Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Ülkemizin başkenti Ankara’nın bir ilçesi olan fakat şehrin giderek büyüyüp geniş bir alana yayılması sebebiyle neredeyse bir semt haline gelen Etimesgut’ta bulunan Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, dünyanın en büyük tümeni olma özelliğine sahip. İki alaydan oluşan bu tümen, oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olduğundan acemiliğini burada yapacak olan asker adaylarının çeşitli sıkıntılar yaşaması muhtemel.

Burası bir tümen olduğu için hiçbir acemi asker tek başına hareket edemez. Disiplinin son derece yüksek olduğu Tümen Komutanlığı’nda manga, takım ya da bölük olarak hareket edilmesi gerekir. Ayrıca komutanlık içerisinde muhtemelen hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar da rütbeli asker mevcuttur.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Nereye Gönderir?

Eğer acemiliğinizi bu komutanlıkta yapıyorsanız “Nereye gönderilirim?” gibi bir soruyu düşünmenize gerek yok. Ülkemizin 81 ilinin tamamında görev yapabileceğiniz gibi, TSK’nın görev yaptığı diğer ülkelere de gönderilmeniz mümkün. Bu sebeple nereye gönderileceğinizi düşünüp çeşitli tahminler yürütmek yerine burada verilen kapsamlı eğitimleri olabildiğince iyi almaya bakın. Edirne’den Hakkari’nin sınır ilçelerine kadar görev yapabileceğiniz düşünüldüğünde bu eğitimlerden ne kadar fayda sağlarsanız usta birliğinizde o kadar rahat edersiniz.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında temel yanaşık düzen eğitimlerinin yanı sıra zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), gelişmiş zırhlı personel taşıyıcı, şoförlük ve nişancılık eğitimleri verilir. Eğitimlerini tamamlayan askerler yemin törenlerinin ardından ihtiyaç doğrultusunda çeşitli bölgelere dağıtılır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Komutanlık içerisinde askerlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği kantinlerden bol miktarda bulunmasına rağmen yoğunluk sebebiyle sıra beklemeniz oldukça muhtemel. Ayrıca Tümen Komutanlığı’nın çok geniş bir alana yayılması sebebiyle, eğitim sırasında ara verildiğinde kantine gitmeniz mümkün olmadığından araçlar içerisine yüklenen gıda ve ihtiyaç malzemelerinin satışını yapan “mobil kantinler” de mevcut.

Ayrıca birlik içerisinde, askerlerin eğitimden sonra ya da izin günlerinde faydalanabilecekleri sosyal tesisler, er ve erbaş gazinoları da bulunuyor.

Ancak yemekhanede çeşitli zamanlarda hem kişi sayısından hem de bazı işgüzarların istihkakından fazlasını almasından dolayı bazı kişilere yemek ve ekmek yetmediği iddia ediliyor ancak bunun her zaman gerçekleşen bir durum olmadığını belirtelim.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Coğrafi konum olarak ülkemizin tam ortasında yer alan başkent Ankara’ya dilediğiniz şekilde ulaşmanız mümkün. Ankara’ya vardıktan sonra Tümen Komutanlığı’na ulaşmak için seçeceğiniz yol ise tamamen size kalmış. İster şehir içi otobüs ve minibüslerden yararlanabilir, ister banliyö trenlerini kullanabilir isterseniz de taksiye binerek komutanlığa ulaşabilirsiniz.

Kara yoluyla ulaşım: Türkiye’nin her il ve ilçesinden Ankara AŞTİ Otogarı’na ulaşabilmeniz mümkün. Otogara vardıktan sonra ise toplu taşıma araçları veya taksiyle Etimesgut’a ulaşabilirsiniz. Ankara;

 • İstanbul’a 450,
 • Bursa’ya 388,
 • İzmir’e 586,
 • Kayseri’ye 326,
 • Konya’ya 264 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafeler göz önüne alındığında Ankara’ya gerçekleştirilen otobüs seferleri;

 • İstanbul’dan 5,5 saat,
 • Bursa’dan 6 saat,
 • İzmir’den 9,5 saat,
 • Kayseri’den 5 saat,
 • Konya’dan 3 saat sürüyor.

Tabii bu sürelerin firmaya, araçların kaç durakta durduğu ve beklediğine, yol şartlarına göre değişebileceğini belirtelim.

Demir yoluyla ulaşım: Otobüs yerine demir yolunu tercih etmek isterseniz İstanbul, İzmir, Balıkesir, Isparta, Burdur, Zonguldak, Adana, Elazığ, Diyarbakır ve Kayseri güzergahlarından trenle şehre ulaşmanız mümkün. Demir yolunu kullanarak Ankara’ya vardıktan sonra tren garından ayrılmadan, hat değiştirerek banliyö trenlerine binebilir ve Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na ulaşabilirsiniz.

Hava yoluyla ulaşım: Ankara’ya uzak illerimizden birinde yaşıyor, kara yolunda uzun saatler geçirmek istemiyorsanız birincil tercihiniz hava yolu olmalıdır. Şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Esenboğa Havalimanı’na, havaalanı bulunan hemen her ilden sefer düzenlenmektedir. Esenboğa’ya iniş yaptıktan sonra buradan hareket eden belediye ototbüsleri, HAVAŞ ile otogara ulaşıp ardından diğer toplu taşıma araçlarına aktarma yaparak komutanlığa gidebilirsiniz.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümeni Komutanlığı Etimesgut / ANKARA

 • Telefon: 0 312 249 11 10-11,12,13,14,15,16,17,18
 • Faks: 0 312 249 11 18

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.