Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

E-Devlet Askerlik Sülüs Belgesi Sorgulama

E-Devlet Askerlik Sülüs Belgesi Sorgulama

Askerlik görevini yerine getireceklere yönelik olarak izlenmesi gereken takip aşamalarından biri de çağrı sonrası sülüs belgesi sorgulama işlemidir.

Sülüs belgesi e-devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulanabilmektedir. Bunun için sisteme girerek, Milli Savunma Bakanlığı bölümünden yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama kısmına girilir.

Bu bölümü bulamazsanız, sağ üst kısımdaki arama bölümünden askerlik yazın ve ilgili bölümü tıklayın.

Sülüs Çıktısı Alma

Sisteme girdikten sonra asal sevk başvuru yazan yere tıkladığınızda, sülüs çıktısı alma işlemi için gerekli olan alana yönlendirilmeniz de sağlanacaktır.

Bu aşamada yapmanız gereken karşınıza çıkan ekrandaki bilgileri onaylamak ve tıklamaktır. Sonrasında gerekli olan belge ortaya çıkacaktır. Gerekli olan sevk işlemi sağlandıktan sonra, tarafınıza bir mesaj gelecek ve 3-5 iş günü içinde adınıza tahakkuk edilecek olan yol ve iaşe bedeliniz yatırılacaktır.

Askere gitmek için gerekli olan yol masrafınız bu ödeme ile karşılanacaktır. PTT şubelerinden bu ödemeyi çekebilirsiniz.

Sülüs Ne Demek?

Askerlikte sülüs, sevk belgesi anlamına gelmektedir. Askerlerin nereye gitmeleri gerektiği, ne zamana kadar gitmeleri gerektiği bu belgenin üzerinde yazar.

Artık online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılabilen sülüs işlemleri, oldukça basit olarak sistem üzerinden kontrol edilebilmektedir. Sülüste gidilecek olan yer belli olur ve gerekli olan ödenek PTT üzerine adınıza yatırılır.

Askerlik Aşamaları

Sülüs belgesini aldıktan sonra gidilecek olan acemi birliği de öğrenilmiş olur. Acemi birliğinden sonra tahminen usta birliğinin de nerede olacağı ortaya çıkar.

Mesela Kayseri’de acemi birliği için giden erlerin büyük bir kısmı komando olarak askerlik yapmaktadır. Ancak istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Bu yüzden nereye gideceğiniz kesin olarak acemi birliğinden sonra belli olur.

Usta Birliği Nereye Çıkar?

Acemi birliğinde tahmin edilen usta birliği atamaları da acemi birliğinin son zamanlarında ortaya çıkar. Acemi birliği genelde belirli bölgelere atama yapılan eğitim bölümü şeklindedir.

İnternet çıktısı aldıktan sonra sülüs belgesiile birlikte gidilen acemi birliği 1 ay kadar sürer ve kısa dönem adaylar da uzun dönem adaylar da burada eğitim görür.

 

Bir önceki yazımız olan 98 Doğumluların Askerlik İşlemleri Ne Zaman Başlıyor ? başlıklı makalemizde 1998 Askelik Kağıdı Ne Zaman Gelir, 1998 Celp Dönemleri ve 1998 Doğumlular ne Zamn Muayene Olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.