Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Gemlik Veteriner Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Gemlik Veteriner Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Şair Orhan Veli’nin “Gemlik’e doğru denizi göreceksin, sakın şaşırma.” diyerek anlattığı ve gerçekten de bir yokuşu aştıktan sonra denizin sizi karşıladığı Gemlik’te bulunan Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, TSK için büyük önem taşıyan at ve köpeklerin bakımıyla ilgilenecek olan askerleri eğitiyor.

Eğitimini burada alan hemen herkesin ortak kanaati, burada askerlik yapmanın son derece kolay ve rahat olduğu yönündedir. Öyle ki eğitim birliği bu komutanlık çıkanlara “torpilli” gözüyle bakılır ancak bilgisayar ortamında rastgele yapılan dağıtımlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Zeytin ağaçlarıyla çevrili bir bölgede, deniz esintisiyle birlikte hayvanlarla ilgilenerek askerlik yapmak kulağa rüya gibi gelse de burada görev yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Sorumlu askerlerin, yeri geldiğinde kendi sağlığından çok buradaki hayvanların sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Bu komutanlıkta acemiliğini tamamlayan askerler ihtiyaca göre yine hayvanların bulunduğu çeşitli birliklere dağıtılır. Eğer Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında ihtiyaç varsa, acemiliğinizi tamamladıktan sonra burada kalmaya devam edebilirsiniz.

Özellikle veterinerlik mezunu olan kısa dönem erler yüksek oranda bu komutanlıkta kalmayı sürdürürler. Ancak uzun dönemler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Üstelik uzun dönemlerin dağıtımında gidecekleri birlikte hayvan olup olmadığının da bir kesinliği yoktur. Nerede ihtiyaç varsa oraya gönderilirler.

Bu komutanlıkta at ve köpeklerin bakımlarının yanı sıra acemi erlere yanaşık düzen, intikal ve muharebe eğitimleri de verilir. Bu eğitimler sayesinde tüm acemiler, bir çatışma anında ne yapması gerektiğini bilen usta erlere dönüşürler.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Komutanlık içerisinde tüm askerlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği yeterli sayıda kantin bulunuyor. Ayrıca boş zamanlarını değerlendirebilecekleri er ve erbaş gazinolarının yanı sıra, günlük gelişmeleri takip edebilmeleri ve çeşitli konularda araştırma yaparak kendilerini geliştirebilmeleri için internet bağlantısı bulunan bilgisayarlar da yine kışla içerisinde mevcut.

Askerlerin eğitim sonrasında kalan zamanlarını ya da boş vakitlerini değerlendirebilecekleri basketbol ve voleybol sahaları ile küçük bir çim saha da spor faaliyetleri için hazır bulunuyor. Komutanlığın konferans salonunda askerlerin kültürel gelişimine katkıda bulunmak için çeşitli zamanlarda film gösterimleri de yapılıyor.

Kışla içerisinde yer alan ATM’den para gönderip almak mümkün olsa da kantinlerden yalnızca askerlere verilen banka kartı ile alışveriş yapılabiliyor. Dolayısıyla askerlerin burada nakite çok fazla ihtiyaçları olmuyor.

Gemlik’e yarım saat uzaklıkta bulunan Bursa’yı ziyaret etmeyi düşünenlere, çarşı izinlerinde bulundukları il ve ilçeyi terk etmelerinin yasak olduğunu ve yakalanmaları halindekaçakmuamelesi göreceklerini hatırlatalım.

Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip ili olan Bursa’nın bir ilçesi olan Gemlik’te askerlik görevini icra edecekler oldukça şanslı. Kara, demir ve hava yoluyla ulaşımın yanı sıra deniz kıyısında yer alan bu ilçeye, bulunduğunuz yere göre deniz yoluyla da ulaşmanız mümkün.

Kara yolu ile ulaşım: Bazı yerel firmalar hariç Gemlik’e direkt otobüs seferi bulunmuyor ancak merkezi bir konumda bulunan Bursa’ya tüm il ve ilçelerden otobüs ile ulaşmak mümkün. Bursa;

  • İstanbul’a 153,
  • Ankara’ya 388,
  • Trabzon’a 1092,
  • Diyarbakır’a 1322 kilometre uzaklıktadır.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden hareket eden otobüslerin güzergahında çok fazla şehir bulunduğundan, buralardan yapılan kara yolu seferleri daha uzun sürebilir. Bursa Otobüs Terminali’ne vardıktan sonra Gemlik’e gitmek için, terminal içerisinden hareket eden belediye otobüslerine binebilirsiniz.

Demir yolu ile ulaşım: Konya-Eskişehir-Ankara-İstanbul hattında hizmet vermekte olan hızlı ya da normal tren seferlerini kullanarak Eskişehir’de inebilir ve buradan Gemlik Terminali’ne giden otobüslere aktarma yapabilirsiniz. Ne yazık ki Gemlik’e direkt tren seferi bulunmuyor.

Hava yolu ile ulaşım: Gemlik ilçe merkezine 58 kilometre uzaklıkta bulunan Bursa Yenişehir Havalimanı’na düzenlenen seferlerle Bursa’ya ulaşabilir, ardından belediye otobüsleri ile Gemlik’e gidebilirsiniz. Ya da İstanbul ve civar illerde oturuyorsanız, İstanbul’dan havalanan ve Gemlik’e giden deniz uçağı seferlerini tercih edebilirsiniz.

Deniz yolu ile ulaşım: Özellikle Marmara Bölgesi’nde oturanlar için en fazla seçenek deniz yolunda bulunuyor. Yenikapı-Bursa, Yenikapı-Yalova, Pendik-Yalova arasında hizmet veren hızlı feribot seferlerinin yanı sıra, Kadıköy-Bursa, Kartal-Yalova arasında deniz otobüsü seferleri, Eskihisar-Topçular arasında araba vapuru seferleri düzenlenmektedir. Yalova ya da Mudanya’ya vardıktan sonra otobüsle Gemlik’e devam edebilirsiniz.

Gemlik;

  • Yalova’ya 39,
  • Mudanya’ya 59 kilometre uzaklıktadır.

Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Gemlik/Bursa

  • Telefon: 0 224 519 02 10 – Eğt.Bl.K.lığı Dâhili Numarası: (3507-3508)
  • Faks: 0 224 519 02 19

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.