Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Er ve Erbaşlar Kaç Gün İzin Kullanabilir? İzin Türleri Nelerdir?

Er ve Erbaşlar Kaç Gün İzin Kullanabilir? İzin Türleri Nelerdir?

Askerlik dönemi içinde er ve erbaşlar çarşı izinleri haricinde mazeret bildirerek izin kullanma hakkına sahiptir. Er ve erbaşların kullanabileceği izin türleri 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda belirtilmiştir, askerler kanunda belirtilen izin sürelerini aşamaz. Er ve erbaşlar kaç gün izin kullanır ve hangi durumlarda izin verilir gibi soruların cevabını öğrenmek için özel içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Er ve Erbaşlar Kaç Gün İzin Kullanır?

Askerliğini er veya erbaş olarak yapanlar ayda bir defa izin kullanabilir. Bu durum kanunda Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. 5 inci maddenin üçüncü fıkrası kapsamında askerlik hizmetine devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.” İfadeleriyle belirtilmektedir. Buna göre 6 ay askerlik yapanlar toplam 6 kere izin kullanırken 12 ay askerlik yapanlar 12 defa izin kullanabilir.

Ayda bir defa verilen izinler haricinde askerlere aşağıdaki sebepler için de izin verilir:

  • Radyoaktif ışınla çalışan er ve erbaşlar, ayda iki gün ek izin alabilir.
  • Askerlik hizmeti boyunca emsallerine göre üstün başarı gösteren er ve erbaşlar herhangi bir ceza almamış ise en fazla 3 güne kadar ilave izin kullanabilir.
  • Askerliğini yapmakta olan er ve erbaşların eşi doğum yaptığında on gün izin alabilir.
  • Er veya erbaşların birinci ve ikinci akrabalarının herhangi birinin vefatı halinde on gün ölüm izni verilir.
  • Memleketine giden er ve erbaşlara bir defaya mahsus olmak üzere yol izni verilir.
Er ve erbaşlar kaç gün izin alabilir?

Yukarıda belirtilen izin türleri askerlik hizmetinden sayılır. Örneğin, eşi doğum yapan bir er on gün doğum izni kullandığında on gün boyunca askerliğini yapmış olarak kabul edilir. Tüm bunların yanı sıra askerlerin sağlık durumlarına göre hava değişimi de verilmektedir. Hava değişimi verilen süreye göre değişmekle birlikte belirlenen güne kadar askerlik hizmeti yapılmış olarak kabul edilir.

Hangi Durumlarda İzin Kullanılmaz?

Doğal afet, savaş, salgın hastalık vb. durumlarda Cumhurbaşkanı izin kullanımlarını kısıtlayabilir veya tamamen kaldırır. Ayrıca acemi birliğinde askerlere izin verilmez. Bedelli askerlik yapanlar da 1 ay boyunca izin kullanamaz. Ancak ölüm, doğum vb. nedenlerle amirin yetkisine bağlı olarak izin alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.