Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Doktor Ve Öğretmenler Nasıl Askerlik Yapar? Hangi Şartlar Gerekir?

Doktor Ve Öğretmenler Nasıl Askerlik Yapar? Hangi Şartlar Gerekir?

Askerlik ödevini sağlıklı her Türk erkeğinin yapması gerekir ancak bazı şartlar askerliğin ertelenmesini ya da hiç yapılmamasını gerektirir. Aynı zamanda askerlik döneminde öğretmen, doktor, mühendis vb. olarak çalışmak da mümkündür. Devlet kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda sivil hayatında doktor ya da öğretmen olanlara bazı haklar tanınmıştır. Doktor ve öğretmenler askerliğini daha farklı şartlar altında yapabilir.

Doktor Ve Öğretmenler Nasıl Askerlik Yapar?

Askerlik sisteminin değişmesiyle birlikte doktor ve öğretmenlerin askerlik şartlarında da farklılığa gidildi. Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda doktor ve öğretmenler askerlik döneminde farklı bakanlıklara atabilecek.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan doktorlar askerlik yapacağı zaman Milli Savunma Bakanlığı’na atacak. Buna göre doktorlar, askerlik dönemi boyunca devlet hizmeti sayılabilecek bölgelerde askerlik görevini tamamlayacak. Yedek subay adayı olarak kısa bir temel askerlik eğitimi alan doktorlar, ihtiyaç duyulan şehirde görevine başlayabilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı celp ve sevk tarihlerine göre göreve başlayan doktorlar asteğmen olarak terhis edilecek. Görev sürecinde usulsüz davranışlarda bulunanların ilişiği kesilecek ve kalan askerlik dönemi er olarak tamamlanacak.

Doktor ve öğretmenler askerlik görevini asteğmen olarak yapabilir.

Öğretmenler Nasıl Askerlik Yapar?

Öğretmenler de tıpkı doktorlarda olduğu gibi ihtiyaçlar doğrultusunda atanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyması halinde Milli Savunma Bakanlığı’na başvuran yedek subay adayları uygun şartları taşıması halinde askerliğini öğretmenlik görevini yaparak tamamlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı’nda asker olma başvurusu yapan ve en az dört yıllık lisans mezunu olan öğretmenler yedek subay olarak alınabilir. Yedek subay olarak MSB’de askerlik yapacak olanlar Milli Eğitimin ihtiyaç duyduğu okul ve şehirde öğretmenlik yapacak. Askerlik dönemi boyunca asteğmen maaşı alabilecek, özlük haklarına sahip olacak.

Doktor ve öğretmenler yedek subay olarak atandığı takdirde görevlerini aynı şekilde devam ettirmekle yükümlüdür. Bu dönemde asteğmenlerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilir ve mesai sonunda birliğine dönmek zorunda değildir.

Doktorlar ve öğretmenler askerliğini altı ay olarak yapmak zorundadır. Ancak diledikleri takdirde ikinci altı aya başlayabilir ve aynı şekilde görevini sürdürebilir.

Bir önceki yazımız olan Acemi Birliği Mi Daha Zor Usta Birliği Mi? Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.