilir. sonuç olarak senin verdiğin bilgilerden çok nufus kayıtlarındaki bilgilere bakıyorlar. bir problem çıkacağını sanmıyorum Allah Yardımcın Olsun

 38. Ayhan gök dedi ki:

  İyi günler kaç gündür kafama takılıyo 2017-10.dönem 1.grubum mulakatlari gectm raporumu falan ankaraya gönderdim ilk on başvuruyu yaparken arkadaşıma yaptirmistim oda telefon numaramin tek hanesini yanlış yazmış atamalar olmaya başladı bu benim için bi sıkıntı olur mu bilen bi kişi varsa lütfen cvp yazarmi atanabilirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Zaten kazandığın veya kazanmadıın ilgili kuvvet komutanlığının resmi internet sitesinde yayınlacak. bence problem olmaz kardeşim Allah Yardımcın Olsun

   1. Ayhan gök dedi ki:

    Kardesim bide benim raporlarım çok gev ulaştı sahil güvenliğe turan güneş ptt şubesinde 9 gün bekledi artık sahil güvenliğe ulasmicak diye ümidi kestim ayin 15 inde ulaştırdılar ocağın martta safranbolu bosalcakmis okul oraya atanabilirmiyim

 39. Kerem dedi ki:

  Hocam ilk okul mezunuyum ama lise terim şuan açık öğretimde okuyorum arşiv formunda okul kısmını liseyi terk ettiğim yılımı yazmam gerek

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Konuyla ilgili yeni ve açıklayıcı bir haberimiz daha var bu haberimizide dikkatlice okuyun takıldığınız bşir konu olursa gene yorum atın lütfen

 40. Muhammet yigit dedi ki:

  Yani hocam sadece acik adresi yazmadim bisey olurmu yani calistigim yerin adini kac yilinda calistigimi ne olarak calistigimi yzdim

 41. Muhammet yigit dedi ki:

  Iyi aksamalar be suan guvenlik sorusturmasindayim ama ben guvenlik sorusturmasi kagidnda is yeri adresi degistigi icn yazmadim bilmiodum ama tarihi adini ne olarak calistigimi yazdim bi yardmci olursaniz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Güvenlik Soruşturması arşiv formunda zaten en son çalıştığınız yer olarka yazıyor problem çıkmaz merak etmeyin

 42. Cafet dedi ki:

  Mrhb bn guvenlik sorusturmasi formunu doldurdum ama su askelk durumda takili kaldim.univeriste okudugum icin 2018/12 kadar tecilli gozukuyor bunu baslama tarihine mi yaziyorz yoksa terhis tarihine mi il ve ilceye universite bulundugu sehri ve adinimi yazacagiz yardimci olma sansiniz var mi

 43. Durmuş Türk dedi ki:

  Merhabalar 21-22 Aralık’ta uzman çavuş mülakatlarına katıldım ancak 15. Maddeyi mahkemem yok olarak isaretledim 2016 yılında girdiğim bir mahkemeden basit yaralama ve hakaret suçundan 3000 TL para cezasına onuda 5 yıl süreli hükmün açıklanmasının geriye bırakılması verildi isaretlememis olmam herhangi bir engele sebep olur mu ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uzman Çavuşluk için problemmidir konu hakkında desteğinizi rica ederim.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Konu ile ilgili Buradaki haberizde bu konudan bahsetmiştik

   “Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadınveya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,
   ı. Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

   Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.” şartları geri bırakılan hüküm de bu suçlar yoksa problem çıkmaz

   1. Durmuş Türk dedi ki:

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim basit yaralama ve hakaret suçu olduğundan yukarıdaki maddelerde görünmüyor problem de teşkil etmiyor ancak ben güvenlik soruşturması formunda 15. Maddedeki Hakkınızda verilmiş bulunan mahkûmiyet kararı veya halen devam eden ceza davası var mıdır?

    Eğer VAR ise; ilgili mahkeme kararını, dava devam ediyorsa, dosya numarasını, dava konusunu ve davanın görülmekte olan mahkemesinin adını belirten belgeyi forma ekleyiniz.

    Maddesine (yok) kısmını isaretledim çünkü hükmün açıklanmasının geri bırakılması mahkumiyet kararı olmadığı için fakat mahkemem arşiv araştırmasında görülecektir sizde bu problem teşkil eder mi Geçirmiş olduğum bir mahkeme olduğu halde oraya yok yazmış olmam yanlış ve eksik bilgi vermeden dolayı olumsuz sonuçlar karşılaşır mıyım ?

 44. Yusuf dedi ki:

  Mrb arkadaslar guvenlik sorusturmada ailemin tc si ve 3 sahis tc yazmadim mulakatlarda kazandim bir sıkıntı cikar mi simdiden tsk ederim

 45. Furkan dedi ki:

  Ben sadece 1 tane çıkarıp doldurdum sıkıntı olurmu ? Acil yardmcı olursanz çok iyi olur

 46. Furkan dedi ki:

  Bu formdan 5 tane aynısınımı çıkarıcağız ?

 47. Mertcan dedi ki:

  Arşiv soruşturması ne kadar sürüyor ve bunu takip edebileceğimiz bir adres verir misiniz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Arşiv Soruşturması yoğunluğa göre yaklaşık 15 gun sürüyor fakat bu süre bazen daha da uzayabiliyor.

 48. Erhan dedi ki:

  Ben sınavı geçtim mülakatı Felan hastaneye şuan sevkim var . Güvenlik soruşturması formunda 3 şahıs istediler benden . Ben de sınava gelen adayların isimlerini adreslerini yazdım tanımıyoruz birbirimizi . 3 kişi yazdım böle . Sıkıntı olurmu hocam . Yarın düzeltip gotürsem yeni güvenlik soruşturması formu tekrar komşularımı yazsam kabul ederler mi .

 49. Birkan dedi ki:

  Bu belgeyi nerden bulabilirim sayfa daki link ye hata veriyor

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırma formu linki çalışıyor ama isteseniz e-posta ile gonderelim

 50. Huseyin dedi ki:

  Bn guvenlik arastirmasinda aile kisminda krdesiminn tc sinin sayilarin yerlerini karistirisim bi sikinti ourmu cevap verebilirmisiniz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Zaten Güvenlik Soruşturnmasında senin TC kimlik numararan üzerinden türm aile bireylerine ulaşabiliyorlar. bu konuda sıkıntı çıkmaz
   <---->
   Bildirimler adrese dayalı yapılıyor . nufus müdürlüğünden tam adresini alabilirsin

 51. Murat gunes dedi ki:

  Bn guvenlik sorusturmasindaki 15.maddeye x isareti koymayi unuttum bisey olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   15. madde de belirtiln Hakkınızda verilmiş bulunan mahkûmiyet kararı veya halen devam eden ceza davası var mıdır? (**)
   sorusunun cevabı hayır ise problem yok eğer evet ise eksik belge vermişssin demektir. sınava çağrılırsan ilgili evrakların tamamını hazırlamalısın

 52. Gizem Özgür dedi ki:

  Benim arkadaşım güvelik soruşturması için doldurulan forma benim adımı yazdı. Bugün ailesinin evine gitmişler ve bir takım sorular sormuşlar. Ben şimdi köyde oturuyorum, acaba benim evime de gelirler mi? İsmi yazılan herkesi sorguluyorlar mı?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Güvenlik soruşturması herkese yapılıyor kardesim. Evrakta yanlis bilgi vermek basvurunun iptaline neden olur. Keske evrakta sohru bilhi verseydiniz

  2. Turan Ayvaz dedi ki:

   Güvenlik Soruşturması sırasında 1. derece akrabalara bakılıyor bildiğim kadarıyla. sizin eve geleceklerini sanmıyorum.

 53. Gizem Özgür dedi ki:

  Benim arkadaşım güvelik soruşturması için forma benim adımı yazdı. Bugün ailesinin evine gitmişler ve bir takım sorular yazmışlar. Ben şimdi köyde oturuyorum acaba benim evime de gelirler mi? İsmi yazılan herkesi sorguluyorlar mı?

 54. Mehmet dedi ki:

  Mülakat için 21,02,2018 de çağırıldım güvenlik araştırma formu VS birçok şeyi daha hazırlayacağım giderken neler götürmeliyim yardımcı olur musunuz lütfen.

 55. mert kaan dedi ki:

  hocam 7 ay ceza aldım ama hakim hükmün açıklanmasını geri bıraktı forumu doldururken HAKKINDA VERİLMİŞ BULUNAN MAHKUMİYET HÜKMÜ VEYA HALEN DEVAM EDEN CEZA DAVASI BULUNUP BULUNMADIĞI kısmına ne yazmam lağzım

 56. ENES dedi ki:

  okuyordum ama mezun olamadm zorunlu dersim oldugun dan dolayi arsif arastirma formundaki öğrenim durumuna lise mezunu yazdim okulun baslangic bitis tarihini yazdim herhangi birsey olurmu Lutfen cevap verin.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   kardeşim uzman çavul olmak için en az lise mezunu olman gerekir. mezun olmadan kaul etmezler. mümkünse mezuniyet işini hızlandır. yok olmaz ise seneye tekrar girersin merak etme.

 57. mustafa dedi ki:

  Ben kkk uzmanlık sınavına gideceğim guvenlik soruşturması iki adet var dört adet istiyorlar fotokopi olurmu

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Askeri işlemlerde Fotokopi Noter onaylı olmadığı sürece geçerli sayılmaz. bu nedenle 2 adet daha Güvenlik soruşturması formu doldrumanızın öneririm.

 58. Omer Faruk dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasında mahalle KISALTMA yaparak yaptım mesela
  Mahallesi:TUFANPAŞA
  CADDESİ :ÇİÇEKLİ
  Bundan bi sorun çıkar mı

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Güvenlik soruşturmanızda adresiniz T.C Kimlik numaranıza göre MERNİS ten sorgulanmaktadır. Bu balamda problem çıkmaz

 59. Haci dedi ki:

  Sa kardeşim aile bilgilerine bir kişiyi yazmasam olurmu benim en büyük abimle sıkıntılarım var ve konuşmuyoruz nerde yaşar kimle yaşar haberimiz yok ben bu adamın bilgilerini bilmiyorum nasıl yazacagım bunu naparız bir yardımcı olursan

 60. emra dedi ki:

  Slm be. Askerlik durmu ve baba anne dgum tarihlerini yanliş yazdim bu elenmeme sebeb olumu acaba guvenlik araştirma formunda

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Evrakta yanlış bilgi vermek güvenlik soruşturması açısından sorun oluşturabilir. Zira konaskerlikusunda yanlış bilgi vermeniz önemli bir durum. Fakat
   diğer bahsettiğiniz doğum tarihi ile ilgili olanlar önemsiz sayılabilecek hatalardır.

 61. Süleyman dedi ki:

  Slm bu güvenlik soruşturması imzası muhtarmı….ve muhtarsa ben yapaman muhtar uzak bana ne yqpmalıyım

 62. Onur dedi ki:

  Güvenlik soruşturmasına imza atmayı unuttum bir sıkıntı çıkar mi yardımcı olabilir misiniz?

 63. furkan dedi ki:

  güvenlik soruşturmasında fotograf olacakmı yarcımdı olabilirmisiniz

 64. Mahir dedi ki:

  Merhaba efendim ben güvenlik soruşturmasında herhangi devam eden bir dava varmı yada hakkınızda bşr mahkumiyet onu tam anlıyamadığım için var kutucuğunu işaretledim. Amatör kulüpte bir tartışma yaşandı 22 kişilik bir karmaşa karşı takım şikayette bulundu mahkemeye gttik ifade verdik birşey çıkmadı 5 yılla kadar bir kavgaya girmeyin dedi ve karşı taraf bizden davacı olmadı bir sıkıntı olurmu acaba efendim herhangi bir sicile işlenmedi efendim… bide formdolduturken ilçenin bir harfi yanlış girilmiş ordaki görevli komutan tükenmez kalemle düzeltti birşey olmaz dedi zaten güvenlik soruşturmasında tc le hersey çıkar dedi sadece o kağıtlara bakıp kalmıycağız dediler

 65. Sınav dedi ki:

  Admin kardeşim ve arkadaşlar

  Kimlik seri no kısmına sadece numarasını yazmışım bi sıkıntı çıkar mı sizce

 66. Muhammet dedi ki:

  Imza unutulmasi durumnda ne olur

 67. Ömer dedi ki:

  Hakkımda bilgi verecek bir kişinin TC sinin bir sayısını yanlış yazmışım güvenlik soruşturmasını teslim etmiştim ne yapabilirim şimdi

 68. Osman dedi ki:

  Arkadaşlar ben lise mezunuyum 13.06.2014 mezunuyum ve başlangıç tarihini liseye giriş seneyimi yazmam lazım

 69. Yağmur dedi ki:

  Milli Savunma Bakanlığı uzman için başvuru yaptık ama mülakata giremedik jandarma uzmana başvuru yaptık güvenlik Soruşturması kağıdı farklımı nasıl dolduracaz önceden doldurduğumuzu versek olur mu acil cevap verirmisiniz

 70. Merhaba dedi ki:

  Ben uzman erbaşlık için başvuru yaptım fakat internet kayıt başvuru formunu doldururken şuan yaşadıgım yeri değilde gerçek evimin adresini yazdım sorun oöır mu bir başvuru formu daha mı doldurmalıyım

 71. Emre51 dedi ki:

  Kardesim yardimci olursan sevinirim güvenlik soruşturması arşiv araştırma formunu doldurdum gönderdim ama okul giriş cikis tarihini yanlis yazmisim bi sorun olurmu geri hepsi dogru sadece okul giriş cikis tarihini yanljs yazmisim bilgi verirsen sevininrim

 72. önder dedi ki:

  lutfen yardimci olun bicakladim mahkemeye gitim ama hakli ben ciktim denetimli gozetim verdi dedim hakime sicilimi islendimi dedim yok dedi askerde sorun olurmu yok dedi lutfen yardimci olun

  1. önder dedi ki:

   arkadaslar abi ler lutfen cevap verin

  2. mehmet gürbüz dedi ki:

   bu konuda tecrübe sahibi değilim

 73. Sinan dedi ki:

  Askerliğini bedelli olarak yapmış olanlar askerlik başlama ve terhis tarihlerini ne olarak belirteceklerdir?

  Başlangıç tarihine “MUAF-BEDELLİ” yazmak yeterli olur mu?

  Teşekkürler

 74. ahmet dedi ki:

  Imzayi hangi renk atiyoruz bide ben koydeyim formda cade sokak apartman yaziyor bos biraksa olurmu

 75. Emre Güney dedi ki:

  Uzman erbaşlık için safranboluya çağrıldım. Eşimle resmiyette ayrı değiliz normalde ayrıyız. Ve benden eşimin kimlik fotokopisi isteniyor fakat sorunlarımızdan dolayı kimlik fotokopisini vermek istemiyor. Eğitime katılırken bu sıkıntı olur mu ?

  1. serkan dedi ki:

   Nezaman bbaşvuru yyapmışsınız öğrenebilirmiyim 

 76. aykut dökümcü dedi ki:

  Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunda son çalıştığı
  İş yeri hakkında ben çalışmaya devam ediyorken uzman erbaş
  Başvurusunda bulundum şimdi ben formda iş çıkış tarihini nasıl doldurcam?

 77. Aykut dedi ki:

  Güvenlik soruşturması arşiv araştırma formun da son çalıştığı iş yeri bölümünde ben hala çalışıyorum yani iş çıkışı yapmadan uzmanlık başvurusu yaptım acaba iş çıkış tarihini nasıl doldurcam?

  1. cenk4y dedi ki:

   halen çalışıyorsan çıkış tarihi yazma. o sadece polislerin gelip sizin hakkınızda bilgi almak amaçlıdır. nerde ne yapıyor sizin hakkınızda bilgidir.

   1. aykut dökümcü dedi ki:

    Sağ olun

   2. aykut dökümcü dedi ki:

    Peki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu muhtarlığada imzalatcakmıyız?

   3. Hilmi dedi ki:

    Selam alaykum ben güvenlik soruşturmasında bilgi verecek kişileri yanlış yazdım tanımadığım kişiler bi sıkıntı cikarmi bi yardımcı olursaniz sevinirim

 78. ismail dedi ki:

  Meraba ben guvenlik sorusturması ve arsiv araştırması formunu yanliş anladım ve mahkememi belirtmedim ve once mustekıydım sımdı ise katılan bir sıkıntı cıkarmı
  birini sıkayet etmıstım

  1. cenk4y dedi ki:

   bir sorun olmaz kardeşim