Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Egzama Olanlar Asker Olabilir Mi? Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzama Olanlar Asker Olabilir Mi? Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzama olanlar asker olabilir mi? Sağlık muayenesi nasıl yapılır? Egzama askerliğe engel mi? Tüm bu soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Egzama, vücudun çeşitli bölgelerinde görülen bir çeşit cilt hastalığıdır. Toplumda sıklıkla karşılaşılır ve birçok kişi egzamadan şikayetçidir. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde egzama, behçet vb. cilt sorunlarının askerliğe engel olup olmadığı belirtilmiştir. Peki egzama olanlar asker olabilir mi? Egzama askerliğe engel midir? Gibi soruların cevabı için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Egzama Olanlar Asker Olabilir Mi?

Egzama; kızarıklık, döküntü ve kaşıntılara sebep olmaktadır, hastalar özellikle çok sıcak ve çok soğuk aylarda hastalığın belirtilerini yoğunlukla hisseder. Tüm yaş aralıklarında görülebilir ve kişinin cilt dokusu büyük ölçüde hasar görebilir. Egzamanın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastaların stres ve uykusuzluktan kaçınması gerekir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde askerler ve askeri öğrencilerde aranacak olan sağlık şartları belirtilmiştir. Buna göre egzama ve cilt hastalıkları hakkında 30. Madde’de şu ifadeler yer alır:

  • Silahlı hizmete engel olmayan, tedavi ile iyileşen veya iyileşme dönemleri gösterebilen kronik ve sınırlı deri hastalıkları ve belirtileri (psöriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzamalar, yaygın olmayan vitiligo plakları, yürüyüşe ve silahlı hizmete engel olmayan çeşitli nedenlerle oluşmuş keratodermiler, sıcak mevsimlerde devam etmeyen iktiyozis, yaygın olmayan diskoid lupus eritematozus ve benzeri deri hastalıkları).

  • Tedavi ile iyileşmeyen sınırlı alopecia areata plakları.

  • Askerlik hizmetine engel olmayan fiziksel, kolinerjik ürtikerler, soğuk ürtikeri ve benzeri ürtikerler.

  • Askerlik hizmetine engel olmayan ve hareketlere güçlük vermeyen genetik geçişli deri hastalıkları

  • Sadece deri ve mukoza bulguları ile seyreden aktif veya inaktif Behçet hastalığı.

Yukarıdaki hastalıklara sahip olan kişilere ‘Askerliğe elverişlidir’ raporu verilir. Dolayısıyla egzama olanlara askerlik yapabilir raporu verilir ve bu kişiler gerekli işlemlerin ardından askere alınır

Egzama olanlar askerlik yapabilir.

Egzama Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzama hastalığına sahip olan kişilerin askerlik sağlık muayenesinde doktorla konu hakkında görüşmesi gerekir. Doktor, egzamanın yoğunluğunu ve türünü inceleyerek karar verebilir. Ayrıca gerekli durumlarda dermatoloji bölümüne sevk gerçekleştirilir.

Egzama muayenesinde kişinin egzama olan cilt bölümü incelenmektedir. Kişiler herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Genel olarak egzaması olanlar farklı bir rahatsızlığı yoksa askere kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.