Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Geçmiş Yıllarda Çıkmış MSÜ Sınav Soruları ve Cevapları

Geçmiş Yıllarda Çıkmış MSÜ Sınav Soruları ve Cevapları

Milli Savunma Üniversitesi, Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları, MSÜ ve ÖSYM tarafından ortaklaşa alınan karar neticesinde belirli dönemlerde gerçekleştirilir. ÖSYM tarafından yürütülen ve ÖSYM Aday İşlemleri ekranından başvuru yapılan sınavın sonuçları ise sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren yaklaşık bir ay içerisinde açıklanır.

Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na başvuru yapacak olan askeri öğrenci adaylarının birtakım şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartları yerine getirip sınav başvurusu kabul edilen adayların sınav giriş yerleri sınav tarihine yaklaşık 1 hafta kala açıklanır. Başvuru sürecinin başlamasıyla birlikte adaylar; MSÜ sınav soruları nasıl olacak? Daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen MSÜ sınavlarında hangi derslerden sorular mevcuttu? Gibi sorular hakkında daha fazla araştırma yapmaya başlarlar. Bu bağlamda adayların bu konudaki merakını gidermek adına, geçmiş dönemlerdeki MSÜ sınav sorularının tamamını derledik.

MSÜ Sınav Soruları Dağılımı

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen sınavlardan yola çıkarak, MSÜ sınavının Temel Yeterlilik Testi düzeyinde yapıldığı söylenebilir. Sınava katılacak adaylara toplamda 120 soru sorulur ve soruları cevaplamaları için toplamda 135 dakika süre verilir. Derslere göre soru dağılımı aşağıdaki gibidir:

  • Türkçe 40,
  • Sosyal Bilimler 20 (Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından 5)
  • Temel Matematik 40
  • Fen Bilimleri 20 ( Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6)

Her adayın ağırlıklı puanları, kendi içerisinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek MSÜ-Sayısal (SA), MSÜ-Eşit Ağırlık (EA), MSÜ-Sözel (SÖ) ve MSÜ-Genel (GE) puanları oluşturulur.

MSÜ Sınavı İlk Kez Ne Zaman Yapıldı?

ÖSYM ve MSÜ arasında imzalanan bir protokol ile MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nın uygulanmasına karar verildi. Sınavın ilk kez 2018 yılında gerçekleştirilmiş olması dolayısıyla; geçmiş yıllara ait MSÜ sınav soruları 2017 değil, 2018 tarihinden itibaren yayımlanmaya başladı. İlk kez 18 Mart 2018 tarihinde uygulanan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı‘nın bir sonraki yıl uygulanma tarihi ise 7 Nisan 2019.

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi, kişilik değerlendirme testi gibi süreçleri içeren ikin aşamaya geçerler. Zaten sınavın uygulanma amacı 2. aşamada mülakata tabi tutulacak adayları belirlemektir. İkinci aşamada başarılı olan ve sağlık raporu, güvenlik soruşturması gibi süreçleri olumlu bir şekilde değerlendirilen adayların, tüm süreçlerde gösterdikleri performans dikkate alınarak aday değerlendirme puanı testi tespit edilir.

MSÜ sınav soruları 2018 PDF olarak indirilebilir ve 2019 yılında girilecek olan sınav için bir ön hazırlık yapılabilir.

2018 MSÜ sınav sorularının tamamınına aşağıda bağlantıya tıklayarak ulaşılabilir: 

MSÜ sınav soruları PDF İNDİR!

MSÜ Askeri Aday Belirleme Sınavı başvuru ekranı için TIKLAYINIZ!

MSÜ başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan 2019 MSÜ Sınav Başvuruları Başladı! Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Başvuru Yapabilir? başlıklı makalemizde 2019 msü başvuru kılavuzu, 2019 msü sınav başvuru tarihi ve Milli Savunma Üniversitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.